روزنامه‌های کابل؛ شنبه۲۵ اسد

حق نشر عکس NCA
Image caption عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی، نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان با حضور جان کری، وزیر امور جه آمریکا اعلامیه مشترک امضا کردند و متعهد شدند تا این تیم کاری را ایجاد کنند

اغلب روزنامه‌های روز شنبه کابل، نشست تیم کاری "دولت وحدت ملی" که روز چهارشنبه گذشته آغاز به کار کرد و اکنون جریان دارد، را مهم دانسته‌اند.

تیم‌های فنی دو نامزد انتخاباتی ریاست جمهوری افغانستان به منظور ارائه تعریف مشخص از صلاحیت‌های پست اجرایی و ساختار دولت وحدت ملی افغانستان روز، چهارشنبه، ۲۲ اسد/مرداد به شکل رسمی کار خود را آغاز کردند.

روزنامه چراغ با اشاره به شروع روند ابطال آرا انتخابات دور دوم ریاست جمهوری و آغاز گفتگوهای تیم‌های فنی دو ستاد انتخاباتی درباره تشکیل دولت وحدت ملی نوشت؛ برای اینکه بررسی آرا به نتایج مطلوب برسد، دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان تا زمان اعلام نتایج از ایجاد اخلال بپرهیزند و از دخالت شخص ثالث در مسایل انتخابات جلوگیری کنند.

این روزنامه افزوده که به منظور رسیدن به نتیجه قانونی از فرایند بررسی آرا، نیاز است تا دو تیم همکاری نزدیک با ناظران داخلی و بین‌المللی و نهادهای انتخاباتی داشته باشند، به معیارهای بررسی و ابطال آرا متعهد باشند، به غیر از صدور حکم معتبر سایر حکم‌ها، به مراجع قضائی ارجاع شود و به نقش سازمان ملل در روند بررسی و ابطال آرا توجه شود.

چراغ افزوده است که اگر دو جناح بتواند چارچوب همکاری سیاسی مبتنی بر توافق سیاسی را در افغانستان ایجاد کنند به راحتی می‌توانند مشکلات بیکاری، فساد، اداره ضعیف کشور، چالش امنیتی و کاهش سرمایه گذاری را در افغانستان برطرف کنند.

'روند بررسی آرا جدی گرفته شود'

روزنامه ۸صبح نیز نوشت که ظاهرا هر دو دسته انتخاباتی، روی معیارهای بررسی و ابطال آرا توافق دارند. ابتکارجدیدی هم روی دست گرفته شده که براساس آن شش هزار صندوق، بررسی، تا سرنوشت انتخابات مشخص شود.

نویسنده سر مقاله این روزنامه افزوده که رئیس جمهور کرزی نیز نباید با اعمال فشار و صدور فرمان موجب بی‌نظمی در روند بررسی آرا شود و باید به گونه‌ای عمل کند که مشکلی را خلق نکند.

این روزنامه افزوده که دو دسته انتخاباتی، روی توافق نامه سیاسی و تشکیل دولت وحدت ملی کار می‌کنند. هر دو طرف از نحوه مذاکرات راضی‌اند. این درست است که جناح‌های تشکیل‌دهنده هر دو دسته انتخاباتی، در مورد تشکیل دولت وحدت ملی ملاحظات خود را دارند و برخی از این جناح‌ها با اصل تشکیل دولت وحدت ملی مخالف‌اند به‌دلیل این‌که منافع‌شان را تامین نمی‌کند.

حق نشر عکس daily afghanistan
Image caption کارتون روز، روزنامه افغانستان

۸صبح افزوده که نامزدان تلاش می‌کنند، این جناح‌ها را قانع سازند. به‌نظر می‌رسد که توافق روی پیش نویس موافقت‌نامه جامع سیاسی، سبب می‌شود که مشکل جدی فنی در روند بررسی آرا به‌وجود نیاید.

