دیویدکامرون از عبدالله و احمدزی خواست دولت وحدت ملی را هرچه زودتر تشکیل دهند

حق نشر عکس Reuters
Image caption بریتانیا تا یک هفته دیگر میزبان برگزاری اجلاس ناتو در مورد افغانستان خواهد بود

دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا در تماس تلفنی با نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، از آنها خواسته است که "هرچه زودتر" حکومت وحدت ملی تشکیل دهند.

در یک خبرنامه سفارت بریتانیا در کابل آمده است که آقای کامرون نامزدان انتخابات ریاست جمهوری را ترغیب کرده که به کار با روند بررسی آرا ادامه دهند و روند جاری (بررسی و ابطال آرای مشکوک) تا فرارسیدن اجلاس ناتو تکمیل شود.

حضور افغانستان در نشست ناتو در ولز بریتانیا از مسایل دیگری است که بستگی به روند بررسی و اعلام نتایج نهایی انتخابات جنجالی ریاست جمهوری دارد و این که چه کسی به نمایندگی از افغانستان در این اجلاس که محور آن آینده وضعیت امنیتی افغانستان است؛ شرکت خواهد کرد هنوز گنگ است.

حق نشر عکس ARG
Image caption گفت‌وگو بین عبدالله و احمدزی در مورد تشکیل دولت وحدت ملی ادامه دارد، روشن نیست چه کسی از افغانستان در اجلاس ولز نمایندگی خواهد کرد

آقای کامرون اجلاس ناتو را فرصتی برای بازتاب پیشرفت های ده سال گذشته افغانستان خوانده و گفته که این اجلاس چگونگی همکاری‌های متحدان ناتو با دولت جدید برای حمایت از آینده افغانستان را فراهم می‌کند.

ادامه بررسی‌ها بدون ناظران دو نامزد

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گوید که روند بررسی و شمارش مجدد هزارا محل رای را بدون حضور نمایندگان دو ستاد انتخاباتی ادامه داده است.

نور محمد نور سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات در نشست خبری در کابل گفت که تا حالا بررسی و شمارش مجدد آرای ۷۶.۲ از کل محلات رای دهی انتخابات افغانستان به پایان رسیده است.

آقای نور گفت که روند بررسی آرا تنها با حضور ناظران ملی و بین‌المللی جریان دارد و کمیسیون مستقل انتخابات در پایان هر روز گزارشی از کار روزانه، تصمیم‌های گرفته شده را رسما در اختیار هر دو ستاد انتخاباتی قرار می‌دهد.

به اساس اطلاعات تازه کمیسیون انتخابات تا حالا ۱۴۰۲ صندوق از ۶۰۰۰ صندوقی را که در مرحله بررسی آرا بعنوان آرای مشکوک کنار گذاشته شده بود، نیز بررسی و شمارش مجدد کرده و مجموعا ۵۴۲۸ صندوق باقی مانده است.

سخنگوی کمیسیون انتخابات گفت که قرار است سومین جلسه ابطال آرای مشکوک فردا بعد از ظهر برگزار شود و در مورد ۳۰۰ صندوق رای تصمیم گیری کند.

حق نشر عکس
Image caption بررسی آرا در نبود ناظران و نمایندگان عبدالله عبدالله و اشرف‌غنی احمدزی ادامه دارد

تا دو روز پیش روند بررسی آرا توسط گروه‌‎های کاری کمیسیون انتخابات و با حضور ناظران بین‌الملی و زیر نظر نمایندگان و ناظران گروه‌های انتخاباتی اشرف‌غنی احمدزی و عبدالله عبدالله جریان داشت.

اما همین که کمیسیون انتخابات روند ابطال آرای انتخابات ریاست جمهوری را شروع کرد، ستاد انتخاباتی عبدالله عبدالله گفت که خواسته‌های آنها در خصوص چگونگی ابطال آرا و نحوه بررسی محلات رای در نظر گرفته نشده و از روند بررسی کناره گیری کرد.

ستاد انتخاباتی اشرف‎‌غنی احمدزی نیز بنا به در خواست سازمان ملل متحد در جریان بررسی آرا حضور ندارد. در حالی که هر دو ستاد انتخاباتی به نحوه ابطال آرای انتخابات مخالفت نشان داده‌اند.

تا پنج روز دیگر ضرب‌الاجل حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان برای برگزاری مراسم تحلیف رئیس جمهوری جدید به پایان می‌رسد. سازمان ملل متحد و کمیسیون انتخابات انتظار دارند که روند بررسی و ابطال آرا هر چه زودتر تمام شود.

مطالب مرتبط