هفت مین روب ربوده شده در ولایت غزنی رها شدند

Image caption کارمندان مین روبی معمولا از حملات گروهای درگیر مصون بوده‌اند اما در سالهای اخیر تعدادی از این افراد توسط افراد مسلح مخالف دولت افغانستان کشته شده‌اند

محمدعلی احمدی، معاون والی ولایت غزنی اعلام کرد که از ۱۱ مین روبی که روز جمعه گذشته ربوده شده بودند، ۷ نفر به همکاری بزرگان محل رها شده و مذاکره برای رهایی ۴ نفر دیگر نیز ادامه دارد.

او افزود که تعدادی از بزرگان محل اکنون در حال گفت‌وگو با نیروهای مخالف دولت افغانستان برای رهایی این افراد هستند.

مقام‌های محلی در غزنی اما توضیح نمی‌دهند که آیا گروه طالبان در بدل رهایی مین روبان چه خواسته ای داشتند و خواسته آنها برآورده شده است یانه.

مقامات محلی در ولایت غزنی در جنوب افغانستان تایید کردند که ۱۱ کارمند یک موسسه مین روبی در این ولایت روز جمعه گذشته توسط گروه طالبان ربوده شدند.

شفیق ننگ صافی، سخنگوی والی ولایت غزنی به بی‌بی‌سی گفت که این ۱۱ نفر در ولسوالی اندر این ولایت ربوده شدند.

به گفته او این افراد ساعت ۱۱ روز جمعه گذشته با یک اتوبوس ۳۰۳ عازم کابل بودند که در منطقه ملانو بابا توسط افراد گروه طالبان ربوده شدند.

روز گذشته کمیته بین‌المللی صلیب سرخ نیز اعلام‌کرد که ۵ کارمند محلی این کمیته در ولایت هرات در غرب افغانستان ربوده شده‌اند.

بهمن ماه سال گذشته نیز ۶۳ کارمند موسسه مین روبی "هیلو تراست" توسط افراد مسلح در ولایت هرات ربوده شدند که توسط نیروهای پلیس این ولایت آزاد شدند.

موسسه‌هایی که در زمینه مین روبی فعال اند، سالهاست که در افغانستان کار می‌کنند و این کارمندان همانند کارمندان صلیب سرخ، از حملات گروه‌های درگیر، مصون بوده‌اند.

اما در سالهای اخیر تعدادی از این افراد توسط افراد مسلح مخالف دولت افغانستان کشته شده‌اند.

مطالب مرتبط