پنج کارمند ربوده شده صلیب سرخ در هرات رها شدند

Image caption کمیته صلیب سرخ در افغانستان از سال ۱۹۸۷ در افغانستان فعال است

کارمندان کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در افغانستان پس از یک هفته از قید ربایندگان رها شدند.

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ اعلام کرده که تمام پنج عضو این کمیته که در چهاردهم اوت (۲۳ اسد/مرداد) در هرات ربوده شده بودند، بدون اینکه آسیبی به آنها برسد، رها شدند.

در خبرنامه این کمیته آمده است که "ICRC از آزادی بدون قید و شرط آنها (پنج کارمند محلی صلیب سرخ) استقبال می‌کند" و خواهان احترام گذاشتن به فعالیت این نهاد در افغانستان است.

مونیکا زنارلیی رئیس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در کابل گفت: "رهایی پنج تن از همکاران ما برای ما بسیار مهم است، آنها دوباره به خانواده‌های خود پیوستند و حال شان خوب است."

او گفته که کمیته صلیب سرخ به ادامه کمک‌های خود به افراد متاثر از جنگ در افغانستان متعهد است و می‌خواهد به فعالیت‌های صلیب سرخ در افغانستان احترام بیشتر گذاشته شود و به کارمندان این کمیته اجازه داده شود که با مصونیت کار کنند.

صلیب سرخ می‌گوید که کارمندانش پنجشنبه هفته گذشته هنگام اجرای ماموریت و کمک رسانی به مردمان متضرر از درگیری‌های مسلحانه ولسوالی ادرسکن ولایت هرات ربوده شدند.

دو ماه پیش نیز گروهی از مهاجمان انتحاری به یک دفتر کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در ننگرهار حمله کردند که این حمله سبب شد فعالیت‌های صلیب سرخ در افغانستان متاثر شود و فعالیت دفتر ننگرهار این کمیته را نیز به حالت تعلیق در آورد.

ولایت هرات در غرب افغانستان در ماه‎‌های اخیر شاهد چندین رویداد ترور شهروندان خارجی، آدم‌ربایی و رویدادهای جنایی را شاهد بوده است.

در اوایل ماه جاری خورشیدی مردان مسلح ناشناس دو نفر از کارمندان زن موسسه "هیات معاونت بین‌المللی" (IAM) را به ضرب گلوله کشتند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption گروه طالبان دو ماه پیش به دفتر صلیب سرخ در ولایت شرقی ننگرهار حمله کردند

این کارمندان خارجی زمانی ترور شدند که افراد مسلح سوار به یک موتورسیکلیت به تاکسی حامل آنها حمله کردند و آنان را کشتند.

در ماه دلو/بهمن سال گذشته نیز ۶۳ کارمند موسسه مین‌‍روبی "هلوتراست" توسط افراد مسلح در ولایت هرات ربوده شدند، که به دست نیروهای پلیس دوباره رها شدند.

گزارشی که در مورد امدادرسانی بین المللی به نقاط مختلف جهان، توسط گروه مشاوران "نتایج عملیات بشردوستانه روز سه شنبه، ۲۸ اسد/مرداد انتشار یافت نشان می‌دهد که در سال گذشته میلادی، ۱۵۵ امدادرسان در کشورهای مختلف جان خود را از دست دادند که بالاترین رقم تلفات امدادگران تا کنون بوده است.

بر اساس این گزارش بیشترین تعداد امدادگران در سال گذشته در افغانستان کشته شده اند.

مطالب مرتبط