روزنامه‌های کابل؛ یکشنبه ۲۶ اسد

حق نشر عکس etilatroz
Image caption تیتر و عکس اول، روزنامه اطلاعات روز

اکثر روزنامه های چاپ روز یکشنبه سمینار "بامیان در گذرگاه تاریخ" را که شنبه 25 اسد در قصر پغمان برگزار شده بود، را مهم دیده و سرمقاله ها یا اکثر مطالب خود را به آن اختصاص داده اند.

انتخاب بامیان به عنوان مرکز فرهنگی کشورهای عضو سارک را مهم دانسته و نوشته که توجه به جهانگردی می‌تواند عامل مهم در راستای رشد اقتصادی کشورها به حساب آید.

روزنامه جامعه بازنوشته است که بعد از غزنی، اینک بامیان به عنوان پایتخت فرهنگ و تمدن یکی از سازمان‌های معتبر منطقه‌ای برگزیده‌ شده.

سارک یا سازمان همکاری‌ منطقه‌ای کشورهای جنوب آسیا اخیرا بامیان را به عنوان مرکز فرهنگی این سازمان اعلام کرده و کشورهای اسلامی نیز در سال ۲۰۱۳ شهر غزنی را به عنوان پایتخت فرهنگی کشورهای اسلامی اعلام کرد.

این روزنامه افزوده که بامیان ارزش‌ فرهنگی و تمدنی دارد. بامیان شهر معنویت و دینداری است. کتیبه‌ها، دیوارنوشته‌ها و غارنگاری‌های این شهر، خود متون مقدس و حامل آموزه‌های دینی است.

جامعه باز نوشته است که در گذشته بامیان، چهارراه ارتباطی جهان بود. جاده ابریشم، یکی از مهم‌ترین راه‌های تجاری جهان از این شهر می‌گذشت. بامیان در رونق بازرگانی و اقتصادی آن‌روزگار سهمی درخور توجه داشته است.

نویسنده این مطلب معتقد است که بامیان ظرفیت‌های زیادی برای ایستادن دارد. استعداد بامیان برای بازگشت به روزهای خاطره‌انگیز و سرشار از زندگی کم نیست. این شهر یکی از مراکز جهان‌گردی بی‌نظیر و استثنایی در افغانستان است.

'بامیان، فرصتی برای تغییر'

روزنامه افغانستان نوشته که در آغاز سال ۲۰۱۵ میلادی بامیان مرکز فرهنگی کشورهای عضو سارک خواهد بود و افغانستان باز هم این فرصت را پیدا خواهد کرد تا بتواند آنچه دارد به جهان نشان دهد. این امر ثابت ساخت که افغانستان همچنان در محراق توجه جهان قرار دارد.

از دید نویسنده این مطلب برنامه ریزی برای آماده ساختن بامیان کار سختی است. ساخت جاده کابل – بامیان سالهاست که جزء شعارهای دولت‌ها است ولی در عمل هنوز هم زمان لازم است تا تکمیل شود.

روزنامه راه مدنیت نوشته که بامیان به رغم ظرفیت‌های فرهنگی غنی از نابسامانیهای زیادی رنج می‌برد، با وجود اعتراض‌های گسترده مدنی در ۱۳ سال اخیر دولت توجه چندانی به این ولایت نکرده است. حتی تندیس بودا که توسط گروه طالبان منهدم شده بودند، بازسازی نشده است.

نویسنده این مطلب افزوده که مسئولان دولتی باید از ناکامی برگزاری جشن غزنی به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام درس عبرت گرفته باشد.

روزنامه سخن جدید به نقل از آقای قانونی، معاون اول رئیس جمهور افغانستان افزوده که برای سارک افراط گرایی، تروریسم و مواد مخدر مهم ترین چالش ها است.

این روزنامه به نقل از سید مخدوم رهین نوشته که بامیان برای انتخاب شدن به عنوان نخستین مرکز فرهنگی سارک رقیبانی نیز داشت ولی بامیان به دلیل ویژگی‌های منحصر به فردش، توانست که این جایگاه را به خود اختصاص دهد.

روزنامه صدای شهروند نیز نوشته که در شهر بامیان دردهای زیادی وجود دارد که در سایه شکوه و جلال آثار باستانی دو هزار ساله آن از چشم گردشگران افتاده است. زندگی و محرومیت این مردم هرگز به چشم گزارشگران آنطور که باید افتد، نیافتاده‌است.

روزنامه ۸صبحنیز با نشر گزارشی از وضعیت بامیان نوشته که با وجود خالی شدن بامیان از کشت خشخاش شمار معتادان به مواد مخدر در این ولایت نسبت به سال گذشته در حال افزایش است.

دو سال پیش شمار معتادان در بامیان حدود ۳۰ هزار نفر بود که سال گذشته ۵۰ هزار تن گزارش شد. امسال ۶۰ هزار تن تخمین شده است.

در این گزارش آمده که بیشتر کسانی‌که به موادمخدر معتاد شده‌اند ناآگاهانه بوده است، آنانی‌که در ایران معتاد شده‌اند می‌گویند، اول صاحب کار تریاک را به‌صورت رایگان به آنان می‌داده و بعد معتاد شده‌اند.

آغا حسین نظری، رئیس اداره مبارزه با مواد مخدر این ولایت گفته که برای مداوای این معتادان امکانات محدود دارد و دو بیمارستان ترک اعتیاد بامیان هر کدام فقط ظرفیت ۲۰ نفر را دارند.

ظرفیت جهانگردی بامیان

روزنامه اطلاعات روز نیز با اشاره به انتخاب بامیان به عنوان مرکز فرهنگی سارک نوشته است که دولت افغانستان باید از این فرصت استفاده‌ مناسب کند و برای احیای صنعت جهانگردی برنامه‌های جدی روی دست گیرد. صنعت جهانگردی برای کشوری نظیر افغانستان فرصت خوبی برای افزایش درآمد ملی به شمار می‌رود.

این روزنامه افزوده که صنعت گردشگری مناسب‌ترین شیوه‌ رشد اقتصادی و خوداتکایی برای کشورهای فقیر و توسعه‌نیافته‌است که فاقد توان اقتصادی و الزامات صنعتی برای توسعه را داراند.

اطلاعات روز افزوده که طبق آمار ارائه شده از سوی سازمان جهانی گردش‌گری، بیش از ۵۰ میلیون نفر در سطح جهان به‌صورت مستقیم از طریق این صنعت امرار معیشت می‌کنند و سالانه رقم مجموعی در‌آمد‌های ناشی از صنعت گردش‌گری در جهان به بیش از ۶۲۲ میلیارد دلار می‌رسد.

این روزنامه افزوده که افغانستان دارای جذبه‌های توریستی و گردش‌گری زیادی است که متأسفانه در طول ده سال گذشته چندان به آن توجه نشده است. در حال حاضر ناامنی راه‌های منتهی به بامیان از عمده‌ترین چالش‌های فراروی صنعت گردش‌گری در این ولایت است.

مطالب مرتبط