اوباما خواهان پیشرفت در روند سیاسی و فنی انتخابات افغانستان شد

حق نشر عکس AFP
Image caption بعد از تنشهای انتخاباتی و سفر دوباره جان‌کری وزیر خارجه آمریکا به کابل، دو نامزد انتخاباتی افغانستان اعلامیه مشترک امضا کردند.

عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، بعد از صحبت تلفنی دیشب باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا با آنها، امروز به منظور بحث بیشتر بر سر صلاحیت پست اجرایی و توافق بر سر دولت وحدت با هم دیدار کردند.

تاکنون از جزئیات این دیدار اطلاعاتی زیادی در دست نیست، ولی فضل الرحمن اوریا، عضو ستاد آقای عبدالله و صدیق پتمن عضو ستاد آقای احمدزی به بی‌بی‌سی گفتند که "دو رهبر در این نشست دستاوردهای قابل ملاحظه‌ای داشته‌اند."

بعد از تنشهای انتخاباتی و سفر دوباره جان‌کری وزیر خارجه آمریکا به کابل، دو نامزد انتخاباتی افغانستان اعلامیه مشترک امضا کردند. در این اعلامیه به تشکیل دولت وحدت ملی و ایجاد پست اجرایی تاکید شده است.

به منظور ارائه تعریف مشخص از صلاحیت‌های پست اجرایی و ساختار دولت وحدت ملی، چهارشنبه، ۲۲ اسد/مرداد تیم فنی دو ستاد به شکل رسمی کار خود را آغاز کردند.

در جریان این نشست دو تیم فنی اعلام کردند که آنان به توافق‌های مهم درباره ساختار حکومت وحدت ملی دست یافته‌اند، ولی نقطه حل نشده در نشست تیم فنی دو ستاد، صلاحیت‌های مقام اجرایی بود.

به نظر می‌رسد که نرسیدن به توافق نهایی بر سر این موضوع، باعث شده که باراک اوباما، شب گذشته با دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به صورت جداگانه تلفنی گفت‌وگو کند.

آقای اوریا گفت که آقای اوباما خواستار پیشرفت روند سیاسی و فنی انتخابات افغانستان شده و اینکه افغانستان به بحران کشانده نشود و آقای عبدالله نیز اطمینان داده که او متعهد به تحقق توافق انجام شده‌است.

آقای پتمن نیز گفت که رئیس جمهوری آمریکا در صحبت با اشرف غنی احمدزی ابراز امیدواری کرده که برای ختم روند بررسی آرا و تشکیل حکومت وحدت ملی‌، هر دو تیم به توافق برسند.

صلاحیت پست اجرایی

حق نشر عکس Reuters
Image caption رئیس جمهوری آمریکا از هردو نامزد خواسته که افغانستان به بحران کشانده نشود

توافق بر سر صلاحیت پست اجرایی که در اعلامیه مشترک امضا شده توسط دو نامزد آمده، به نظر می‌رسد که بحث اصلی امروز بوده است.

در اعلامیه مشترک امضا شده توسط دو نامزد آمده است:" تا زمانی‌که مقام صدراعظم اجرایی بر مبنای قانون اساسی ایجاد گردد، وظایف صدراعظم اجرایی را رئیس اجرائیوی حکومت پیش خواهد برد. این مقام بلافاصله توسط فرمان رئیس جمهور ایجاد شده و توسط شخصی که از طرف کاندیدای دومی انتخابات معرفی و از جانب رئیس جمهور تایید گردیده باشد، اشغال می‌گردد."

اینکه درباره صلاحیت رئیس اجرایی امروز چه پیشرفت‌های بدست آمده، آقای اوریا بدون اشاره به جزییات، گفت که پیشرفتهای صورت گرفته است.

آقای پتمن نیز درباره نشست امروز گفت که "رهبر هر دو تیم با هم ملاقات کردند تا درباره آنچه که کمیته وحدت ملی به این دو رهبر محول کرده بود، بحث کنند."

او افزود که صلاحیت رئیس اجرایی، موقف رهبر اپوزیسیون و سایر موضوعات که به صلاحیت حکومت وحدت ملی مربوط می‌شود، از مسایل مورد بحث امروز بود.

آقای پتمن نیز ملاقات را "مثبت و امیدوار کننده" خواند و گفت:" پیشرفت برای حل مشکلات صورت گرفته است و امیدوار هستم که حل نهایی در ملاقاتهای آینده به دست آید."

مطالب مرتبط