روند بررسی آرای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان متوقف شد

Image caption آقای هوتکی گفت که امیدوار است روند بررسی هر چه زودتر از سر گرفته شود

روند بررسی ویژه بیش از شش هزار صندوق رای و ابطال آرای مشکوک در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری متوقف شده است.

عبدالرحمان هوتکی، معاون کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان هم در نشست خبری در کابل گفت که روند بررسی آرای انتخابات ریاست جمهوری "یک اندازه توقف پیدا کرد" اما کمیسیون مستقل انتخابات امیدوار است که ستاد اصلاحات و همگرایی به روند باز گردد و بررسی آرا به زودی از سر گرفته شود.

او گفت که با این حال روند ابطال آرای مشکوک انتخابات ریاست جمهوری ادامه دارد و جلسه‌ دوم ابطال آرای مشکوک، ساعت دو بعد از ظهر به وقت محلی برگزار خواهند شد.

اسماعیل شهامت، خبرنگار بی‌بی‌سی در کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید که روند بررسی آرا متوقف شده و کار در مراکز بررسی آرا جریان ندارد.

آقای هوتکی دلیل توقف بررسی آرای انتخابات ریاست جمهوری را مشورت دهی به گروه‌های کاری بررسی خواند اما گفت که دفتر سازمان ملل متحد در کابل نیز نامه‌ای به کمیسیون فرستاده و خواسته که ستاد انتخاباتی اشرف غنی احمدزی نیز در روند شرکت نکند و روند با حضور ناظران ملی و بین‌المللی ادامه یابد.

معاون کمیسیون انتخابات گفت که اگر این روند و جنجال های انتخاباتی ادامه پیدا کند، بر ابعاد مختلف زندگی مردم تأثیر منفی خواهد گذاشت.

حق نشر عکس
Image caption مسئول فنی گروه انتخاباتی عبدالله عبدالله گفت که اعضای تیم شان در جلسات بررسی و ابطال آرای مشکوک شرکت نکرده‌اند

فضل احمد معنوی، مسئول گروه فنی ستاد انتخاباتی اصلاحات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله هم به بی‌بی‌سی گفت که نمایندگان این ستاد از صبح امروز به کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان نرفته‌اند و روند را "از خانه‌های خود" دنبال می کنند.

آقای معنوی گفت که ستاد انتخاباتی آقای عبدالله فکر می‎‌کند مدت زمانی که برای رسیدگی به خواسته‌های‌شان در نظر گرفته شده کم بوده و برای همین به خواسته های‌شان رسیدگی نشده است.

او گفت که منتظر "انکشافات/تحولات بعدی" هستند تا ببینند چه روی خواهد داد.

در همین حال داوود سلطانزوی، عضو ستاد انتخاباتی تحول و تداوم به رهبری اشرف‌غنی احمدزی گفت که دفتر سیاسی سازمان ملل متحد از آنها درخواست کرده که به دلیل حضور نداشتن نمایندگان تیم رقیب، تیم آقای غنی هم از شرکت در ادامه روند بررسی و ابطال آرا خودداری کند.

Image caption کمیسیون انتخابات دو روز پیش در اولین جلسه ابطال آرا، آرای هفتادو دو محل را باطل اعلام کرد

آقای سلطانزوی گفت که بر اساس توافقات، پس از این اگر یک تیم از روند بررسی و ابطال آرا خارج شود، تیم دیگر می تواند همراه با کمیسیون انتخابات و سازمان ملل به کار خود ادامه دهد، اما با این حال، آنها درخواست سازمان ملل را قبول کرده‌اند.

دیروز سه شنبه ۴سنبله/شهریور ستاد انتخاباتی عبدالله عبدالله گفت از آن جایی که به خواسته های شان در مورد چگونگی بررسی آرا و نحوه ابطال آرای مشکوک رسیدگی نشده، به بررسی آرا و شرکت در جلسات ابطال آرای مشکوک ادامه نمی‌دهند.

مطالب مرتبط