ستاد عبدالله تهدید کرد که همکاری با روند انتخابات را متوقف می‌کند

حق نشر عکس
Image caption آقای معنوی در جریان بررسی آرا در کمیسیون مستقل انتخابات صحبت می‌کرد

ستاد انتخاباتی اصلاحات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله تهدید کرده است که اگر تا اول صبح فردا چهارشنبه ۵ سنبله/شهریور به "همه خواسته‌های" این ستاد در مورد چگونگی بررسی و ابطال آرا رسیدگی نشود، انتخابات را تحریم خواهد کرد و نتیجه بررسی آرا را نخواهد پذیرفت.

فضل احمد معنوی، مسئول گروه فنی ستاد انتخاباتی آقای عبدالله در نشست خبری در کمیسیون مستقل انتخابات گفت که کمیسیون انتخابات و سازمان ملل متحد در همه مراحل بررسی و ابطال آرا، خواسته‌های "مشروع" شان را در نظر نگرفته اند.

آقای معنوی گفت: "ما تلاش کردیم که روند مختل نشود؛ به خاطر انتظار مردم و مشروعیت حکومت آینده، اما دیروز دیدیم که حداقلِ توقع ما هم در تطبیق لایحه ابطال که ما فکر می‌کنیم جوابگو این مشکلات هم نبود؛ در نظر گرفته نشده است."

او می‌گوید که برای ابطال آرا، در جلساتی که داشتند پنج معیار را به سازمان ملل متحد و کمیسیون مستقل انتخابات پیش کردند اما هیچ توجهی به این پیشنهادات نشده است.

ستاد عبدالله می‌گوید که در کنار پیشنهادات در خصوص چگونگی ابطال آرا، نظریاتی در مورد طرز‌العمل بررسی آرا نیز داشتند که پذیرفته نشده است.

او افزود: "با جانب سازمان ملل صحبت می‌کردیم، حرف های ما را گوش می‌کردند و می‌گفتند که حرف های شما شنیده شد و رویش فکر می‌کنیم. این فکر کردن تا حالا نتیجه‌ای نداده است. سرانجام ما به این نتیجه رسیدیم که این حرف ها جایی را نخواهد گرفت."

آقای معنوی می‌گوید که اگر خواسته های تیم اصلاحات و هم‌گرایی پذیرفته شد، به همکاری با روند ادامه می‌دهند و نتیجه را می‌پذیرند، در غیر این صورت "روند را خاتمه یافته می‌دانیم، دیگر با روند ادامه نمی‌دهیم و این روند به ما قابل قبول نیست و نتیجه‌اش به ما ارزشی ندارد و مسئولیت پیامدهای آن به افرادی بازخواهد گشت که در این چند هفته ما را فریب دادند و دیدگاه معقول ما را نپذیرفتند."

واکنش کمیسیون انتخابات

اما کمیسیون انتخابات افغانستان می‎گوید هر اقدامی‌که در مورد بررسی و ابطال آرا صورت گرفته، براساس تصمیمی‌ بوده که هردو نامزد در حضور جان کری، وزیر خارجه آمریکا اتخاذ کرده بودند.

نور محمد نور سخنگوی این کمسیون گفت نظر هردو نامزد در مورد طرزالعمل که براساس آن دیروز آرای 72 مرکز گنجانیده شده و سازمان ملل نیز بر آن مهر تایید گذاشته است.

او افزود با این حال کمیسیون حاضر به شنیدن خواسته های "مشروع" تیم آقای عبدالله است و در صورتی‌که آنها روند را تحریم کنند، کار ادامه خواهد یافت و نتیجه نهایی اعلام خواهد شد.

در حالی که آقای معنوی از احتمال تحریم روند انتخابات حرف زد، عبدالله عبدالله و اشرف‌غنی احمدزی دو رقیب انتخاباتی مشغول گفت‌وگوهای سیاسی در مورد چگونگی تشکیل دولت وحدت ملی اند.

دو نامزد همچنین راجع به برگزاری مراسم تحلیف رئیس جمهوری جدید با حامد کرزی نشست‌هایی داشته اند.

Image caption دو ستاد از اول روی مراحل مختلف انتخاباتی از جمله معیارهای بررسی و ابطال آرا با هم اختلافاتی داشتند

براساس برنامه اعلام شده از سوی کاخ ریاست جمهوری افغانستان قرار است تا کمتر از یک هفته دیگر مراسم تحلیف رئیس جمهوری جدید برگزار شود. حامد کرزی که پیش از این با تمدید یک ماهه مدت کاری اش موافقت کرده بود، گفته اینبار تاریخ برگزاری مراسم تحلیف غیرقابل تغییر است.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان روز گذشته مرحله ابطال آرای ریاست جمهوری را شروع کرد و در نخستین جلسه آرای ۷۲ محل را باطل اعلام کرد.

هر دو ستاد انتخاباتی با چگونگی ابطال آرا مخالفت نشان داده و گفته اند که روند ابطال آرا دور از نظر نمایندگان دو ستاد صورت گرفته است.

گروه فنی عبدالله عبدالله می‌گوید که روند بررسی آرا کاملا فنی انجام نشده و دریافته اند که بررسی آرا "زیر یک هدف سیاسی دنبال می‌شود" و مدارکی دارند که نشاندهنده تقلبات گسترده در انتخابات است.

تا حالا آرای حدود ۷۰ درصد محلات بررسی شده و بررسی ویژه ۶۰۰۰ محل ادامه دارد. همزمان با این کمیسیون گفته که جلسات ابطال آرا را ادامه می‌دهد و امیدوار است که تا زمان تعیین شده یعنی دوم سپتامبر نتیجه بررسی ها اعلام شود.