اظهارات تازه عبدالله و احمدزی در مورد حکومت وحدت ملی

حق نشر عکس AFP
Image caption دو نامزد مشغول گفت‌وگوها روی چگونگی تشکیل دولت وحدت ملی هستند

عبدالله عبدالله یکی از دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید که به روند بررسی آرای انتخابات دور دوم باور دارد و به آن متعهد است.

آقای عبدالله که امروز پنجشنبه ۳۰ اسد/مرداد در جمع هواداران خود صحبت می‌کرد خود را برنده هر دو دور انتخابات معرفی کرد و گفت که همزمان برای تشکیل دولت وحدت ملی با ستاد انتخاباتی تحول و تداوم به رهبری اشرف‌غنی احمدزی مشغول یک سری گفت‌وگوها است.

عبدالله عبدالله تاکید کرد که نتیجه انتخابات را بررسی آرا مشخص خواهد کرد.

گردهمایی امروز زیر عنوان "مشورت برای دفاع از آرام مردم" از سوی ستاد انتخاباتی آقای عبدالله برگزار شده بود.

آقای عبدالله گفت: "دفاع از رای دفاع از چوکی و مقام نیست بلکه دفاع از حق و عدالت است." او گفت که اگر از "رای پاک مردم" دفاع نشود "افغانستان دیگر آینده ندارد و خطری بزرگ کشور را تهدید می کند و اساسی برای تصمیم گیری باقی نمی‌ماند."

او افزود که در روند بررسی آرا مشکلاتی وجود دارد اما "تفتیش وسیعی زیر نظارت ین‌المللی در جریان است و هر لحظه اش را ما نظارت می‌کنیم."

در همین حال محمد محقق معاون ستاد انتخاباتی اصلاحات و همگرایی با انتقاد از کارکردهای کمیسیون انتخابات، حکومت و کمیسیون‌های انتخاباتی و تیم رقیبش را متهم به تقلب در انتخابات کرد.

آقای محقق گفت که گروه انتخاباتی اش پیروز انتخابات است و "مطابق فیصله نامه شورای اجرایی" با اختیارات بلند در اختیار تیم رقیب شان است. این گردهمایی حدود پنج ساعت ادامه داشت و تعدادی زیادی از اعضای ستاد انتخاباتی آقای عبدالله در آن سخنرانی کردند.

کمیسیون‌های برگزاری انتخابات و حکومت افغانستان دست داشتن در تقلب های انتخاباتی را رد کرده اند.

واکنش تحول و تداوم

ساعتی پس از پایان سخنرانی عبدالله عبدالله ستاد انتخاباتی تحول و تدوام به رهبری اشرف‌غنی احمدزی به این اظهارات واکنش نشان داد و گفت که تفکرات (نگاه) تیم اصلاحات و همگرایی در مورد روند فنی بازشماری آرا و تیم آقای احمدزی عین هم اند.

حق نشر عکس
Image caption در یک ماه گذشته شصت درصد آرای انتخابات افغانستان بررسی شده

فیض‌الله ذکی سخنگوی ستاد انتخاباتی آقای غنی گفت که تیم تحول و تداوم هم به این باور است که ایجاد حکومت وحدت ملی صرف پس از "پایان موفقانه" روند بررسی آرا و با اعلام نتایج نهایی انتخابات صورت می‎‌گیرد.

او گفت که واکنش تیم تحول و تداوم تنها به اظهارات آقای عبدالله است و ستاد اشرف غنی احمدزی تنها حرف‌های آقای عبدالله را موقف رسمی تیم اصلاحات و همگرایی می‌داند.

آقای ذکی تاکید کرد که روند بررسی باید شفاف و دقیق باشد و نتایج نهایی انتخابات هم از مشروعیت کامل برخوردار باشد.

او افزود: "خوشحالیم که دکتر صاحب عبدالله تعهد تیم خود را به ادامه روند سیاسی بیان داشت و در مقابل ما پابندی کامل خود در این روند تاکید می‌کنیم."

ستاد انتخاباتی تحول و تداوم می‌گوید که روز گذشته هر دو نامزد در خانه اشرف غنی احمدزی با هم دیدار کرده و در مورد مسایل اصلی انتخاباتی بحث کردند که این گفت‌وگوها در فضای "دوستانه و صمیمانه صورت گرفته" و هر دو نامزد در مورد این که باید روند بررسی پایان یافته و مردم از انتظار بیرون شوند و کشور وضعیت عادی خود را از سرگیرد کاملا تفاهم داشته اند.

قرار است عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی روزهای شنبه و یکشنبه هفته آینده نیز در مورد مسائل سیاسی و چگونگی تشکیل حکومت وحدت ملی به دیدارهای خود ادامه دهند.

خواهان اعلام فوری نتیجه انتخابات

Image caption معترضان از سازمان ملل خواستند که به خواسته های مردم توجه کند و هر چه زودتر سرنوشت انتخابات را روشن سازد

همزمان با این که هر دو ستاد انتخاباتی مشغول مذاکرات و نشست‌های خبری اند و کمیسیون های انتخاباتی و سازمان ملل متحد درگیر بررسی میلیون‌ها رای؛ گروهی از جوانان و فعالان مدنی با راه اندازی تظاهراتی در کابل خواهان اعلام هرچه زودتر نتیجه انتخابات شده اند.

این معترضان که تعداد شان به دها نفر می‌رسید در برابر دفتر سیاسی سازمان ملل تجمع کردند و گفتند که برای ثبات و آرامش افغانستان باید هرچه زودتر سرنوشت سیاسی کشور روشن شود.

با این حال کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان اعلام کرده که تاکنون بیش از ۶۰ درصد آرای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری بررسی شده و روند بررسی همچنان ادامه دارد.

مطالب مرتبط