آمریکا جایزه برای معلومات در مورد سراج الدین حقانی را دو برابر کرد

حق نشر عکس Reuters
Image caption گفته می‌شود که جلال‌الدین حقانی، بنیانگذار شبکه 'مرگبار' حقانی در وزیرستان شمالی زندگی میکند

آمریکا جایزه برای دریافت معلومات در مورد سراج الدین حقانی، رهبر شبکه حقانی را از پنج میلیون دلار به ده میلیون دلار افزایش داده است.

همچنین وزارت خارجه آمریکا تا پنج میلیون دلار برای دریافت اطلاعات در مورد هر یک از چهار عضو ارشد شبکه حقانی، عزیز حقانی، خلیل الرحمن حقانی، یحیی حقانی و عبدالرووف ذاکر اعلام کرده است.

اعضای ارشد شبکه حقانی احتمالا در مناطق قبایل آزاد پاکستان مخفی اند.

این شبکه یکی از سه گروه اصلی شورشی در افغانستان است که رهبری آن را سراج الدین حقانی، پسر جلال الدین حقانی، فرمانده پیشین مجاهدین در شرق افغانستان به عهده دارد.

گروه حقانی در سال‌های اخیر، بزرگترین عمیات را در افغانستان علیه ناتو و آمریکا رهبری کرده است.

حمله به هتل اینترکنتیننتال کابل، در ماه ژوئن ۲۰۱۱، حمله به سفارت آمریکا در کابل در ماه سپتامبر ۲۰۱۱ و همچنین حمله همزمان به چند هدف مهم در شهر کابل در سال ۲۰۱۲ از اقداماتی است که گروه حقانی مسئولیت آنها را به عهده گرفته و مقام های ناتو و افغان نیز گفته اند که این حملات کار گروه حقانی بوده است.

شبکه حقانی از حامیان بزرگ القاعده و شورشیان طالبان است و بارها حملات مرگباری علیه دولت افغانستان و نیروهای بین المللی در این کشور انجام داده است.

آمریکا در سال ۲۰۱۲ شبکه حقانی را غیر قانونی و یک گروه تروریستی اعلام کرد.

شبکه حقانی در کنار گروه طالبان و حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار عمدتا در مناطق مرزی در شرق افغانستان علیه دولت این کشور و نیروهای بین المللی می جنگند.

گفته می‌شود بخش دیگر از نیروهای شبکه حقانی در مناطق وزیرستان شمالی و همچنین در منطقه قبیله‌ای کُرم در پاکستان و هم مرز با افغانستان، مخفی هستند.

مطالب مرتبط