ستادهای عبدالله و احمدزی از روند ابطال آرا نا راضی اند

حق نشر عکس AFP
Image caption همزمان با آغاز روند ابطال آرا، روند بررسی ویژه شش هزار رای هم شروع شد که ۲۸ درصد کل آرا است

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان در اولین جلسه‌ای که زیر نام "روند ابطال آرای انتخابات ریاست جمهوری" برگزار کرد، آرای ۷۲ محل رای‌گیری را باطل اعلام کرد.

تعداد آرای موجود در صندوق‌های این محلات را کسی نمی‌داند اما به اساس جدولی که کمیسیون انتخابات منتشر کرده، صندوق‌های باطل اعلام شده مربوط ولایت‌های کاپیسا، میدان وردک، لوگر، بامیان، غزنی، پکتیکا، پکتیا، قندوز، بلخ، ارزگان، زابل، قندهار، فاریاب، هلمند و هرات است.

هنوز روشن نیست که ۷۲ محل، شامل چه تعداد رای است.

یک مقام عالی رتبه کمیسیون مستقل انتخابات در پاسخ به این سوالم که بیشتر رای کدام نامزد باطل شده گفت: "به خاطر حساسیت وضعیت" نمی‌گوید که از ۷۲ صندوق چه تعداد رای مربوط کدام نامزد است.

اما گفت که نام ولایت‌ها در جدول محلات باطل اعلام شده مشخص است و رسانه‌ها می توانند دریابند که آرای کدام یک از دو نامزد باطل شده است.

هلمند با ۲۷ صندوق و قندهار با ۱۲ صندوق از ولایت‌هایی اند که در دور اولین بررسی روند ابطال آرا، بیشترین صندوق از دست داده اند.

به اساس نتیجه ابتدایی دور دوم انتخابات ریاست جمهوری اشرف‌غنی احمدزی در هر دو ولایت نسبت به عبدالله عبدالله، رای بیشتری داشت.

۷۲ محلی که آرای شان باطل اعلام شده مربوط ۱۵ ولایت است؛ عمدتا ولایت‌هایی که آقای غنی در آن ها نسبت به آقای عبدالله پیشتاز بوده است.

اما این محاسبه هیچگاهی نمی تواند روشن کند که آرای باطل اعلام شده الزاما آرای آقای احمدزی بوده است.

با این حال ستادهای انتخاباتی می‌توانند ظرف ۲۴ ساعت آینده در مورد ابطال آرا استیناف خواهی کنند.

آمار گنگ و روند پیچیده

روشن نبودن تعداد آرای بررسی شده، تعداد آرای باطل شده و تعداد آرایی که پس از بررسی دوباره به بازشماری رفته، ستادهای انتخاباتی را خشمگین کرده است. آمار کمیسیون هم مبتنی بر درصد و تعداد محلات است نه تعداد آرا.

آرایی که باطل اعلام شده، بخشی از شش هزار صندوقی است که در مرحله اول بررسی آراء بعنوان آرای مشکوک کنار گذاشته شده بودند. حالا از این میان، ۳۶۴۵ صندوق بررسی مجدد شده، که آرای ۲۸۷۶ صندوق رای پاک اعلام شده، ۶۹۷ صندوق برای بررسی های بیشتر کنار گذاشته شده و رای ۷۲ صندوق هم باطل اعلام شده است.

Image caption کمیسیون انتخابات می‌گوید جلسه ابطال علنی است، نمایندگان نامزدان می‌گویند روند غیرشفاف است

روشن نیست که بررسی آرای باقی مانده چه مدت زمان می گیرد.

در همین حال مقام های کمیسیون انتخابات می‌گویند، مرحله اول بررسی آراء ۷۲ درصد کل آرایی که بررسی و بازشماری شده اما آنها آمار دقیقی را اعلام نمی کنند که این 72 درصد شامل چند رای است؟

دور دوم انتخابات ۲۲۸۲۸ محل رای داشت، تا حالا ۱۶ هزار و ۳۶۴ محل آن بررسی شده و ۶۴۶۴ محل دیگر جز صندوق‌های ویژه است که حدود نیم آن توسط یک نامزد و نیم دیگر توسط نامزد دیگر نشانی شده که باید با جدیت بیشتری بررسی و بازشماری شوند؛ یعنی صندوق‌هایی که هر نامزد علیه دیگری نشانی کرده‌اند.

با این صورت بر می‌آید کمیسیون انتخابات، ستادهای انتخابات و ناظران و مشاهدان داخلی و خارجی این روزها مشغول چند کار همزمان اند. بررسی صندوق‌های ویژه، جمع بندی نتایج تفتیش و روند ابطال آرا.

