دولت افغانستان خبرنگار نیویورک‌تایمز را اخراج کرد

حق نشر عکس AP

دادستانی کل افغانستان ۲۴ ساعت به خبرنگار نیویورک تایمز فرصت داده تا این کشور را ترک کند و دیگر هیج وقت حق ورود به افغانستان را ندارد.

ماتیو روزنبرگ در مقاله ای روز سه شنبه در نیویورک تایمز به چاپ رسید، نوشته بود، شماری از مقام های ارشد دولتی برای شکستن بن بست انتخابات، مشغول گفت و گو در مورد ایجاد دولت موقت هستند.

دادستانی کل افغانستان در خبرنامه ای که به رسانه ها فرستاده است، نوشته است که تحقیقات آنها نشان می دهد که محتوای نوشته آقای روزنبرگ، نظرات شخصی او است و نقل قول هایی که به مقام های ارشد دولتی نسبت داده شده، نیز از خود او است و ربطی به مقام های دولتی ندارد.

انتشار این مقاله در نیوریوک تایمز، دولت مردان را افغانستان خشمگین کرده و بلافاصله اعلام کردند که ماتیو روزنبرگ، ممنوع الخروج است.

اما امروز و پس از انجام تحقیقاتی، دستور به خروج هرچه سریعتر او از کابل داده و او را ممنوع الورود اعلام کرده است.

دادستانی‌کل افغانستان، مقاله ماتیو روزنبرگ را تفرقه انگیزی و تهدیدی برای امنیت ملی و ثبات افغانستان خوانده و افزوده که این نهاد قبل از این نیز شکایاتی مبنی بر عملکرد غیرمسئولانه و غیرحرفه‌ای روزنامه نگار مذکور را دریافت کرده بود.

روزنامه نیویورک تایمز نیز تایید کرده بود که دادستانی کل افغانستان دیروز گزارشگر این روزنامه را در کابل "احضار کرده و به او گفته است ممنوع الخروج است."

ماتیو روزنبرگ، ۴۰ ساله و گزارشگر نیویورک تایمز در دفتر این روزنامه در کابل است.

روزنامه‌های چاپ امروز کابل نیز به این مقاله پرداخته بودند.

لحن مقاله های دولتی، شدید بود و محتوای این مقاله را غیر قابل قبول نوشته بودند، اما شماری از روزنامه های غیردولتی، احتمال گفت و گو هایی در مورد تشکیل دولت موقت برای حل بحران انتخابات را، رد نکرده اند.

مطالب مرتبط