'تشکیل دولت وحدت ملی تنها راه'

روزنامه ماندگار نیز نوشته است که انتخابات به عنوان یکی از فرایندهای اجتماعی، افغانستان را به بحران و بن‌بست سوق داده؛ چیزی نمانده بود هر دو ستاد انتخاباتی در برابر هم صف‌آرایی‌ نظامی‌کنند. بنابراین حالا هیچ راهی به‌جز تمسک به طرح تشکیل دولت وحدت ملی وجود ندارد و باید هر دو تیم بر روی تشکیل چنین دولتی کار کنند.

نویسنده این روزنامه معتقد است که مشکل اساسی این‌جاست که بلافاصله پس از این توافق میان دو نامزد هر دو ستاد تعاریف متفاوتی از دولت وحدت ملی ارایه کردند و هنوزهم هر دو نامزد حرف‌هایی در رد حرف‌های یکدیگر در این خصوص مطرح می‌کنند.

ماندگار افزوده که دولت وحدت ملی از روی شوق و اختیار ساخته نمی‌شود؛ بلکه جبر زمان و ناملایمتی‌ روزگار سبب انتخاب این گزینه می‌شود. اما متأسفانه در افغانستان هنوز برداشت جامع و واضحی از دولت وحدت ملی به میان نیامده است. بارها مقوله و مفهوم «دولت وحدت ملی» با مسالۀ «وحدت ملی» و «دولت ملی»، خلط شده و باعث بروز سوءتفاهم‌های بسیار شده است.

روزنامه صدای شهروند نیز نوشته است که حکومت وحدت ملی طرحی برای پایان بن بست انتخابات دور دوم ریاست جمهوری افغانستان بود اما این طرح به جای اینکه راه حل برای بحران این بن بست باشد، خود به معضلی جدی و جدید تبدیل شده است.

به نوشته این روزنامه، نزاع بر سر بررسی روند آرا باعث شد که آمریکا و کشورهای عضو ناتو مجبور به واکنش جدی شوند. آنها اعلام کرده‌اند که در صورت ادامه نزاع ها، ناتو مجبور خواهند شد تا به خروج فوری و سریع نیروهایش از افغانستان فکر کنند.

حق نشر عکس mandegar
Image caption عکس و تیتر، روزنامه ماندگار

به نوشته صدای شهروند سخنان عطا محمد نور، والی ولایت بلخ در شمال افغانستان نگرانی‌ها و نا امیدی‌های جدی را در این مورد خلق کرده است. تجربه تاریخی نشان داده که وحدت اگر با هر روش و رویکرد دیگر ممکن باشد با تهدید و زورگوی، اشغال وزارتخانه ها و نهادهای دولتی هرگز ممکن نخواهد بود.

صدای شهروند مدعی شده که زورگوی والی بلخ در چنین شرایط می‌تواند پیامدهای به شدت زیانبار و غیر قابل برگشتی روی این روند داشته باشد. شهروندان کشور تاکنون بیشترین بار و مشکلات ناشی از این نزاع ها را بردوش کشیده‌اند.

'هدف اصلی دولت وحدت ملی چیست؟'

روزنامه سخن روز نیز نوشته است که مسئولان اصلی و توافق کنندگان فعلی روی ایجاد وحدت ملی به پرسشهای اساسی موجود پاسخ گفته و روشن سازند که هدف اصلی دولت وحدت ملی چیست؟ محتوا و اصول وحدت ملی چه بوده و هدف واقعی آن چیست؟

این روزنامه افزوده اگر اجزاء و محتوا و هدف دولت وحدت ملی در جهت صحیح و شایسته خود، یعنی سربلندی مردم افغانستان و خدمت به مردم و تامین منافع عمومی و کشور قرار داشته باشد، وحدت ملی قابل قبول خواهد بود؛ اگر هدف قدرت طلبی و شکاف بیشتر میان نیروهای سیاسی باشد، این نوع وحدت نه تنها سازنده بلکه پیشرفت هم نخواهد داشت.

مطالب مرتبط