سومین لیگ برتر فوتبال افغانستان با هشت تیم آغاز می‌شود

Image caption لیگ برتر افغانستان از دو سال قبل شروع شده است

مسئولان فوتبال افغانستان اعلام کردند که در سه روز آینده سومین فصل لیگ برتر فوتبال افغانستان در کابل با مشارکت ۸ تیم و با مربی‌گری مربیان درجه اول آسیا، مسابقات خود را در کابل آغاز خواهند کرد.

دو فصل گذشته این لیگ با فراز و نشیب‌هایی که داشت با استقبال بی‌سابقه هواداران فوتبال و رسانه‌ها روبرو شد.

این مسابقات به ترتیب با قهرمانی تیم‌های طوفان هریرود از جنوب افغانستان و شاهین آسمایی از مرکز این کشور به پایان رسید.

براساس گفته مسئولین برگزاری این لیگ‌ها، سه سال نخست این لیگ بصورت آزمایشی و با تغییرات راه اندازی شد که امسال آخرین دور مرحله آزمایشی این لیگ است.

فدراسیون فوتبال افغانستان در این فصل از لیگ خواسته که مربیان درجه اول آسیا تیم‌های شرکت کننده در این لیگ را رهبری کنند و مربیان درجه اول آسیا را از کشورهای تاجیکستان و ازبکستان برای هدایت این تیم ها به خدمت گرفته است.

بایر ایگام بردیف، ولی ایگام بردیف، علادین توردیف، طاهر مومن اف، حسن رجب اف، نظام الدین طالب اف، غیرت علی میر احمدف، هفت مربی تاجیکی سومین این لیگ و عثمان توشیف تنها مربی ازبک این مسابقات است.

در کنار این مربیان که دارای مدرک درجه A مربی‌گری فدراسیون فوتبال آسیا اند، هشت مربی افغان که دارای مدرک مربی‌گیری درجه B این فدراسیون هستند نیز بعنوان کمک مربی گماشته شده‌اند.

ظاهر حسنی، وحید الله واحدی، احسان الله شیرزاد، عیس زاهد، طاهر منوری، عبدالحق فیضی، حمید الله مسعودی و سید معین حامدی هشت کمک مربی افغان هستند.

مربیان خارجی و کمک آنها از یک هفته قبل تمرینات تیم‌های خود را آغاز نموده‌اند و برای رقابت در سومین دوره این لیگ آماده گی می‌گیرند.

برخلاف سال گذشته که مسابقه هفته دو روز بود امسال این مسابقات سه روز (پنجشنبه، جمعه و شنبه) برگزار شود.

همچنان قرار است در مرحله نیمه نهایی این رقابتها برای نخستین بار مسابقات فوتبال بانوان نیز با مشارکت چهار تیم بانوان راه اندازی شود. که آنان نیز تمرینات خود را برای حضور قدرتمند در این مسابقات آغاز کرده‌اند.

به گفته کارشناسان برگزاری لیگ برتر در این کشور باعث رشد فوتبال افغانستان و درخشش فوتبال این کشور در جنوب آسیا شده است.

مطالب مرتبط