کمیسیون انتخابات: حدود نیمی از آرا بررسی شده است

حق نشر عکس
Image caption روند بررسی در مرکز کمیسیون مستقل انتخابات همچنان ادامه دارد

مسئولان کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گویند نزدیک به نیمی از کل آرای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری را بررسی کرده اند و هر روز تعداد بیشتر صندوق‌ها را بررسی می‌کنند.

نور محمد نور سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان در نشست خبری در کابل گفت که از زمان آغاز روند بررسی آرای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان تا حالا که یک ماه می‌گذرد ۱۱ هزار و ۱۳۳ صندوق رای را بررسی کرده اند که ۴۸.۷ درصد کل آرای انتخابات است.

در حال حاضر در کمیسیون مستقل انتخابات دو مرحله از روند بررسی آرا جریان دارد، یکی روند عادی شمارش و بررسی دانه دانه رای و دیگری روند بازشماری و بررسی شش هزار رایی که در نتیجه بررسی اولیه بعنوان آرای مشکوک کنار گذاشته شده اند.

آقای نور گفت که ۶۱۳ کارمند کمیسیون مستقل انتخابات مشغول بررسی آرای انتخابات هستند. از این میان ۴۸۴ کارمند مشغول روند بررسی عادی اند و ۱۲۹ کارمند دیگر به روند ویژه شمارش و بررسی آرا گماشته شده اند.

کمیسیون مستقل انتخابات گفته که گروه های کاری همه روزه به بررسی آرا ادامه خواهند داد و حتی در تعطیلات ملی مثل سالروز استرداد استقلال هم تعطیل نیستند.

در حال حاضر بیش از هزار ناظر شامل ۱۶۷ ناظر بین‌المللی و بیش از ششصد تن از نمایندگان دو نامزد بر روند بررسی آرا نظارت می‌کنند.

حق نشر عکس AFP
Image caption جان کری، اشرف غنی احمدزی و عبدالله عبدالله یک بار دیگر بر ادامه بررسی بی قید و شرط بررسی آرا توافق کردند

طرح بررسی و بازشماری کل آرای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، حاصل توافق اشرف‌غنی احمدزی و عبدالله عبدالله نامزدان ریاست جمهوری و جان کری وزیر امور خارجه آمریکا بود که در هفته دوم ماه ژوئیه صورت گرفت.

روند بررسی کل آرای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری تا حالا به دلیل اختلاف ها میان نامزدان و نبود توافق روی معیارهای ابطال "آرای پاک از ناپاک" چند بار متوقف و از سر گرفته شده است.

افغانستان باید مراسم تحلیف را در اوایل ماه جاری (دوم اوت) برگزار می‌کرد اما به دلیل جنجالی شدن انتخابات، سازمان ملل متحد از حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان خواسته که تا اول سپتامبر صبر کند تا رئیس جمهوری جدید معرفی شود.

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان گفته که بیشتر از این نمی تواند به کار در ریاست جمهوری افغانستان ادامه بدهد و باید سرنوشت انتخابات هر چه زودتر روشن شود.