تاکید حامد کرزی به انتقال به موقع قدرت

حق نشر عکس ARG
Image caption آقای کرزی از هر دو نامزد خواست که کمک کنند مراسم تحلیف هر چه زودتر برگزار شود

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان در دیدار با اشرف‌غنی احمدزی و عبدالله عبدالله نامزدان انتخابات ریاست جمهوری، روی تاریخ برگزاری مراسم تحلیف رئیس جمهوری جدید صحبت کرد.

در یک خبرنامه ریاست جمهوری افغانستان آمده که در این دیدار که امروز یکشنبه دوم سنبله/شهریور در ریاست جمهوری انجام شد از دو نامزد ریاست جمهوری خواسته شد که برای تسریع روند بررسی آرا همکاری کنند تا مراسم تحلیف هرچه زودتر برگزار شود.

روز گذشته نیز حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان در ملاقاتی با یان کوبیش فرستاده ویژه سازمان ملل متحد گفته بود که مراسم تحلیف رئیس جمهوری جدید باید تا کمتر از ده روز دیگر برگزار شود.

آقای کرزی تاکید کرده که این ضرب‌الاجل قابل تمدید نیست و همه آمادگی ها برای برگزاری مراسم تحلیف رئیس جمهوری جدید به تاریخ دوم سپتامبر برابر با یازدهم سنبله گرفته شده است.

آقای کوبیش هم گفته که از کمیسیون انتخابات خواسته تا روند بررسی آراء را سریعتر کند.

بر اساس جدول زمانی دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان قرار بود که مراسم انتقال قدرت از حامد کرزی به رئیس جمهوری جدید در اوایل ماه اوت انجام شود اما به دلیل اوج گرفتن جنجال‌های انتخاباتی و توافق روی بررسی کل آرای انتخابات افغانستان، این مراسم یک ماه به تعویق افتاد.

حامد کرزی پیش از این هم به انتقال به موقع قدرت تاکید داشت که بنابر درخواست سازمان ملل متحد، وزیر امور خارجه آمریکا و نامزدان انتخابات ریاست جمهوری حاضر شد که یک ماه دیگر هم سر کار بماند.

در یک خبرنامه ریاست جمهوری افغانستان همچنین آمده که آقای کرزی پنجشنبه هفته گذشته با جیمز کانینگهام سفیر آمریکا در کابل نیز دیدار کرده و گفته با توجه به این که سازمان ملل و خارجی‌ها در روند بررسی آرای انتخابات افغانستان دخیل اند، مسئولیت دارند که این روند را تسریع کنند تا مراسم تحلیف رئیس جمهوری جدید به موقع برگزار شود.

Image caption دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان حدود بیست و سه هزار صندوق رای داشت که تا حالا بیشتر از پانزده هزار صندوق رای بررسی شده است

خبر دیدار حامد کرزی و سفیر آمریکا در کاخ ریاست جمهوری افغانستان، بعد از دو روز در اختیار رسانه ها قرار گرفته است.

آقای کرزی گفته: "به درازا کشیدن روند بررسی آرای انتخابات افغانستان روی وضعیت اقتصادی و امنیتی افغانستان تاثیرات منفی کرده و تاریخ تعیین شده (۲سپتامبر) به هیچ وجه قابل تمدید نیست."

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان در کمتر از یک ماه و نیم گذشته هفتاد درصد کل آرای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری را بررسی کرده است. این روند چند بار به صورت وقفه ای متوقف شده و با تنش‌هایی میان هواداران دو نامزد و کارکنان کمیسیون انتخابات همراه بوده است.

هنوز روشن نیست که سی درصد آرای باقی مانده که گفته شده مهمترین و جنجالی ترین بخش آراء است در روزهای باقی مانده بررسی خواهد شد یا نه.

دفتر سیاسی سازمان ملل گفته که از دو نامزد و هواداران شان انتظار دارد که به تعهدات خود پایبند باشند و نتیجه‌ای که از بررسی آراء به دست می‌آید را بپذیرند.

مطالب مرتبط