روزنامه‌های کابل؛ چهارشنبه پنجم شهریور

حق نشر عکس kabul daily
Image caption عکس و تیتر روزنامه، اطلاعات روز

سرمقاله‌ بیشتر روزنامه های امروز کابل به تهدید ستاد انتخاباتی اصلاحات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله پرداخته که دیروز اعلام کرده بود اگر تا صبح امروز به "همه خواسته‌های" این ستاد در مورد چگونگی بررسی و ابطال آرا رسیدگی نشود، روند انتخابات را تحریم خواهد کرد و نتیجه بررسی آرا را نخواهد پذیرفت.

روزنامه آرمان ملی با این عنوان که "وای بر حال مردم ما" نوشته پس از موضع گیری دیروز رئیس فنی عبدالله چنین به نظر می رسد که روند بررسی و ابطال آرا پاسخ نمی دهد، و انتخابات به بن بست رسیده است.

این روزنامه افزوده که ممکن است کمیسیون انتخابات، همراه با ناظران ستاد انتخاباتی تیم تحول و تداوم و ناظران بین المللی برای چند روز دیگر به کارشان ادامه دهند و اصرار به تکمیل این روند داشته باشند، اما بیرون شدن ستاد آقای عبدالله از روند ابطال آرا، مشروعیت اعلان نتایج را زیر سئوال خواهد برد.

نویسنده این روزنامه ابراز نگرانی کرده که با ادامه این وضع دامنه بحران در کشور گسترش بیشتر خواهد یافت و مشکلاتی که مردم را به ستوه آمده‌اند حل نخواهند شد. اگر توافقات سیاسی نتیجه می‌داد و موارد اختلافی میان دو نامزد حل می‌شد، ممکن بود که روند فنی بررسی و ابطال آرا نتیجه می داد.

سرمقاله نویس آرمان ملی نوشته اگر دو نامزد محترم تصمیم قاطع بگیرند و موارد اختلافی را حل کنند، ممکن است روزنه‌ای برای شکستن بن بست به وجود آید؛در غیر آن دور باطل تکرار خواهد شد در آن صورت وای بر حال مردم ما.

'قصه ناتمام انتخابات وگردش خبیثه تهدیدات'

روزنامه چراغ نیز در سرمقاله خود نوشته که با وجود ائتلاف‌ها و اتحادهای مکرر دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری و هواداران آنها، به نظر می‌رسد که برای باز شدن گره‌های کور اقتصادی افق روشنی دیده نمی‌شود، شکل گرفتن ائتلاف‌های روی حباب، خود به نگرانی بزرگتر برای مردم و سفره های خالی آنان تبدیل شده است.

نویسنده این روزنامه می‌نویسد که تفاوت در معیشت و رفاه زندگی، یکی از جدی ترین عوامل است که مانع درک رهبران از درد مردم می‌شود. این تفاوت، در کنار برخوردار نبودن رهبران و نخبگان جامعه ما از تقوای سیاسی، سبب شده که درک درد مردم برای آنان کار مشکلی باشد و نتوانند اولویت‌ها و نیازهای مردم را به درستی بشناسند.

سرمقاله نویس چراغ مدعی شده که موضع گیریها و کشمکش‌های سیاسی رهبران بخصوص آنچه که امروز بر سر انتخابات جریان دارد، بخوبی نشان می‌دهد که کمتر بازیگران سیاسی، نبود نان در سفره‌های خالی مردم و نگرانی‌های مردان بیکار و اکثریت فقیر جامعه را درک کرده‌اند.

در پایان این نوشته، این روزنامه ازمسئولان خواسته که با تمام کردن افسانه انتخاباتی و رهایی خود و مردم از گردش خبیثه انتخابات؛ شرایط را به برآورده شدن این آرزوی جدی و ساده مردم فراهم سازند.

'فقط و فقط دولت وحدت ملی!'

روزنامه ماندگار نیز نوشته که پیش‌بینی می‌شود اگر شرط آقای عبدالله پذیرفته نشود، تمامی ‌راه‌ها بسته خواهد شد، چون دیگر نه مردم به قول و قرار مثلث کاخ ریاست جمهوری، ستاد آقای احمدزی و کمیسیون انتخابات باور دارند و نه هم تیم مدعی؛ و بحران در پایان چنین ضرب‌الاجلی حتمی ‌خواهد بود.

سرمقاله نویس این روزنامه ابراز داشته که در این صورت راه بر هر نوع گفت‌وگو و مذاکره سد خواهد شد و بدیهی‌ست که مقصر این وضع و تبعات ویرانگرش، غیر از آقای کرزی و دارودسته‌اش (اشرف‌غنی و کمیسیون‌های انتخاباتی) متوجه کسی دیگری نخواهد بود.

این روزنامه پیشنهاد کرده که انتخابات و روند پُر از تقلب آن از همین اکنون باطل و ملغی اعلام‌شود. بعد از این مرحله، فقط و فقط می‌توان سخن از دولت وحدت ملی زد که شرط لازمی‌اش، نداشتن هیچ نوع رابطه با انتخابات است. به این معنی پروژه دولت وحدت ملی بدون در نظرداشت انتخابات اجرا شود.

