روزنامه‌های کابل؛ سه‌شنبه چهارم شهریور

طولانی شدن انتخابات و تاثیرات زیانبار اقتصادی آن از موضوعات مهم روزنامه‌های روز سه‌شنبه کابل هستند.

روز گذشته وزیر مالیه/ دارایی افغانستان به بی‌بی‌سی گفته بود که انتخابات ۵ میلیارد دلار ضرر اقتصادی به این کشور زده و ۶ میلیارد دلار سرمایه نیز از کشور خارج شده است.

روزنامه افغانستاننیز با اشاره به این گزارش بی‌بی‌سی نوشته که بر اساس اعلام وزیر مالیه، پنچ میلیارد دالر خسارت مستقیم، نتیجه طولانی شدن انتخابات بر اقتصاد افغانستان بوده است. اگر ۶ میلیارد دلار سرمایه خارج شده از کشور را به این مبلغ بیفزاییم در حدود ۱۱ میلیارد دلار می‌شود.

این روزنامه افزوده که بودجه عادی و توسعه‌ای افغانستان در سال جاری حدود ۷ میلیارد دلار است. باتوجه به این خسارت و میزان پولی که از کشور خارج شده، بیش از بودجه عادی و توسعه‌ای کشور دریک سال است.

نویسنده این مقاله افزوده که مشخص شدن نتیجه انتخابات و پذیرش آن از سوی نامزدان می‌تواند تا حدودی وضعیت را به مرور زمان به حالت عادی برگرداند.

روزنامه افغانستان برنامه‌های اقتصادی دو تیم انتخاباتی را کافی نمی‌داند و نوشته که برنامه‌های ارائه شده آنان تا حدودی نیازمند به بازنگری دارد و متخصصان دو تیم انتخاباتی باید برنامه و طرح عملیاتی جامعه جهت رونق مجدد اقتصاد افغانستان تدوین و اجرا کنند.

روزنامه آرمان ملی نیز نوشته که وزیر مالیه دیوارهای سکوت را شکست و برای نخستین بار پس از دور دوم انتخابات آسیب های فراوانی را که طولانی شدن انتخابات به کشور و مردم وارد کرده، افشا کرد.

Image caption گزارش دیروز بی‌بی‌سی

آرمان ملی گفته‌های آقای زاخیلوال به بی‌بی‌سی را تکان دهنده دانسته و درسرمقاله خود نوشته که اگر چنین وضعیتی در کشور دیگری که در آن حاکمیت قانون وجود دارد اتفاق می‌افتاد، عاملان آن مجازات می‌شدند، زیرا این رقم چیزی نیست که بتوان آن را بخشود.

این روزنامه نوشته؛ باید درباره این ضرر اقتصادی از رئیس جمهور کرزی و کمیسیون انتخابات افغانستان پرسید که رئیس جمهور شدن یک فرد ارزش یازده میلیارد دلار را دارد؟

سرمقاله نویس این روزنامه معتقد است، کسانی در کمیسیون‌های انتخابات این همه نابسامانی‌ها را سبب شده‌اند باید به پنجه قانون سپرده شوند تا مجازات و به کیفر اعمال خود برسند.

'پیامدهای ۵ میلیارد دلاری انتخابات'

روزنامه جامعه باز نیز با اشاره به خسارت ۵ میلیارد دلاری انتخابات نوشته که قطع نظر از برآیند انتخابات ریاست‌جمهوری و پیامدهای آن که دیگر به یک روند برگشت‌ناپذیر تبدیل شده است، رخدادهای ذیل را نیز باید جدی گرفت.

به نظر نویسنده این روزنامه خروج بخش اعظم نیروهای خارجی تا آخر سال ۲۰۱۴ میلادی؛ تجربه مأموریت‌های بازسازی گذشته جامعه جهانی در کشورهای پسامنازعه و در حال‌ گذار نشان داده که خروج نیروهای نظامی این کشورها اغلب به کاهش میزان همکاری­های اقتصادی منجر می‌شود. اگر به بدیل آن فکر نشود تمام ساختارهای نهادی و بافت‌های ملی دچار گسست خواهند شد.

سرمقاله نویس جامعه باز وابستگی افغانستان به همکاری­های جامعۀ جهانی و ضعف نهادی در این کشور را از عامل دیگر بحران اقتصادی افغانستان دانسته و افزوده که جهت رسیدن به وضعیت مطلوب، حکومت جدید ملزم به ایجاد و عملی‌سازی تعهد سیاسی برای مبارزه با فساد و سرقت منابع اقتصادی کشور؛ تقویت، شفاف‌سازی و پاسخ‌گوسازی سیستم مدیریتی منابع و عواید دولتی؛ تقویت و نهادینه ‌ساختن فرهنگ حسابدهی از عواید و مصارف است.

