پلیس مرزی افغانستان ۲۷ پاکستانی را بازداشت کرد

حق نشر عکس MoI
Image caption عکسی که در ویبسایت وزارت داخله منتشر شده ۲۹ نفر را نشان می‌دهد

وزارت امور داخله/کشور افغانستان می‌گوید که ۲۷ تن از شهروندان پاکستانی را در جنوب شرق افغانستان بازداشت کرده است.

در یک خبرنامه این وزارت آمده که این افراد، نیمه‌های شب سه‌شنبه ۴سنبله/شهریور در ولایت پکتیکا با کمین نیروهای پلیس مرزی افغانستان مواجه شدند.

در خبرنامه وزارت امور داخله آمده است:"افراد بازداشت شده، در چهار موتر/خودرو بودند و به یکی از زبان‌های آن طرف خط مرزی دیورند صحبت می‌کردند."

حق نشر عکس Reuters
Image caption حدود یک ماه و نیم پیش در بازار ولسوالی ارگون بدخشان انفجار شد و بیش از چهل نفر را کشت

وزارت امور داخله همچنین می‌گوید که از این افراد "اسلحه، وسایط نظامی، کارت‌های هویت اداره‌های نظامی پاکستان، کارت‌های هویت شبکه‌های تروریستی و پاسپورت‌های پاکستانی هم به دست آمده است."

مخلص افغان سخنگوی والی پکتیکا با تایید این خبر می‌گوید که تعدادی از بازداشت شده ها افراد نظامی اند.

آقای افغان به بی‌بی‌سی گفت که این افراد از طریق یکی از ولسوالی های مرزی وارد پکتیکا شده بودند که به چنگ پلیس مرزی افتادند.

حکومت پاکستان هنوز در مورد بازداشت شهروندانش به دست نیروهای امنیتی افغان واکنشی نشان نداده است.

صدیق صدیقی سخنگوی وزارت امور داخله می‌گوید که پلیس مرزی افغانستان با چنین مواردی برخورد جدی می‌کند و وزارت امور داخله بازداشت این افراد را توسط پلیس مرزی "یک پیروزی بزرگ" می‌داند.

مرزهای جنوب و جنوب شرقی افغانستان که عمدتا با کشور پاکستان مشترک است، از مرزهای نا امن به شمار می‌رود.

جنگجویان گروه طالبان و دیگر مخالفان مسلح دولت در این مناطق فعالیت دارند و هر از گاهی حملاتی را بر ولایت های مرزی و نزدیک به مرز سازماندهی می‌کنند.

Image caption ولایت پکتیکا در جنوب شرق افغانستان با پاکستان مرز مشترک دارد

اخیرا اداره عمومی امنیت ملی افغانستان نیز گفته که در نا امنی های شمال افغانستان هم منابع پاکستانی دست دارند و دولت پاکستان زمینه ورود جنگجویان به خاک افغانستان را فراه کرده است.

انتقاد مشابه از سوی دولت پاکستان علیه افغانستان مطرح شده است و دو کشور با وجود برگزاری نشست‌های دو جانبه و چند جانبه هنوز به توافقی در زمینه مبارزه مشترک با مخالفان مسلح دست نیافته اند.

مطالب مرتبط