روزنامه‌های کابل؛ دوشنبه ۲۷ اسد

در کنار رویدادهای انتخاباتی که جز خبرهای روزمره افغانستان است، روزنامه‌های چاپ امروز کابل بیشتر مطالب و مقاله‌های خود را به سالروز نود و پنج سالگی استقلال افغانستان از بریتانیا اختصاص داده اند.

استقلال افغانستان در ۲۸ اسد سال ۱۲۹۸ توسط امان الله خان، شاه جوان این کشور در پی سومین جنگ "افغان و انگلیس" اعلام شد و بریتانیا استقلال افغانستان را به رسمیت شناخت.

روزنامه ویسا در سرمقاله خود نوشته که استقلال افغانستان نتیجه شهامت، "ایمان و غیرت" مردم است اما از سالروز استقلال خود "در حالی تجلیل می‌کنیم که ده‌ها هزار سرباز آمریکا و ناتو در این کشور حضور دارند."

در سال‌ها گذشته مخالفان حضور نظامیان خارجی از جمله گروه طالبان موجودیت نیروهای خارجی در افغانستان را دلیل اشغال این کشور خوانده و گفته اند که افغانستان تا زمانی که از "مداخله خارجی‌ها" رهایی نیابد استقلال ندارد.

روزنامه ویسا در پایان سرمقاله خود نوشته که "تجلیل از استقلال برای ملت با غیرت افغانستان در حالی که سرنوشتش به دست خارجی‌ها است چه مفهومی دارد."

روزنامه چراغ اما نوشته که روز استقلال، از معدود روزهایی است که در حافظه تاریخی مردم افغانستان از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. چراغ نوشته که تجلیل از چنین روزهایی بازنگری ارزش‌های ملی و باز اندیشی پیرامون مقوله استقلال و استقلال طبی و آزادی و آزادگی است.

با این همه سرمقاله نویس روزنامه چراغ در ادامه نوشته که تجلیل از روزهای استقلال، این سوال را هم در ذهن بر می‌انگیزد که "آیا سلب استقلال ما نتیجه ضعف درونی و پراکندگی قومی و نبود حاکمیت ملی ماست یا مولد قدرت و توانمندی دشمنان استقلال؟"

روزنامه دولتی انیس به مناسبت تجلیل از سالروز استقلال افغانستان از بریتانیا، صفحه اصلی خود را دو رنگ چاپ کرده و پیام‌های تبریکی متحدان افغانستان از جمله بارک اوباما رئیس جمهوری آمریکا به حامد کرزی به مناسبت این روز را در کنار مطالب مرتبط دیگر چاپ کرده است.

در سرمقاله انیس آمده که سالروز استقلال افغانستان نباید فراموش شود چرا که افغانستان در هر دوره تاریخ "به هر متجاوزی جواب دندان شکن داده است." انیس سالروز استقلال را به انتخابات جنجالی ریاست جمهوری افغانستان ربط داده و نوشته که مردم منتظر اعلام نتایج دور دوم انتخابات ریاست جمهوری اند تا به چالش‌های موجود نقطه پایان بگذارد.

روزنامه آرمان‌ملی نوشته است که "باید گفت که این روز از زمان حکومت محمد ظاهرشاه تا کنون به عنوان روز استقلال برگزیده شده و شواهد تاریخی گویای این حقیقت نیست که در چنین روزی افغانستان به استقلال رسیده باشد" اما چون در تقویم رسمی دولت به عنوان روز استقلال درج شده است، این روز گرامی داشته می‌شود.

آرمان‌ملی نوشته که چیزی که مهم است این که "استقلال کشور ما اکنون نیز در معرض خطر جدی قرار دارد، طالبان به عنوان دست نشاندگان پاکستان تلاش دارند تا رژیم دست نشانده باشند و افغانستان را دو دستی به پاکستان تقدیم کنند."

پاکستان پیش از این پیوسته پشتیبانی از گروه طالبانی که بر علیه دولت افغانستان و نیروهای خارجی در افغانستان می‌جنگد را رد کرده است.

روزنامه سرنوشت نیز در سرمقاله خود در مورد ۹۵ سالروز استقلال افغانستان، به حضور نیروهای خارجی پرداخته و گفته که افغانستان چنین روزی را در وضعیتی جشن می‌گیرد که "زمین و هوای ما در اختیار خارجی‌ها است و هر تحول بزرگ باید با اهداف و منافع خارجی‌ها همخوانی داشته باشد."

سرمقاله نویس سرنوشت در ادامه افزوده که تجلیل از سالروز استقلال افغانستان در حالی صورت می‌گیرد که هنوز در نقاط مختلف افغانستان خون مردمان بی گناه ریخته می‌شود و هر روز انفجار، حملات پهپادها و رویدادهای دیگر تکرار می‌شود. روزنامه در ادامه نوشته که رسیدن به ثبات در افغانستان همچنان به مبارزه نیاز دارد.

روزنامه جامعه‌باز نوشته که سالروز استقلال در "در وابستگی و بی اختیاری مطلق" جشن گرفته می‌شود.

به نوشته جامعه‌باز "برپا داشتن جشن استقلال هرچند اهمیت تاریخی دارد اما هیچ پیوند معناداری با وضعیت اکنون ما نداشته و گرهی از کار فروبسته ما نخواهد گشود."

مطالب مرتبط