درگیری طالبان و نیروهای دولتی در ولایت شمالی فاریاب

حق نشر عکس
Image caption فاریاب در شمال افغانستان در ماه‌های اخیر نا امنی های زیادی پشت سر مانده است

مقام‌های افغان در ولایت فاریاب در شمال افغانستان می‌گویند که شمار زیادی از افراد گروه طالبان به این ولایت هجوم آورده و امنیت را در بخش‌هایی از فاریاب مختل کرده اند.

محمدالله بتاش والی فاریاب به بی‌بی‌سی گفت که طالبان مسلح در ولسوالی‌های قیصار و غورماچ تجمع کرده اند و تا راه های مواصلاتی هر دو ولسوالی را مین‌گذاری کرده اند.

آقای بتاش همچنین گفت که از مرکز کمک فوری خواسته اند و انتظار دارند که نیروهای هوایی و زمینی بیشتری به زودترین فرصت به محل اعزام شوند و عملیاتی برای بیرون راندن طالبان از محل راه اندازی شود.

او افزود: "روز سوم است که مشکل امنیتی در ولسوالی های قیصار و غورماج که در یک مسیر در شاهراه حلقه‌ای قرار دارند، بیشتر شده است. شاهراه به رخ ترافیک بسته شده و در بعضی جاها مین‌گذاری شده و در بعضی جاها هم گروه طالبان تجمع کرده اند و با پلیس و ارتش مواجه شده‌اند."

والی فاریاب همچنین گفت اگر این وضعیت ادامه پیدا کند، شرایط امنیتی در شمال به ویژه در ولایت فاریاب وخیم تر خواهد شد.

محمد نعیم اندرابی، مسئول امنیت در فرماندهی پلیس فاریاب هم می‌گوید که در سه روز گذشته درگیری های شدیدی بین نیروهای دولتی و مخالفان مسلح ادامه داشته و مخالفان مسلح دولت تلفات سنگینی را متحمل شده اند.

Image caption والی فاریاب گفت که حملات مخالفان مسلح شدید بوده است

آقای اندرابی می‌گوید که افراد گروه طالبان سعی داشتند مراکز ولسوالی‌ها و پاسگاه‌های پلیس را تصرف کنند.

مقام‌ها در محل می‌گویند که مهاجمان توانایی تصرف مراکز ولسوالی‌ها را ندارند اما بندش راه‌های مواصلاتی می تواند مردم محل را دچار مشکل کند.

گروه طالبان که از سیزده سال به اینسو بر علیه دولت افغانستان می‌جنگند، گفته که با نیروهای دولتی در ولایت فاریاب درگیر است و یکی از پاسگاه‌های پلیس را در بازاری در ولسوالی قیصار به دست تصرف کرده و تلفاتی را به نیروهای امنیتی افغان وارد کرده است.

ولسوالی های قیصار و غورماچ مناطق کوهستانی است که گروه طالبان و دیگر مخالفان مسلح دولت افغانستان از چندین سال به این سو در پی گسترش نفوذ خود در این مناطق بوده‌اند.

نا امنی در کابل

در پایتخت افغانستان در کابل اداره عمومی امنیت ملی خبر داده که سه گروه پنج نفری از مهاجمان را بازداشت کرده که قصد سازماندهی حملات انتحاری در سالروز استقلال افغانستان را داشتند.

در یک خبرنامه امنیت ملی آمده که این گروه ها می‌خواستند فردا سه شنبه ۲۸ اسد/مرداد (نود و پنجمین سالروز استقلال افغانستان) در نقاط پر تجمع، چندین حمله انتحاری را سازمان دهند.

از سوی دیگر فرماندهی پلیس کابل خبر داده که افراد مسلح ناشناس رئیس یک شرکت خصوصی را در منطقه قلعه فتح الله در مرکز کابل ترور کرده اند.

حشمت استانکزی سخنگوی پلیس کابل گفته که هویت فرد کشته شده هنوز روشن نیست و مهاجمان این حمله موفق به فرار شده اند و تحقیقات در مورد این رویداد هنوز ادامه دارد.

مطالب مرتبط