روزنامه‌های کابل؛ دوشنبه سوم سنبله

Image caption روند بررسی آرای انتخابات افغانستان هنوز ادامه دارد

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان روز گذشته با نامزدان ریاست جمهوری افغانستان دیدار کرد و با آنها در مورد آمادگی ها برای مراسم تحلیف رئیس جمهوری جدید گفت‌و گو کرد. این در حالی است که هنوز روند بررسی کل آرای انتخابات و توافقات برای تشکیل حکومت وحدت ملی ادامه دارد.

مشروعیت انتخابات، ادامه بررسی آرا و آغاز جلسات ابطال آرای تقلبی مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه های سوم سنبله/شهریور کابل است.

تقلب‌زدایی از انتخابات و تفاهمات سیاسی

روزنامه ۸‌صبح می نویسد که رئیس‌جمهوری آینده، به مشروعیت دموکراتیک نیاز دارد و تقلب‌زدایی از روند انتخابات و ابطال رای‌های جعلی، می‌تواند مشروعیت دموکراتیک رئیس‌جمهوری آینده را تامین کند.

۸‌صبح افزوده که دولت وحدت ملی نیز باید تشکیل شود زیرا یکپارچگی سیاسی به میان می‌آورد و پایه‌های حکومت آینده را وسیع می‌سازد.

۸‌صبح نوشته که اکنون طالبان بزرگترین تهدید برای افغانستان هستند و نیروهای امنیتی برای مقابله با آنها به حمایت سیاسی نیاز دارند. پراکندگی سیاسی و افزایش کشمکش‌های انتخاباتی، نیروهای امنیتی را نیز دچار مشکلات فراوان می‌کند و ستادهای انتخاباتی باید این موضوعات را در نظر داشته باشند و برای حل اختلاف‌های بنیادی تلاش کنند.

روزنامه افغانستان می نویسد که با آغاز جلسات ابطال آرا، آرای پاک از آرای تقلبی جدا شده و نتیجه انتخابات مشخص خواهد شد.

افغانستان نوشته که این مرحله یکی از حساس ترین مراحل انتخابات افغانستان است.

با آن‌همه نویسنده سرمقاله افغانستان تاکید کرده تا زمانی که توافقات سیاسی بین دو تیم انتخاباتی نهایی نشود، مشکلات تکنیکی موجود خواهد بود.

دقیقه ۹۰ انتخابات در بلاتکلیفی

حق نشر عکس AFP
Image caption جلسات علنی برای جداسازی آرای پاک از آرای تقلبی امروز آغاز می شود

روزنامه اطلاعات روز به دیدار دیروز آقای کرزی با دو نامزد رئیس جمهوری اشاره کرده و نوشته که اگر چه کارهای تکنیکی بررسی آرا به خوبی پیش می رود اما اختلافات سیاسی میان دو تیم به قوت خود باقی است.

اطلاعات روز در مطلبی زیر عنوان "دقیقه نود در بلا تکلیفی" نوشته که در حال حاضر ادبیات سیاسی و رسانه‌ای هر دو دسته انتخاباتی "هشدار، تهدید و انکار" است و مواضع سیاسی هر دو ستاد در همان وضعیتی قرار دارد که یک ماه پیش و به دنبال اعلام نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری قرار داشت.

اطلاعات روز افزوده که در چنین شرایطی، برگزاری مراسم تحلیف در زمان تعیین شده چندان قطعی به نظر نمی‌رسد.

نویسنده سرمقاله اطلاعات روز به این باور است که این مسئولیت و رسالت هردو نامزد انتخابات و تیم‌های آن‌ها است که باید هرچه زودتر اختلافات سیاسی شان را به حداقل رسانده و زمینه را برای تفاهم فراهم سازند.

اما روزنامه ماندگار می نویسد که ادعای تسلیم‌دهیِ قدرت و آمادگی‌های حامد کرزی برای مراسم تحلیف رئیس‌جمهوری جدید، "گزافه‌ گویی است."

ماندگار نوشته که آقای کرزی نتوانست به خوبی دو دوره انتخابات ریاست جمهوری را مدیریت کند و این نشان می دهد که او نیت واقعی برای تسلیم دهی قدرت ندارد.

به باور نویسنده سرمقاله ماندگار، آقای کرزی برای حفظ ظاهر قضیه، اصرار به برگزاری مراسم تحلیف در موقع تعیین شده آن می کند.

پایان انتظار چه وقت است؟

روزنامه اصلاح می نویسد که طولانی شدن روند انتخابات تاثیرات ناگواری در تمامی بخش های اقتصادی، سیاسی و امنیتی به جا گذاشته است.

اصلاح نوشته که آینده این کشور وابسته به همین انتخابات است و ادامه این وضعیت کشور را به سوی آینده نامعلوم خواهد برد.

اصلاح افزوده که اگر کشمکش های انتخاباتی همچنان ادامه یابد و به یک نتیجه مطلوب نرسد، ممکن سبب هرج و مرج در جامعه گردد و وضعیت امنیتی این کشور بدتر شود.

اصلاح می نویسد که مردم افغانستان انتظار دارند که نامزدان ریاست جمهوری اختلافات سلیقه ای و شخصی شان را کنار بگذارند تا این انتخابات به نتیجه مطلوب برسد.

مطالب مرتبط