اشرف غنی: مقام ریاست اجرایی صلاحیت‌های قابل ملاحظه دارد

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

اشرف غنی احمدزی، یکی از دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید پست ریاست اجرایی که قرار است تشکیل شود، اختیارات زیادی خواهد داشت. ایجاد این سمت که دو سال بعد به نخست‌وزیری تبدیل خواهد شد، از توافقات آقای احمدزی و رقیبش عبدالله عبدالله با میانجیگری جان کری وزیر خارجه آمریکا برای شکستن بن بست انتخابات بود.

آقای احمدزی که با بی‌بی‌سی صحبت می‌کرد، گفت صلاحیت‌های مقام ریاست اجرایی "قابل ملاحظه است" و بر سر جزییات آن "من و داکتر صاحب عبدالله انشاالله به نتیجه می‌رسیم."

آقای احمدزی گفت که امیدوار است در صورتی که او برنده انتخابات باشد، رقیبش آقای عبدالله، خود مقام ریاست اجرایی را بپذیرد. او گفت: "در گذشته با آقای عبدالله همکاری داشتیم و فضای خوبی را ایجاد کرده می‌توانیم. در صورتی‌که خودشان این آرزو را نداشته باشند، در آن صورت از صلاحیت رئیس جمهوری است که چه کسی را به این سمت منصوب کند."

Image caption براساس اعلامیه مشترکی که ده روز پیش میان دو نامزد انتخابات افغانستان با میانجیگری وزیر خارجه آمریکا امضا شد، نامزدی‌که در نتیجه بررسی آرا برنده می‌شود، رئیس جمهور خواهد شد و با نامزد دوم انتخابات، دولت وحدت ملی تشکیل می‌دهد

براساس اعلامیه مشترکی که ده روز پیش میان دو نامزد انتخابات افغانستان با میانجیگری وزیر خارجه آمریکا امضا شد، نامزدی‌که در نتیجه بررسی آرا برنده می‌شود، رئیس جمهور خواهد شد و با نامزد دوم انتخابات، دولت وحدت ملی تشکیل می‌دهد و مقام ریاست اجرایی را برای تیم بازنده انتخابات ایجاد می‌کند.

در بند سوم سند ضمیمه اعلامیه مشترک آمده: "تا زمانیکه مقام صدراعظم اجرایی بر مبنای قانون اساسی ایجاد گردد، وظایف صدراعظم اجرایی را رئیس اجرائیوی حکومت پیش خواهد برد. این مقام بلافاصله توسط فرمان رئیس جمهوری ایجاد شده و توسط شخصی که از طرف کاندیدای دومی انتخابات معرفی و از جانب رئیس جمهور تایید گردیده باشد، اشغال می‌گردد."

بررسی آرای انتخابات افغانستان چندین هفته است که جریان دارد اما تا کنون در مورد ابطال آرای مشکوک تصمیمی گرفته نشده است.

آقای احمدزی همچنین گفت که هنوز زمان اعلام نتایج نهایی انتخابات مشخص نیست و احتمالا در نشست سران ناتو در ولز بریتانیا هم او و هم آقای عبدالله شرکت خواهند کرد.

در همین حال نمایندگانی از هردو تیم، سرگرم مذاکره برسر جزئیات تشکیل دولت وحدت ملی هستند.