کمیته‌ای برای بررسی اختیارات 'پست اجرایی' در افغانستان تشکیل می‌شود

Image caption عکس از توییتر عبدالله عبدالله

ستادهای انتخاباتی دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان می‌گویند که گفت‌وگوهای دو نامزد در مورد صلاحیت‌های پست اجرایی که "نقطه اصلی" اختلاف‌ها است تا کنون بی‌نتیجه مانده و قرار است یک کمیته مشترک کاری برای بحث روی این مسئله ایجاد شود.

دو رقیب دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان از دو هفته پیش به این سو مشغول گفت‌وگوهای سیاسی در مورد چگونگی تشکیل دولت وحدت ملی اند.

اشرف غنی احمدزی و عبدالله عبدالله شام گذشته پنجشنبه ۶سنبله/شهریور نیز دیدار کرده و روی جزئیات تشکیل دولت وحدت ملی که انتظار می‌رود نتیجه بررسی و ابطال آرای مشکوک دور دوم انتخابات باشد، گفت‌وگو کرده اند.

اما هر دو ستاد انتخاباتی می‌گویند که این گفت‌وگوها به نتیجه قابل لمسی نرسیده و هنوز اختلافات میان دو نامزد به کلی رفع نشده است.

فضل رحمان اوریا، عضو ستاد انتخاباتی عبدالله عبدالله به بی‌بی‌سی گفت که هر دو نامزد شام گذشته دیدار و در مورد جریانات سیاسی افغانستان و چگونگی تشکیل دولت وحدت ملی و عناصر و اجزای آن بحث کردند.

آقای اوریا گفت که این دیدار در فضای دوستانه انجام شد و روی اختلافات موجود تمرکز صورت گرفت، اما "توافق قابل ملاحظه‌ای به وجود نیامده است."

ستاد انتخاباتی اشرف غنی‌احمدزی هم می‌گوید که اختلافات میان دو نامزد پابرجاست.

ظاهر زهیر، عضو ستاد انتخاباتی اشرف‌غنی احمدزی می‌گوید که نقطه اصلی اختلاف، حدود صلاحیت‌ها و اختیارات سمت اجرایی دولت وحدت ملی است.

آقای زهیر به بی‌بی‌سی گفت: "تیم آقای عبدالله می‌گوید که رئیس اجراییه الزاما باید رئیس کابینه هم باشد که خلاف قانون اساسی است."

اعضای ستاد انتخاباتی آقای عبدالله در مورد جزئیات اختلافات میان دو نامزد چیزی نمی‌گویند، اما آقای زهیر گفت که آنچه عبدالله عبدالله می‌گوید خلاف توافقنامه دو نامزد است و با موانع حقوقی و ساختاری مواجه است.

با این حال نمایندگان هر دو ستاد انتخاباتی می‌گویند که دو نامزد روی ایجاد یک کمیته مشترک کاری حقوقی بحث کردند که نقاط اختلافی از جمله حدود صلاحیت‌ها و اختیارات پست اجرایی را به بحث بگیرد.

این گروه کاری هنوز ایجاد نشده و قرار است دو نامزد در دیدارهای بعدی خود آن را تشکیل دهند.

پیش از این هر دو ستاد انتخاباتی برای رفع نقاط اختلافی و چگونگی تشکیل دولت وحدت ملی کمیته مشترک کاری ایجاد کرده بودند. این کمیته پس از یک هفته تشکیل جلسه، به رفع مورادی از اختلافات کمک کرد اما به نظر می‌رسد که اختلافات اصلی هنوز رفع نشده است.

ادامه بررسی و ابطال آرای مشکوک

Image caption جلسات ابطال آرای مشکوک ادامه دارد

همزمان با ادامه دیدارها و گفت‌وگوهای سیاسی دو نامزد، کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان روند بررسی ویژه پنج هزار صندوق باقی مانده و جلسات جداسازی آرای پاک از ناپاک را بدون حضور اعضای دو ستاد انتخاباتی به پیش برده است.

تا حالا آرای حدود ده هزار محلی که برگه های بررسی آن وارد داده های مرکز جمع بندی آرای کمیسیون انتخابات شده، در جلسات ابطال آرای مشکوک به بحث گرفته شده که بیش از ۱۳۶ محل آن باطل اعلام شده است.

روند بررسی و ابطال آرای مشکوک انتخابات بر اساس انتظارات حکومت افغانستان باید قبل از دوم سپتامبر (۱۱ سنبله/شهریور) تکمیل می‌شد و مراسم تحلیف رئیس جمهوری جدید برگزار می‌شد، اما دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد گفته که این روند تا تاریخ دهم سپتامبر (۱۹ سنبله/شهریور) ادامه خواهد داشت و انتقال قدرت بعد از آن عملی خواهد بود.

مطالب مرتبط