ولسوالی دوآب نورستان به دست مخالفان مسلح دولت افغانستان افتاد

Image caption نورستان از ولایت‌های نا امن در شرق افغانستان است

مقام‌های محلی تایید کرده‌اند که مخالفان مسلح دولت افغانستان کنترل ولسوالی دوآب ولایت نورستان را به دست گرفته‌اند.

یک مقام محلی به بی‌بی‌سی گفت که ولسوالی دو آب ولایت نورستان در شرق افغانستان به دست گروه طالبان افتاده است.

این مقام محلی گفته که شام گذشته صد‌ها تن از افراد گروه طالبان به ولسوالی دو آب حمله کردند و کنترل این ولسوالی را به دست گرفتند.

عبدالباقی نورستانی فرمانده پلیس ولایت نورستان گفته که نیروهای شان به دلیل کمبود مهمات "عقب نشینی تاکتیکی" کرده‌اند و به تپه‌های ولسوالی که از دسترس مخالفان مسلح دور است پناه برده اند.

آقای نورستانی گفته که این عقب نشینی پس از درگیری شدید میان نیروهای امنیتی و مخالفان مسلح صورت گرفت. او می‌گوید نیروهای تازه نفس به محل رسیده اند و برای پاکسازی ولسوالی دوآب از نفوذ مخالفان مسلح عملیات خواهند کرد.

Image caption نورستان با قبایل پاکستان هم مرز است

فرمانده پلیس نورستان کشته شدن یک سرباز پلیس را در این درگیری تایید می‌کند و می‌گوید که تعداد زیادی از مهاجمان نیز کشته شده اند اما گزارش‌های تایید نشده حاکی از تلفات بیشتر نیروهای امنیتی در محل است.

دو آب از ولسوالی های هشت گانه نورستان به ولایت شرقی لغمان وصل است و پیش از این نیز در سال ۲۰۱۱ برای یک روز به دست مخالفان مسلح افتاده بود که نیروهای امنیتی افغانستان دوباره کنترل آن را پس از درگیری با مخالفان مسلح به دست آوردند.

مقام‌های محلی از جمله والی و فرمانده پلیس ولایت نورستان به محل رفته اند و هنوز جزئیات بیشتری در مورد وضعیت ولسوالی دوآب در دست نیست.

نورستان در شرق افغانستان از ولایت‌های کوهستانی است که در بین جنگلات واقع شده و با قبایل پاکستان مرز مشترک دارد. مخالفان مسلح دولت افغانستان با استفاده از موقعیت این ولایت در بخش‌هایی از آن پناه گرفته اند و هر از گاه حملاتی به ولسوالی‌ها و روستاهای آن سازماندهی می‌کنند.

پیش از این نیز تعدادی از ولسوالی های ولایت نورستان به دست گروه طالبان سقوط کرده و ارتش و پلیس افغانستان عملیات‌هایی را برای پاکسازی محل از وجود مخالفان مسلح راه اندازی کرده اند.

مطالب مرتبط