نامزدان معترض

Image caption در نخستین جلسه ابطال آرا، شیوه ابطال آرای انتخابات نمایندگان نامزدان را متعجب کرد

نمایندگان دو نامزد در نخستین جلسه ابطال آرای انتخابات ریاست جمهوری، انتظار اتفاقات دیگری را می‌کشیدند اما نتیجه ابطال آراء هر دو ستاد را غافلگیر کرد.

نمایندگان هردو نامزد انتظار داشتند که کمیسیون نتیجه بررسی صندوق‌های درج شده در مرکز جمع آوری آراء را روی میز بگذارد و به طور علنی بگوید که کدام صندوق چرا، چگونه و به چه دلیلی باطل و یا هم معتبر دانسته شده است.

اما کمیسیون انتخابات چهار فهرست آماده را نشان داد و گفت که بخش اول کل آرای درج شده در سیستم است، بخش دوم آرای معتبر، سوم آرایی که نیازمند بازشماری اند و چهارم آرای باطل.

داوود سلطانزوی عضو ستاد انتخاباتی اشرف غنی احمدزی در پایان نشست کمیسیون گفت که از تصمیم کمیسیون راضی نیستند چون روند ابطال آرا "شفاف نبود" و تصمیم در روشنایی کامل که قابل فهم باشد گرفته نشده است.

آقای سلطانزوی افزود: "تعداد آرای باطل شده را نمی‌دانیم و نمی‌دانیم که معیارهای ابطال آرا چطور تطبیق شده و کمیسیون چگونه به این نتیجه رسیده. ما شکایت درج خواهیم کرد."

Image caption در روزهای آینده جلسات ابطال آرای انتخابات همچنان اددامه دارد

او می‌گوید که نمایندگان شان مرحله به مرحله در روند بررسی شرکت داشتند و از مراحل قبلی راضی اند اما تصمیم ابطال آرا "گنگ است و نمی‌دانیم که چرا در عدم حضور ما اتخاذ شده است."

امرالله امان عضو ستاد انتخاباتی عبدالله عبدالله هم گفت که مراحل قبلی به نحوی روشن بود اما این که چگونه کمیسیون آرای ده‌ها محل را باطل کرده واضح نیست.

آقای امان گفت: روند ابطال آراء مطالب طرزالعمل انجام نشده و گنگ است

نمایندگان هر دو ستاد می‌گویند، باید کمیسیون توضیحات لازم را در مورد ابطال آرا به نمایندگان ستادها ارائه کند.

کمیسیون انتخابات و حکومت افغانستان و جامعه جهانی تا برگزاری مراسم تحلیف و انتقال قدرت روزهای جنجالی و راه پر خم و پیچی خواهند داشت.

پذیرش متود ابطال آرا، پذیرش برنده و بازنده، توافق و عدم توافق دو نامزد روی شیوه تشکیل حکومت وحدت ملی و صلاحیت‌های پست اجرایی و گام بعدی رئیس جمهوری در صورت عملی نشدن به موقع انتقال قدرت مسایلی است که می تواند تنور سیاست افغانستان را همچنان داغ نگه دارد.

یک هفته تا انتقال قدرت

در همین حال، حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان گفته به هر قیمتی که شده باید در دوم ماه سپتامبر (۱۱سنبله/شهریور) مراسم تحلیف رئیس جمهوری جدید برگزار شود و این تاریخ قابل تغییر نیست.

Image caption روشن نیست که روند ابطال و بررسی ویژه شش هزار صندوق چه مدت وقت می‌گیرد

کمیسیون انتخابات ۷۲ درصد رای را در یک ماه و نیم گذشته بررسی کرده است، با چند بار تاخیر و تعلیق. حالا که هفت روز به ضرب‌الاجل آقای کرزی باقی مانده، آیا طرف‌های انتخاباتی در این مدت کوتاه قادر به بررسی ۶ هزار صندوق خواهند بود.

اگر جواب کمیسیون "بله" هم باشد، سوال دیگر این خواهد بود که با توجه به روند کند انتقال نتیجه بررسی به مرکز جمع بندی آرا، آیا در یک هفته گذشته کمیسیون خواهد توانست که نتیجه بررسی بیش از ده هزار صندوق دیگر را وارد سیستم کند؟

در هر دو مورد کمیسیون مستقل انتخابات جواب مشخصی ندارد.

جاوید حبیب سرپرست دبیرخانه کمیسیون انتخابات می‌گوید که دست اندرکاران کمیسیون از لحاظ فنی آخرین تلاش‌های خود را به خرج می‌دهند که کار به موقع تمام شود.

بحث دیگری که این روزها در تجمعات غیر رسمی مطرح می‌شود این است که کمیسیون و ناظران و سازمان ملل به نحوی کار را تا قبل از دوم سپتامبر نهایی می‌کنند و همزمان دو نامزد روی جزئیات تشکیل دولت وحدت ملی به توافق می‌رسند.

مطالب مرتبط