ادامه بررسی و ابطال آرای انتخابات افغانستان بدون نمایندگان نامزدان

Image caption به رغم نارضایی هر دو ستاد از نحوه ابطال آرا کمیسیون انتخابات در عدم حضورداشت نمایندگان دو ستاد روند را ادامه داده است

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان روند بررسی و ابطال آرای مشکوک انتخابات را بدون حضور نمایندگان دو نامزد ادامه داده است.

این کمیسیون می‌گوید که این روند در حضور ناظران داخلی و بین‌المللی جریان دارد.

صبح امروز روند بررسی آرا به دلایلی از جمله عدم حضور نمایندگان گروه انتخاباتی عبدالله عبدالله و جلسات کمیسیون با گروه‌های بررسی آرا، متوقف شده بود و دفتر سازمان ملل متحد هم از کمیسیون خواست که از نمایندگان تیم اشرف غنی احمدزی بخواهند که آنها هم محل بررسی آرا را ترک کنند.

نور محمد نور سخنگوی کمیسیون انتخابات به بی‌بی‌سی گفت که روند بررسی ساعت ۲ بعد از ظهر به وقت محلی با حضور ناظران ملی و بین‌المللی از سر گرفته شد.

حق نشر عکس
Image caption تا حالا آرای یکصدو سی و شش محل رای گیری افغانستان باطل اعلام شده است

او گفت که یکی از ستادها روند را تحریم کرده و ستاد دیگر هم به تقاضای سازمان ملل در روند بررسی ها حضور ندارد.

عبدالرحمن هوتکی معاون کمیسیون انتخابات افغانستان که بعد از ظهر در دومین جلسه ابطال آرای مشکوک انتخابات صحبت می‌کرد گفت که در دومین دور بررسی‌ها برای ابطال آرای مشکوک، آرای ۶۴ محل رای‌ باطل اعلام شده است.

دو روز پیش نیز گروه‌های کاری کمیسیون انتخابات آرای ۷۲ محل رای‌گیری را باطل اعلام کردند که مشخص نیست شامل چه تعداد رای می‌شود.

آقای هوتکی در مورد آرای ۶۴ محلی که تازه باطل اعلام شده، جزئیات داد و گفت که این محلات شامل ۹۷۹۹ رای است که به دلایل، تفاوت در صندوق رای‌، نبود مُهر در برگه‌های رای و برگه‌هایی با نشانی مشابه، گزارش از وقوع درگیری در محل، ناپدید شدن فهرست رای‌دهندگان و صندوق‌های شکسته فاقد اعتبار و باطل اعلام شده اند.

او گفت که این محلات شامل ۳ هزار محل است که پس از بررسی وارد داده‌های مرکز جمع بندی کمیسیون انتخابات شده است.

کمیسیون انتخابات می‌گوید که از میان کل ۳ هزار محل بررسی شده، آرای ۱۸۵۳ محل دیگر قابل اعتبار تشخیص شده و آرای ۴۹۸ محل هم برای بررسی مجدد بازگردانیده شده است.

پنجصد محل باقی مانده هم جز ۶۰۰۰ صندوق ویژه است که بررسی مجدد خواهند شد.

"اقدام ستاد عبدالله غیرمنصفانه است"

حق نشر عکس UNAMA
Image caption آقای هایسم تاکید کرد که سازمان ملل سعی می‌کند روند بررسی را به موقع و بدون کدام مانعی به اتمام برساند

در همین حال نمایندگی سازمان ملل متحد در کابل گفته که عدم حضور ستاد انتخاباتی عبدالله عبدالله در روند بررسی مانع این روند نمی‌شود و سازمان ملل همه تلاش‌های خود را به خرج می‌دهد که روند بررسی آرا را "با سرعتی که شروع کرده، با همان سرعت" به پایان برساند.

نکولاس هایسم معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور انتخاباتی در نشست خبری در کابل گفت که ستاد انتخاباتی آقای عبدالله دلایل عدم حضور خود در جریان بررسی آرا را با یوناما در میان گذاشته است. او گفت: "نمی‌خواهم که این دلایل را به شما دانه دانه ارایه کنم اما چیزی که غیرمنصفانه است این که تمام این دلایل در جلسات ما و دو ستاد انتخاباتی مفصل بحث شده است."

آقای هایسم افزود که سازمان ملل هرگونه تلاش به خرج می دهد که روند بررسی با سرعت ممکن، در زمان معین و بی هیچ اخلالی به پایان برسد. او گفت که سازمان ملل متحد اطمینان می‌دهد که به تمام نگرانی های ستادهای انتخاباتی در مورد روند بررسی آرا رسیدگی می‌کند و ستادهای انتخاباتی باید به روند بپیوندند.

کمیسیون مستقل انتخابات هم گفته که انتظار دارد گروه‌های فنی و ناظران ستاد انتخاباتی عبدالله عبدالله به روند بررسی و ابطال آرای مشکوک بازگردند تا روند با حضور نمایندگان هر دو نامزد هر چه زودتر پایان یابد.

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان گفته که تا پنج روز دیگر (۲ سپتامبر/۱۱ سنبله) مراسم تحلیف رئیس جمهوری جدید را برگزار می‌کند و این تاریخ قابل تغییر نیست.

حق نشر عکس BBC World Service

اما هنوز روشن نیست که روند بررسی آرای باقی مانده و جریان ابطال آرای مشکوک چه زمانی به پایان خواهد رسید.

مطالب مرتبط