حق نشر عکس the daily afghanistan
Image caption کارتون روز، روزنامه افغانستان

به نظر این نویسنده برنامه‌ریزی درست و دقیق و مبتنی بر آینده‌نگری؛ داشتن راه‌های بدیل برای مدیریت و مهار بحران در صورت وقوع؛ فراهم‌سازی بستر لازم براساس سرمایه‌گذاری‌های خصوصی و سرمایه‌گذاری‌های مستقیم خارجی؛ ایجاد و تقویت سازه‌های حاکمیت قانون و مصئونیت تعاملات اقتصادی، تشویق و معیاری‌سازی میکانیسم و سیستم تجارت می‌تواند عوامل دیگر در راستای خروج افغانستان از بحران باشد.

'توفان انتخابات و ویـرانی‌های پس از آن'

روزنامه ماندگارنیز نوشته که فقط زیان مالی، پیامد طولانی شدن زمان انتخابات نیست. از منظر سیاسی نیز کشور به پراکند‌گی و تشتت دچار شده است. همین اکنون تمام روابط دیپلماتیک افغانستان فلج است و نظام اداری کشور کاملا در حالت رخوت و ایستایی به‌سر می‌برد. که مشارکت در نشست سران ناتو یکی از این موارد است.

به نوشته سرمقاله نویس این روزنامه در عرصه فرهنگ، تمام برنامه‌های فرهنگی دولتی و غیردولتی متوقف است. برنامه‌های درسی دانشگاه‌ها، مدارس، موسسات آموزش عالی خصوصی، بورسیه‌های تحصیلی، فعالیت فرهنگستان‌ها، برگزاری کنسرت‌های موسیقی، فیلم‌سازی، چاپ و نشر کتاب و… همه و همه دچار پراکندگی یا به حالت معلق هستند.

این روزنامه مدعی شده که در عرصه اجتماعی و امنیتی نیز وضعیت نامطلوب است. مردم به‌شدت نگران و پریشانند. کار و بار مردم همه مختل شده است. برنامه‌های عادی زند‌گی در شهرهای بزرگ مغشوش است.

روزنامه ۸صبح نیز نوشته که نهادهای انتخاباتی از دو نامزد خواسته که بیش از این مردم را آزار ندهند. به نوشته این روزنامه پایان جنجالی‌ترین بررسی آرا انتخاباتی، این نگرانی را مطرح کرده که ناظران دو نامزد در ۷ روزی که تا برگزاری مراسم تحلیف رئیس جمهور جدید باقی مانده، با هم جنجال نکنند و بیش از این مردم را منتظر اعلام نتایج انتخابات نگه ندارند.

به نوشته ۸صبح نهادهای انتخاباتی و فعالان جامعه مدنی می‌گویند:"تقلب و کشمکش‌هایی که در نتیجه بررسی آرا به میان آمد، روند دموکراتیک گزینش رئیس‌جمهور را از نظر اعتبار صدمه زد."

به نظر آنان "مردم افغانستان واقعا از طولانی شدن این روند رنج می‌برند و توانی برای ادامه این وضعیت برای مردم باقی نمانده است."

روزنامه دولتی انیس نیز در سر مقاله خود اشاره کرده که طولانی شدن انتخابات ریاست جمهوری به تمامی ابعاد زندگی روز مره به ویژه امنیت، اقتصاد، امور حکومت داری و سایر بخشها تاثیرات منفی گذاشته است و نظر به وخامت اوضاع لازم است که این روند هرچه زود تر به پایان برسد.

نویسنده این روزنامه ابراز نگرانی کرده که هرچه زمان انتخاباتی طولانی‌تر شود، تاثیر و پیامدهای منفی آن افزایش خواهد یافت و برای رهایی از این بحران و گذار به یک آینده مرفه و با ثبات بستگی به توافق صادقانه هر دو ستاد انتخاباتی دارد.

روزنامه دولتی اصلاح نیز نوشته که از برخی رسانه‌ها شنیده شده که رئیس جمهور کرزی در انتخابات بی طرف باقی نمانده و خواسته است تا این روند را مطابق میل خودش مدیریت کند، تا به نحوی در قدرت باقی بماند.

نویسنده اصلاح مدعی است که ایجاد کمیته برگزاری مراسم تحلیف رئیس جمهور جدید از نمونه های بارزی است که تعهد دولت را برای انتقال قدرت نشان میدهد.

مطالب مرتبط