روزنامه‌های کابل؛ یکشنبه دوم سنبله

Image caption کارتون روز، روزنامه افغانستان

افزایش حملات مخالفان مسلح در افغانستان و شاکی شدن بسیاری از مردم و مقامات از 'برخورد نرم دولت افغانستان با طالبان'، عناوین مطالب تحلیلی مهم روزنامه های دوم سنبله/شهریور کابل است.

شماری از روزنامه های دیگر نیز ادامه بحران انتخابات ریاست جمهوری را سرخط مهم مطالب خود کرده اند.

ناامنی ها و حکومت

روزنامه ۸‌صبح می نویسد که 'واکنش نرم حکومت در برابر طالبان' صدای اعتراض فرماندهان پلیس و ارتش ملی را به همراه داشته و در هفته‌های اخیر چند تن از فرماندهان پلیس به سربازان‌شان دستور دادند تا به طالبان رحم نکنند.

۸‌صبح نوشته که 'نرمش حکومت در برابر طالبان' سبب شد تا نیروهای طالبان سربازگیری بیشتر داشته باشند.

۸‌صبح افزوده که اکنون حداقل در ۱۴ ولایت افغانستان جنگ جریان دارد اما رئیس‌جمهور کرزی استفاده از نیروی هوایی، عملیات‌ شبانه و استفاده از سلاح سنگین علیه طالبان را منع کرده است.

۸‌صبح می نویسد که به هر حال آقای کرزی در آخرین روزهای کاری خود قرار دارد. اکنون نوبت به رئیس‌جمهوری آینده است که با تجربه از گذشته در تامین امنیت کشور و شهروندان، گام‌های عملی برداشته و امنیت و ثبات را تامین کند.

اما روزنامه آرمان ملی می نویسد که حکومت آقای کرزی باید در مقابل این همه رویدادها پاسخگو باشد.

آرمان ملی نوشته که تصامیم و فرامین حکومت و شخص حامد کرزی سبب شد که مخالفان مسلح جسور شده و حملات بیشتری را انجام دهند و شمار بیشتری از نیروهای امنیتی افغانستان را از بین ببرند.

آرمان ملی افزوده با توجه به این ملاحظات کسانی که 'فرامین ضد ملی' را صادر کرده اند و سبب تلفات نیروهای امنیتی و غیرنظامیان شده اند باید امروز یا فردا پاسخ بدهند.

روزنامه ماندگار نیز حکومت افغانستان را در این ناامنی ها دخیل می داند.

ماندگار نوشته که رهایی بی قید و شرط طالبان ثبوتی برای دست داشتن حکومت در این ناامنی ها است.

روزنامه صدای شهروند نیز در سرمقاله امروز خود به افزایش حملات طالبان اشاره کرده و نوشته که علیه این حملات، خیزش های مردمی آغاز شده است.

صدای شهروند از دولت افغانستان خواسته که این خیزش ها و قیام ها را مدیریت و حمایت کند.

نویسنده سرمقاله صدای شهروند به این باور است که اگر از این قیام ها حمایت شود، ثبات و امنیت در کشور برقرار خواهد شد.

ادامه بحران انتخابات و اثرات منفی آن

حق نشر عکس
Image caption بررسی آرای انتخابات افغانستان هنوز ادامه دارد

روزنامه افغانستان می نویسد که طولانی شدن روند انتخابات، اثرات بسیار منفی به خصوص روی اقتصاد افغانستان گذاشته است.

افغانستان نوشته که وضعیت فعلی درست خلاف آن چیزی است که سبب شد مردم این کشور، میلیونی به پای صندوق های رای بروند.

افغانستان افزوده که وضعیت امنیتی کشور نیز در این اواخر خراب شده و باید مقامات بکوشند که برای جلوگیری از بدتر شدن وضعیت، مانع ادامه بحران سیاسی و اقتصادی شوند.

روزنامه اطلاعات روز نیز می نویسد "به شیشه اعتماد مردم با سنگ نزنید"

اطلاعات روز نوشته که دوامدار شدن بحران انتخاباتی افغانستان بر تمامی عرصه‌های زندگی مردم افغانستان تاثیرات منفی به جا گذاشته است؛ مردمی که با امید به آینده بهتر در انتخابات اشتراک کردند.

اطلاعات روز می نویسد "نداهای بحران آفرین، هشدارهای پیاپی از جنگ و تجزیه، حکومت موازی، بردن کشور به سمت بحران و بی ثباتی و انواع تهدیدها و هشدارهای دیگر که در این شب و روزها از سوی تیم‌های انتخاباتی و جریان‌های سیاسی کشور به گوش می‌رسد، مردم را در نگرانی و ترس شدیدی فرو برده است."

نویسنده سرمقاله اطلاعات روز اظهار امیدواری کرده که افراد دخیل در این قضیه، بیشتر از این مردم افغانستان را رنج ندهند و مشکلات شان را بیشتر نسازند.

مطالب مرتبط