پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

صدای شما؛ روز جهانی بشر دوستی

سازمان ملل متحد نوزدهم اوگست را روز جهانی بشر دوستی نامگذاری کرده است تا از آنهایی که در راه کمک به دیگر انسان ها زندگی خود را از دست می دهند، یاد بود و بزرگداشت شود.

برای ارج گذاری به امداد رسانانی که به کمک به انسان های نیازمند، جدا از رنگ، دین و مذهب شان، متعهد هستند و زندگی خود را در معرض خطر قرار می دهند.

امسال روز جهانی بشر دوستی با عنوان "جهان به کمک بیشتر نیاز دارد" برگزار می شود.

سازمان ملل متحد می گوید افغانستان، سوریه وسودان جنوبی خطرناک ترین کشورها برای فعالیت امداد رسانان است وحمله به فعالان امداد رسان در این کشور ها افزایش یافته است. در این میان افغانستان دارای بالاترین آمار قتل کارکنان سازمان‌های بشردوستانه بوده است.

۸۱ امدادگر سال گذشته ای میلادی در اثر اعمال خشونت‌آمیز در این کشور جان خود را از دست داده اند.

براساس برخی گزارش ها، بین ماه ژانویه و ژوئیه سال جاری میلادی دستکم ٢٤ امداد رسان در افغانستان کشته شده اند.

حسیب عمار در برنامه ای صدای شما با شنونده ها و دو مهمان برنامه وحیدالله امانی سخنگوی برنامه جهانی غذا در افغانستان و دلاور امیری که سالها در زمینه ماین پاکی و امداد رسانی بهداشتی فعالیت داشته، این موضوعات را بررسی کرده است. پیامدهای افزایش حمله به امداد رسانان بین المللی در افغانستان، اقداماتی که ممکن است در مصون نگه داشتن امدادگران کمک کند.

شمار از شنونده ها از مشاهدات خود در زمینه ار سال و دریافت کمک های بشردوستانه می گویند واینکه چه می توان کرد تا انگیزه کمک های بشردوستانه بین خود افغانها را بالا برد تا ثروتمندان به یاری فرودستان و بی جاشدگان بی سرپناه در این کشور بشتابند.