سرمقاله نویس این روزنامه گفته که اگر این کار انجـام نشود ، باید خودمان را برای مواجهه با یک بحران بسیار فراگیر آماده سازیم که تقصیرش به دوش همین مثلث شوم و در رأس آن آقای کرزی است.

حق نشر عکس kabul daily
Image caption عکس و تیتر اول، روزنامه سخن جدید

'دو نامزد درآزمون بزرگ'

نویسنده روزنامه افغانستان افزوده که انتخابات امسال برخلاف تصور، خسارات مالی و اقتصادی زیادی را بر مردم افغانستان تحمیل کرد. جنجال‌های انتخاباتی مشکلات سیاسی را در این کشور تشدید کرد و اختلافات قومی را دوباره دامن زد و بدترین نوع ادبیات سیاسی را در کشور رواج داد.

به نظر این نویسنده انتخابات امید مردم به آینده را خاکستر کرد و ده سال این کشور را به عقب برد. انتخابات مردم را نسبت به دموکراسی، قانون، آزادی و برابری در افغانستان مأیوس ساخت و به جریان عادی زندگی در این کشور لطمه وارد کرد.

این روزنامه انتخابات افغانستان را از چالش برانگیز و طولانی ترین انتخابات این کشور دانسته و افزوده که هر احتمالی را که در نظر بگیریم نتیجه‌اش افزایش مشکلات کشور و جامعه و فرصت دادن به مخالفان مسلح دولت و ضعیف شدن بنیان نظام سیاسی در کشور خواهد بود.

'روند را طولانی نسازید'

حق نشر عکس Afghanistan daily
Image caption کارتون روز، روزنامه افغانستان

۸صبح نیز نوشته که توقف مجدد روند بررسی و ابطال آرا، افکار عمومی را دچار تشویش می‌سازد. این روزها افکار عمومی به قدر کافی پریشان است. مردم نگران روزهای آینده‌اند و ناتو نگران امضا نشدن "موافقت‌نامه تعیین وضعیت نیروها" و "موافقت‌نامه همکاری‌های دفاعی و امنیتی میان اففانستان و آمریکا".

نویسنده این روزنامه افزوده که پول در خزانه دولت، آن‌قدر کاهش یافته است که وزارت مالیه/ دارایی اذعان می‌کند که چند ماه بعد توان پرداخت حقوق کارمندان دولت را ندارد. این وضعیت ایجاب می‌کند که هرچه زودتر جنجال انتخابات، پایان قابل قبول یابد، دولت وحدت ملی تشکیل شود و مقام‌های آن، به چالش‌های کشور رسیدگی کنند.

۸صبح افزوده که نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری، باید عناصر طرفدار طولانی شدن روند انتخابات را در درون ستادهای‌شان قانع سازند و اجازه ندهند که این روند بیشتر از این طولانی شود. طولانی شدن روند، در عرصه‌های امنیتی و اقتصادی، کشور را دچار مشکل‌های جدی می‌سازد.

'جنجال‌های ناتمام انتخاباتی'

روزنامه اطلاعات روز نوشته که مهم‌ترین اصل در بن بست انتخاباتی، توافق واقعی دو ستاد انتخاباتی و حل مساله تقسیم قدرت است. هر یک از دو تیم انتخاباتی در ابتدا به کسب انحصاری قدرت و یا حداقل سهم قابل توجه از قدرت سیاسی می‌اندیشند.

نویسنده این روزنامه معتقد است تا زمانی‌که هردو ستاد انتخاباتی به یک تفاهم محکم و استوار دست نیابد، مساله‌ا‌ی تقسیم قدرت با تمامی ابعاد و زوایای آن به صورت کامل حل نشود، مفاهیم کلیدی در متن اعلامیه مشترک نظیر پست ریاست اجرایی، "حکومت وحدت ملی" و "نخست وزیری شدن یا نشدن نظام" و دیگر مفاهیم کلیدی این سند تعریف و روشن نشود، جنجال و اختلاف تیم‌های انتخاباتی باقی خواهد بود و راه رسیدن به تفاهم سیاسی میان هر دو دسته انتخاباتی سخت و ناممکن است.

اطلاعات روز با اشاره به اینکه ستادهای انتخاباتی تا زمانی که روند به نفع آنان است با روند انتخابات همکاری می‌کنند و زمانی که به ضررش می‌شود از روند خارج می‌شوند، افزوده که دسته‌های انتخاباتی باید این تاکتیک را کنار نهاده و به مصلحت کشور و اوضاع زندگی مردم فکر کنند. بیش از پنج ماه جنجال‌های انتخاباتی مردم را خسته کرده و تاثیرات منفی را روی زندگی مردم و اقتصاد کشور گذاشته است.

این روزنامه افزوده که هردو تیم انتخاباتی باید صادقانه روند بررسی آرا را تکمیل کرده و اجازه دهند با تکمیل این روند جنجال‌های انتخاباتی ختم شده و کشور به حالت عادی‌اش برگردد. مردم بیش از این تاب و توان تحمل بحران انتخابات را ندارد.

مطالب مرتبط