حامد کرزی: امیدوارم توافقات دو نامزد در مورد انتخابات نتیجه دهد

حق نشر عکس Reuters

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان در مراسم نود پنجمین سالگرد استقلال افغانستان گفت که منتظر نتیجه انتخابات است و امید دارد توافقاتی که دو نامزد کرده اند نتیجه دهد.

دولت افغانستان هر سال روز ۲۸ اسد/مرداد را به عنوان سالگرد استقلال افغانستان از بریتانیا جشن می‌گیرد. به همین مناسبت، حامد کرزی در مراسمی با حضور حضور مقام‌های عالی رتبه دولتی، روسای هر دو مجلس شورای ملی و سیاستمداران افغان در مراسمی کوتاه با گذاشتن حلقه گلی بر پای 'منار استقلال' در نزدیکی کاخ ریاست جمهوری شرکت کرد.

اشرف‌غنی احمدزی و عبدالله عبدالله دو نامزد دور دوم انتخابات جنجال برانگیز ریاست جمهوری افغانستان نیز آقای کرزی را در این مراسم همراهی می‌کردند.

آقای کرزی از استقلال افغانستان به عنوان روز کسب "عزت و آزادی افغانستان" یاد کرد و گفت که "این افتخار" مدیون فداکاری فرد فرد ملت افغانستان و نتیجه همبستگی، اتحاد و اتفاق همه افغان‌هاست.

او گفت که امیدوار است افغان‌ها همچنان دست به دست هم دهند و همانطور که استقلال و آزادی کشور خود را حفظ کردند، برای پیشرفت افغانستان هم تلاش کنند و از کاروان ترقی جهان عقب نمانند.

آقای کرزی در حالیکه بین دو نامزد ریاست جمهوری اشرف‌غنی احمدزی و عبدالله عبدالله ایستاده بود با اشاره به انتخابات ۲۴ جوزا/خرداد گفت: "امیدوار هستیم که انتخابات افغانستان زودتر نتیجه بدهد، ملت افغانستان بی‌صبرانه در انتظار هستند و هر دو بردار ما که با هم توافقاتی را کرده‌اند، به خیر ملت افغانستان توافقات شان به نتیجه برسد."

آقای کرزی در سیزده سال گذشته رئیس جمهوری افغانستان بوده و انتظار می‌رود تا هفته‌های آینده یکی از این دو نامزد جای او را بگیرد.

حق نشر عکس AFP
Image caption انتظار می‌رود با پایان روند بررسی آرای افغانستان، در هفته های آینده جانشین حامد کرزی معرفی شود

رئیس جمهوری افغانستان گفت انتظار دارد که افغانستان صاحب حکومتی شود که از آن همه ملت باشد.

او در پاسخ به سوال یک خبرنگار در مورد نا امنی در افغانستان گفت که روزی که حکومت جدید آمد "هر دو برادرها اینجا ایستاده اند و وعده می‌دهند که حکومتی محکم می‌سازند و افغانستان را از این نا امنی خلاص می‌کنند."

در زمان سلطنت امان‌الله شاه جوان افغانستان در سال ۱۹۱۹، این کشور و بریتانیا برای پایان جنگ سوم افغان و انگلیس، "پیمان راولپندی" را امضا کردند.

براساس این پیمان بریتانیا که تا آن زمان قیمومیت سیاست خارجی افغانستان را به عهده داشت، استقلال کامل افغانستان را به رسمیت شناخت. از آن زمان تاکنون دولتهای مختلف افغانستان هر سال در این روز مراسمی برگزار می کنند.