روزنامه‌های کابل؛ شنبه اول شهریور

حق نشر عکس a
Image caption سیمین بهبهانی بامداد سه‌شنبه، ۲۸ مردادماه، در ۸۷ سالگی بر اثر ایست قلبی و تنفسی در بیمارستان پارس تهران درگذشت

مرگ سیمین بهبهانی، شاعر نامدار ایرانی و انتخابات ریاست جمهوری افغانستان از موضوعاتی هستند که روزنامه‌های امروز کابل به آن پرداخته‌اند.

روزنامه جامعه باز در سرمقاله خود نوشت که سیمین خلیلی/بهبهانی، در زیست‌جهان خود به سرایش در قالب‌های کلاسیک غزل ادامه داد و کوشید، با کشف قالب‌های تازه و به‌کارگیری قالب‌های کمتر استفاده ‌شده شعر کلاسیک فارسی از سویی و گرایش به سوی جامعه و امور انضمامی و عینی از سوی دیگر، به ضرورت‌ها و نیازها برای نوآوری و دگرگونی پاسخ دهد.

نویسنده این روزنامه افزوده که سیمین از این رهگذر کوشید، ‌بدون رهاکردن/شکستن قالب‌های موجود کلاسیک، ‌به نوآوری در شکل و محتوا دست زند. ‌سیمین، با برقراری نسبت مناسب با جهان پیرامون خود و استفاده مناسب از دستاوردها و پیشنهادهای نیما یوشیج و نوگرایان دیگر، توانست زبان و جهان شاعرانه ویژه خود را بیافریند.

به قول نویسنده جامعه‌باز آثار او دارای ویژگی‌ها و سبکی منحصر‌به‌فرد است و برخلاف غزلسرایان پیشین، سرشار است از مضامین تازه و بدیع. زبان شعر او زنده و پویاست. تعبیرها، عناصر زبانی و صور خیال در شعر او، کاملاً به‌روز است. برخلاف کلاسیک‌سرایان پیش از خود، دست به نوآوری‌های شکلی و محتوایی زد و از غزل که گرفتار تکرار و تقلید و ابتذال بیانی و محتوایی شده بود، احیای حیثیت کرد.

سرمقاله نویس جامعه باز تاکید کرده که خانم بهبهانی‌ افزون بر اینکه از شاعران نوگرا به شمار می‌آید و خدمات، کارنامه و دستاوردهای او انکارناپذیر است، همواره به عنوان زنی آزادی‌ و برابری‌خواه، از مدافعان سرسخت آزادی‌ها و حقوق مدنی و بشری زنان و برابری جنسیتی ‌بود.

روزنامه دولتی اصلاح نیز در صفحه فرهنگ خود نوشته‌است، خانم بهبهانی از تاثیرگذار ترین زنان سخنور معاصر ماست که آثار ماندگار از خود به جای گذاشته است.

نویسینده این روزنامه افزوده که شاعر با همه درد و درکی که داشت بعد از تجربه کردن سیاهی و سپیدی زندگی سخنانش را که عصاره خونش بودند به ما یادگار گذاشت و نوشته‌اش را با این شعر پایان می‌دهد. " بگذار که در حسرت دیدار بمیرم/ در حسرت دیدار تو بگذار بمیرم."

روزنامه راه مدنیت نیز با چاپ این شعر" ای رفته زدل، رفته زبر، رفته زخاطر/ برمن منگر تاب نگاه تو ندارم" یاد این شاعر زبان فارسی را گرامی داشته است.

روزنامه ماندگار نیز صفحه فرهنگستان خود را به یاد بود از این بانوی شعر معاصر فارسی اختصاص داده و شعری از خانم حمیرا نگهت دستگیر زاده در سوگ این بانوی همیشه غزل به چاپ رسانده‌است.

در بخشی از شعر خانم دستگیر زاده آمده است:" نگفت و رفت و بماند در دلم صدایش آه:/ به وقت مرگم اگر تازه می‌کنی دیدار/ به وقت مرگ تو ای وای ما چه دیداری؟ / تو می‌روی و به ما روز می‌شود دیوار."

