مقامات قندوز: طالبان را با حمایت‌های مردمی از دو ولسوالی بیرون راندیم

حق نشر عکس
Image caption ولایت قندوز در شمال شرق افغانستان در موقعیت حساسی قرار دارد و گفته می شود که مخالفان مسلح همیشه برای ناامن کردن شمال افغانستان، نخست ناامن سازی را از این ولایت شروع کرده اند

بزرگان محل و مقامات دولتی در ولایت قندوز در شمال شرق افغانستان اعلام کردند که با همکاری مردم محل و عملیات نیروهای امنیتی، دو ولسوالی چاردره و خان آباد را که کنترل آن در روزهای گذشته به دست طالبان افتاده بودند، دوباره پس گرفته است.

سید سرور حسینی، سخنگوی پلیس ولایت قندوز به بی‌بی‌سی گفت که ولسوالی خان آباد و چاردره که در روزهای گذشته محل درگیری میان نیروهای امنیتی و گروه طالبان بودند از وجود گروه طالبان پاکسازی شده است.

به گفته او مردم ولسوالی خان‌آباد در یک قیام مردمی افراد گروه طالبان را از ولسوالی خود بیرون راندند که در این درگیری حدود ۱۰ نفر شورشی کشته شدند.

آقای حسینی گفت:"اکنون طالبان به مناطق دور افتاده این ولایت فرار کرده و نیروهای امنیتی به دنبال آنان هستند."

او افزود که در طول درگیری چهار روزه نظامیان امنیتی افغان و گروه طالبان بیش از ۲۰ عضو این گروه کشته شدند.

سخنگوی پلیس با اشاره به اینکه، افراد گروه طالبان در ولسوالی گورتیپه و روستاهای دور افتاده ولسوالی چاردره پنهان شده‌اند، افزود که خانواده‌های که در جریان درگیری در ولسوالی چار دره آواره شده بودند، دوباره به خانه‌های خود باز می‌گردند

مردم محل با تایید پیشروی نیروهای دولتی در این ولسوالی، تسلط کامل نیروهای دولتی بر روستاهای ولسوالی چاره دره را رد کردند و می‌گویند که چندین روستا در ولسوالی چاردره هنوز در کنترل نیروهای طالبان است.

فضل من الله، یکی از ساکنان ولسوالی چاردره به بی‌بی‌سی گفت که روستایی غروی قشقلاق، هفت روز قبل به دست گروه طالبان سقوط کرد و تاکنون در کنترل آنها است.

او مجموع روستاهای تحت کنترل گروه طالبان را هفت روستا اعلام‌کرد.

محمدعمر، فرمانده نیروهای قیام کنندگان محلی در ولسوالی خان‌آباد نیز تایید کرد که آنان به حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان قیام کرده و افراد گروه طالبان را از این ولسوالی بیرون رانده‌اند.

او افزود که بعد از این قیام مردم در حال بازگشت به خانه‌های خود هستند و ۱۷ روستا اکنون با قیام آنان و حمایت نیروهای دولتی از کنترل گروه طالبان خارج شده‌اند.

به گفته محمدعمر دو نفر از قیام کنندگان مردم و ۱۴ نفر از نیروهای وابسته به گروه طالبان در درگیری در این ولسوالی کشته شدند.

روز گذشته والی ولایت قندوز در شمال شرق افغانستان اعلام کرد که تهدید افراد مسلح گروه طالبان در این ولایت کاهش یافته و اکنون آنان تهدیدی جدی را متوجه امنیت قندوز نمی‌‌کنند. به گفته او نیروهای امنیتی افغانستان توانسته‌اند، عملیات گسترده این نیروها را دفع و نیروهای مخالف به روستاهای دور افتاده این ولایت فرار کرده‌اند.

طالبان تا کنون در این مورد ابراز نظری نکرده اند.

مطالب مرتبط