روزنامه‌های کابل؛ چهارشنبه ۲۹ اسد

حق نشر عکس AFP
Image caption دفتر دادستانی کل افغانستان، گزارشگر نیویورک تایمز در کابل را ممنوع الخروج اعلام کرده است. روزنامه نیویورک تایمز تایید کرده که دادستانی کل افغانستان دیروز گزارشگر این روزنامه در کابل را "احضار کرده و او را ممنوع الخروج ساخته است."

واکنش به گزارش نیورک تایمز که نوشته بود گروهی از مقامات ارشد دولتی افغانستان تلاش دارند در صورت عدم پایان بن بست انتخاباتی قدرت را با تشکیل دولت موقت به دست گیرند، در کنار مطالب در باره نود و پنجمین سالروز استقلاف افغانستان از مهم ترین مطالب چاپ روزنامه های کابل است.

سرمقاله نویس روزنامه دولتی انیس نوشته که بر بنیاد گزارش نیورک تایمز مقامات افغان گفته‌اند که بهترین راه بیرون رفت از بحران کنونی انتخابات که باعث تقویت گروه طالبان و ضعف نهادهای اقتصادی در کشور شده، روی کار آمدن یک دولت موقت است، که توسط یک تیم از مقامات دولتی رهبری خواهد شد و از هر دوستاد انتخاباتی افغانستان خواسته شده که نمایندگان خود را معرفی کنند.

این نویسنده، نوشته روزنامه نیورک تایمز را غرض آلود و به دور از حقیقت دانسته و افزوده که اشتراک گسترده و میلیونی مردم افغانستان در انتخابات نشان از پختگی سیاسی آنان است که می‌خواهد قدرت سیاسی از یک رئیس جمهور به رئیس جمهور دیگر به طور مسالمت آمیز انجام شود.

انیس در ادامه افزوده است که پاسداری نیروهای امنیتی افغان و تلاش آن برای تامین امنیت انتخابات نشان می‌دهد که این نیروها به ارزشهای ملی و قانون اساسی افغانستان پایبند و متعهد هستند و نشرگزارشهای همانند گزارش اخیر نیورک تایمز برای مردم افغانستان اعتبار لازم را نداشته و مردم نیز فریب آنرا نخواهد خورد.

اصلاح روزنامه دیگر دولتی نیز در سرمقاله خود نوشته است که مردم افغانستان می‌خواهند مانند دیگر کشورها در تعیین سرنوشت خود نقش بازی کنند. مردم با پذیرفتن مشکلات و تهدیدهای فراوان امنیتی، کشته شدن و قطع اعضای بدن شان در روند انتخابات شرکت کردند و حماسه آفریدند.

نویسند سرمقاله این روزنامه افزوده که نیورک تایمز گزارش داده که برخی مقامات ارشد دولتی افغانستان در تبانی با حلقات و جریانهای سیاسی کشور طرح یک کودتا را روی دست دارند و درصدد تشکیل دولت موقت هستند.

این نویسنده، خبرنگار روزنامه نیورک تایمز را به تناقض گویی متهم کرده ونوشته که در ابتدا این روزنامه نوشته که افراد متذکره طرحی را برای ایجاد حکومت موقت در دست اجرا دارند ولی در پایان این مطلب متذکر می‌شود که تا حال برنامه‌ای برای عملی کردن این طرح وجود ندارد.

روزنامه ماندگارنیز با طرح این پرشس که آیا حکومت موقت در راه است؟ افزوده که گروهی از وزرای دولت افغانستان و مقام‌هایی‌که ارتباط نزدیکی با نیروهای امنیتی دارند، هشدار داده‌اند که چنانچه بن‌بست انتخاباتی که کشور را فلج کرده به زودی حل نشود، قدرت را به دست می‌گیرند.

نویسنده این روزنامه به گزارش نیویارک تایمز اشاره کرده و افزوده، اگرچه معمول نیست که طرح‌هایی را که به کودتا ختم می‌شود، اعلام کنند و فردی نیز تاکنون این کار را نکرده است، اما به گزارش نیورک تایمز تمامی مقام‌ها ابراز امیدواری کرده‌اند که تهدید به تشکیل دولت موقت، دو نامزد انتخابات افغانستان، عبدالله عبدالله و اشرف غنی را به سازش و پایان این بحران ترغیب کند.