در بخش از مقاله دیگر این روزنامه آمده است که در شعر بهبهانی زمان و زمانه گذشته همان قدر حاضرند که اینک و اکنون. بهبهانی استادانه، اندیشه و اندیشناکی روزگار کنونی را در کالبد کهنی چون غزل می‌کشد و آگاهانه بر این نکته انگشت می‌نهد، چنانچه خود می‌گوید "از همان ابتدا آغاز شعرهایم بازنمایی شرایط اجتماعی و تاریخی من بودند."

انتخابات ریاست جمهوری

طولانی شدن روند انتخابات ریاست جمهوری باعث شده که تعداد از روزنامه به دیده خشم به نامزدهای انتخاباتی بنگرند.

روزنامه آرمان ملی در سرمقاله خود نوشت که ادامه یافتن کشمکش‌ها و جنجال‌های انتخاباتی در کشور، همه را به ستوه آورده است.

نویسنده سرمقاله این روزنامه افزوده است که گذشته از رکود اقتصادی و مشکل بیکاری و فقر، تروریستان ازفرصت بی‌نتیجه ماندن انتخابات استفاده می‌کنند و در بسیاری از ولایت‌ها حملاتی را به راه انداخته‌اند و نشان می‌دهند که آنها برای رسیدن به قدرت آماده شده‌اند .

به نظر نویسنده آرمان ملی این نگرانی‌ها سبب شده است که برخی در فکر بیرون رفتن از کشور شوند. ناتو و آمریکا هم، پی در پی اخطار می‌دهند که اگر انتخابات نتیجه ندهد تمام نیروهای شان را از افغانستان بیرون خواهند کرد و کمک‌های خود را قطع خواهند نمود.

آرمان ملی افزوده که با توجه به این ملاحظات، بی‌نتیجه ماندن انتخابات برای کشور بسیار عاقبت بدخواهد داشت و در آن صورت مردم از یقه داکترعبدالله و داکتر احمدزی خواهند گرفت که چرا احساس مسئولیت نکردند و به جنجال‌های انتخاباتی نقطه پایان نگذاشتند.

روزنامه چراغ نیز نوشته است که درگیری فیزیکی هواداران دو نامزد نشان می‌دهد که تشکیل حکومت وحدت ملی چقدر شاعرانه؛ احساساتی و عجولانه است.

حق نشر عکس the daily afghanistan
Image caption کارتون روز، روزنامه افغانستان

این روزنامه افزوده که توقف‌های پی در پی در روند انتخابات، موضوع انتقال قدرت را فلج و به اغما برده، به آخرین نفس‌هایش بیشتر نزدیک کرده است. به راحتی و صراحت تمام می‌توان اقرار کرد که از انتخابات نیمه جان و نفس بریده ۱۶ حمل/ فروردین چیزی باقی نمانده است. مردم غیرنظامی، نهادهای مدنی، ناظران بین‌المللی و حتی همسایگان کمترین اعتماد و اعتباری برای انتقال قدرت از حامد کرزی به عبدالله و اشرف غنی قایل نیستند.

۸صبح نیز نوشت که رئیس‌جمهور کرزی در دیدار با استادان دانشگاه خوست گفته که به‌زودی رئیس‌جمهور جدید بر سر کار می‌آید. این وعده در حالی صورت می‌گیرد که هنوزهم جدال‌های جدی در بخش فنی و سیاسی روند انتخابات جریان دارد. مردم افغانستان از انتقال قدرت در ارگ(کاخ) خاطره‌ا‌ی خوشی ندارند.

به نظر سرمقاله نویس این روزنامه، تاریخ افغانستان شاهد رخدادهای خونین بر سر انتقال قدرت بوده است. اگر انتخابات افغانستان به نتیجه برسد، برای نخستین‌بار افغانستان شاهد انتقال مسالمت‌آمیز قدرت خواهد بود. برای بسیاری آگاهان نفس انتقال قدرت فوق‌العاده مهم شمرده می‌شود.

نویسنده این روزنامه مدعی شده که آقای کرزی در حالی قدرت را واگذار می‌کند که خزانه وزارت مالیه/ دارایی خالی شده است. رئیس‌جمهور آینده در ۱۰۰ روز نخست با تقاضای سنگین ماموران دولتی برای پرداخت حقوق و امتیازهای معوقه خود مواجه هستند. افزایش ناامنی نیز میراث دوم کرزی به رئیس جمهور آینده خواهد بود.

مطالب مرتبط