هشدار چند شاخه حزب اسلامی به ستاد انتخاباتی عبدالله عبدالله

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption سباوون: کسانی که دموکراسی می‎خواستند، دموکراسی را زخمی کرده‌اند

هواداران شماری از شاخه‌های جدا شده از حزب اسلامی گلبدین حکمتیار زیر نام 'اتحاد شوراهای حزب اسلامی' در همایشی تاکید کردند که عبدالله عبدالله باید نتایج انتخابات را بپذیرد.

این اتحادیه از اشرف غنی احمدزی رقیب آقای عبدالله در دور انتخابات ریاست جمهوری ۲۴ جوزا/خرداد حمایت می‌کنند. آقای عبدالله مدعی است که در انتخابات تقلب سازمان یافته به نفع آقای احمدزی صورت گرفته است. هنوز بررسی نتایج انتخابات به پایان نرسیده است.

اعضای 'شوراها حزب اسلامی' در بیش از یک دهه اخیر هم با دولت بوده‌اند و هم در برابر دولت. آنها باور دارند که تیم مورد حمایتشان برنده انتخابات است , می‌خواهند نتیجه انتخابات در زمان تعیین شده آن، یعنی تا دو روز دیگر اعلام شود .

آنها از تیم رقیب می‌خواهند نتیجه انتخابات را بپذیرد.

وحیدالله سباوون، معاون شوراهای حزب اسلامی به رهبری حکمتیار گفت: "با طرف مقابل اعلام دشمنی نمی‌کنیم. می‌گوییم بفرمایید قانون اساسی را قبول کنید. ما میثاق اسلامی می‌خواستیم و شما قانون اساسی می‌گفتید. حالا کسانی که دموکراسی می‎خواستند، دموکراسی را زخمی کرده‌اند."

به نظر می‌رسد که لحن این هواداران اشرف غنی احمدزی تند بود. آنها به تیم اصلاحات و همگرایی هشدار دادند که در صورت نپذیرفتن نتیجه انتخابات از سوی این تیم، خاموش نخواهند نشست.

Image caption گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی درباره انتخابات ریاست جمهوری موضع صریحی نگرفته

شیر ولی وردک، نماینده مجلس و دیگر عضو حزب اسلامی هشدار داد: "کسانی که می‌خواستند حکومت موازی ایجاد کنند یا بزور وارد ارگ شوند. یا هم در این کشور وحشت ایجاد کنند، بشنوند که این ملت نه ملت گوسفندی است و نه ملت خاموش."

اما یکی دیگر از شاخه‌های حزب اسلامی به رهبری عبدالهادی ارغندیوال، وزیر اقتصاد، در انتخابات از نامزدی عبدالله عبدالله حمایت کرده است. محمد خان معاون اول آقای عبدالله هم عضو این شاخه حزب اسلامی است.

طولانی شدن روند انتخابات همه را چشم به راه نتایج گذاشته است. قرار بود در پایان ماه جاری میلادی روند بازبینی صد درصد آرا پایان یابد و رئیس جمهوری منتخب مشخص شود. اما به دلیل اختلاف نظر بر سر چگونگی بررسی و ابطال آرای تقلبی، این روند پیچیده‌تر شده است.

تیم اصلاحات و همگرایی به رهبری آقای عبدالله اخیرا به دلیل پذیرفته نشدن شرایطش از سوی سازمان ملل، ناظرانش را از کمیسیون مستقل انتخابات فرا خواند.

سازمان ملل این روند را حالا بدون حضور ناظران هر دو ستاد رقیب به پیش می‌برد. در عین حال چانه‌زنی‌های سیاسی دو ستاد بر سر نحوه تشکیل حکومت وحدت ملی ادامه دارد.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption محمد خان معاون اول آقای عبدالله هم عضو حزب اسلامی است

هر دو نامزد در دو نوبت گفتگو با میانجیگری جان کری وزیر خارجه آمریکا در کابل، بر سر کلیات تشکیل این حکومت توافق کردند که نامزد برنده به عنوان رئیس جمهوری بخشی از صلاحیت‌هایش را به مقام جدیدی به عنوان رئیس اجرایی منتقل کند که ریاست کابینه را به عهده خواهد گرفت.

براساس توافقات هر دو نامزد، رئیس اجرایی از سوی نامزد بازنده معرفی خواهد شد و تا دو سال دیگر، پست ریاست اجرایی از طریق تغییر قانون اساسی به نخست وزیری تغییر خواهد کرد.

ستادهای انتخاباتی نامزد برای تعیین صلاحیت رئیس اجرایی و چگونگی تشکیل حکومت وحدت ملی کمیته مشترکی را تشکیل داده، ولی روند کار این کمیته سرعت چندانی ندارد.

مطالب مرتبط