در این نوشته به نقل از رنگین دادفر سپنتا، مشاور امنیت ملی کرزی آمده که گفته است:" چه اتفاقی می‌افتد اگر فعالیت نهادهای حقوقی متوقف شود؟"

به گزارش ماندگار به نقل از گزارش روزنامه نیورک تایمز، یکی از مقام‌های ارشد افغانستان گفته:" من کسانی را می‌بینم که به شدت نگران این مساله هستند. مردم درباره تکرار جنگ داخلی که پس از خروج نیروهای شوروی در ۱۹۸۹ بر افغانستان حاکم شد، سخن می‌گویند."

نود و پنمچین سالروز استقلال

سال روز استقلال افغانستان نیز یکی دیگر از موضوعاتی است که روزنامه‌های کابل به آن پرداخته‌اند.

حق نشر عکس ARG
Image caption برای تجلیل از نود و پنچمین سالگرد اسقلال افغانستان دیروز در مراسم کوچک در ارگ ریاست جمهوری برگزارشد

سرمقاله نویس روزنامه افغانستان نوشته که از سال ۱۹۱۹ میلادی که امان الله خان، شاه جوان و ترقی خواه افغانستان، اعلام استقلال نمود. در سال ۱۹۲۱ انگلیس‌ها طی معاهده‌ای راولپیندی را رسما پذیرفت، فراز و فرودهای ناگوار و وحشتناکی در عرصه سیاسی افغانستان به وجود آمده است.

نویسنده سرمقاله این روزنامه افزوده که دوام نظام مبتنی بر سلطه مطلق و استبداد، زمینه و بستر بسیار مناسبی را برای دوگانگی‌ها، شکاف‌ها و تفرقه اجتماعی ایجاد کرد. این شکافها زمانی که از کنترل دولت خارج شود، به طور طبیعی به یک اغتشاش عمومی و مردمی تبدیل می‌شود و جامعه را با بحران‌های متعدد و گوناگونی مواجه می‌سازد.

به نوشته افغانستان پس از استقلال فیزیکی و جغرافیایی که تنها به آزادی سرزمین افغانستان از اشغال بیگانگان منجر شد، اگرچه یک کار بزرگ و سترگ در تاریخ سیاسی کشور محسوب می‌شود، اما استقلال سیاسی و فرهنگی که در عرصه داخلی وحدت اجتماعی را بر محور منافع ملی رقم زند، یک پدیده مهمی‌است که بقا و دوام استقلال جغرافیایی را تضمین می‌کند، عرصه‌ای که متاسفانه تاکنون حکومت و مردم افغانستان در آن زمینه تجربیات تاریخی مثبتی نداشته‌است.

روزنامه اطلاعات روز نیز نوشته که استقلال برای مردم واژه‌‌ای گران‌‌بها و مقدس است. تمام کشورها و جوامع که دارای چنین روزی هستند، با عظمت و شکوه از این روز تجلیل به عمل می‌‌آورند؛ اما مفهوم عینی و اهمیت واقعی این واژه در عصر کنونی دچار دگردیسی شده است.

نویسنده سر مقاله این روزنامه افزوده که تمام کشورهای جهان، زیست عزت‌‌مندانه و دست‌یافتن به توسعه‌‌ای اقتصادی و سیاسی را در گرو تعامل نزدیک و همه‌‌جانبه با دیگران پنداشته؛ از همین‌رو، تلاش می‌‌نمایند تا تمام مرزهای ساختگی میان هم‌دیگر را برداشته و در یک روند هم‌‌گرایانه به توسعه‌ای اقتصادی و سیاسی دست یابند.

در حالیکه مفهوم سنتی و ایدیولوژیک استقلال منافی تمام این روندهای جدید جهانی بوده و اگر قرار باشد آن را به عنوان قاعده‌‌ای نگاه و رفتار سیاسی‌مان قرار بدهیم، باید در جزیره‌‌ی جدابافته از دیگران به‌سر ببریم.

این روزنامه با اشاره به برگزاری جشن استقلال به صورت کوچک افزوده که به همان اندازه که برگزاری این جشن محدود و کوچک شده است، از اهمیت واقعی نیز افتاده و اکنون نسل جوان کم‌‌تر به ارزش و اهمیت این مناسبت اعتنا می‌‌کنند.

به نوشته این روزنامه اکنون نسل جوان به‌جای چسپیدن به واژها‌‌ی استقلال که مفهومش را از دست داده است، باید به این فکرکنند که با میراث امان‌الله خان چه کردند؟ بازاندیشی تفکرات و جریان‌‌های عصر شاه امان‌‌الله خان نوگرا و یاد‌آوری و تقدیر از کارکرد‌های تجدد طلبانه‌‌ای او، بهتر از تجلیل و بزرگ‌‌داشت از جشن بیست و هشتم اسد/مرداد سال روز استقلال افغانستان است.

مطالب مرتبط