یوناما: برگزاری مراسم تحلیف بعد از ۱۰ سپتامبر عملی خواهد بود

حق نشر عکس ARG
Image caption آقای کوبیش گفته که برگزاری مراسم تحلیف رئیس جمهوری جدید بعد از تکمیل بررسی آرا (دهم سپتامبر) ممکن خواهد بود

دفتر سیاسی سازمان ملل متحد در کابل گفته که برگزاری مراسم تحلیف رئیس جمهوری جدید به تاریخ دوم سپتامبر نه بلکه بعد از دهم سپتامبر (۱۹ سنبله/شهریور) عملی خواهد بود.

یان کوبیش فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در کابل در دیدار تازه خود با حامد کرزی گفته است که روند بررسی آرا خوب پیش می‌رود اما پایان دادن به این روند در دوم سپتامبر ممکن نیست.

در خبرنامه دفتر هیات معاونت سازمان ملل متحد (یوناما) به نقل از آقای کوبیش آمده: "یک بررسی دقیق و قابل اعتبار به زمان نیاز دارد اما در تاریخ دهم سپتامبر تکمیل خواهد شد. بعدا مراسم تحلیف رئیس جمهوری جدید با پیروی از تمام اقدامات لازم که قانون ایجاب می‌کند به زودی ممکن خواهد بود."

Image caption بررسی آرا بدون حضورداشت نمایندگان دو نامزد زیر نظر ناظران داخلی و بین‌المللی و سازمان ملل و کمیسیون ادامه دارد

دفتر ریاست جمهوری افغانستان هم با پخش خبرنامه‌ای گفته که آقای کوبیش رئیس جمهور کرزی را در مورد پیشرفت‌های روند بررسی آرا به‌روز کرده است. در خبرنامه ریاست جمهوری آمده که "نماینده خاص سازمان ملل متحد قویا اظهار امیدواری کرد که پروسه تفتیش آرا تا ۱۹سنبله سال (۱۰سپتامبر) به انجام برسد."

پیش از این حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان تاریخ دوم ماه سپتمبر (۱۱ سنبله) را برای برگزاری مراسم تحلیف رئیس جمهوری اعلام کرده و کمیسیون‌های برگزاری این مراسم می‌گویند که همه آمادگی ها برای برگزاری مراسم انتقال قدرت اتخاذ شده است.

در خبرنامه ریاست جمهوری در مورد دیدگاه حکومت افغانستان در مورد این اظهارات آقای کوبیش چیزی گفته نشده اما دفتر آقای کرزی یادآوری کرده است که پیش از این سازمان ملل متحد برای بررسی کل آرای انتخابات، از حامد کرزی خواسته بود که مراسم تحلیف را از تاریخ دوم اوت (۱۱ اسد/مرداد) یک ماه به تاخیر بیاندازد.

آقای کرزی در آن زمان که جان کری موفق به ایجاد توافق میان دو نامزد مبنی بر بررسی کل آرا در کابل شده بود؛ این درخواست سازمان ملل را پذیرفت و بعد با قاطعیت تاکید کرد که تاریخ برگزاری مراسم تحلیف دیگر قابل تمدید نیست.

حق نشر عکس AFP
Image caption اشرف غنی احمدزی و عبدالله عبدالله مشغول گفت‌وگوها روی چگونگی تشکیل دولت وحدت ملی هستند

در حال حاضر کمیسیون مستقل انتخابات زیر نظر ناظران داخلی و بین‌المللی مشغول بررسی حدود شش هزار رای و بحث روی جداسازی آرای مشکوک از حدود ۲۰ هزار صندوق رای هستند که یک و نیم ماه گذشته بررسی شده است.

ستاد عبدالله عبدالله نامزد معترض انتخابات ریاست جمهوری، روند ابطال آرای مشکوک را غیر شفاف خوانده و روند بررسی ها را ترک کرده است.

ستاد اشرف‌غنی احمدزی هم به دلیل عدم حضور ناظران آقای عبدالله در روند، به درخواست سازمان ملل متحد از روند بررسی آرا بیرون شده است.

مطالب مرتبط