روزنامه‌های کابل؛ شنبه ۸ سنبله

حق نشر عکس afghan daily
Image caption کارتون روز، روزنامه افغانستان

انتخابات هنوز یکی از تیترهای اصلی روزنامه‌های کابل است. این روزنامه‌ها در مطالب امروز خود از نهادهای برگزار کننده و نامزدها خواسته‌اند که دیگر یخن مردم رها کنند و تعدادی از روزنامه‌ها انتخابات را بن بست و بحران در این کشور توصیف کرده‌اند.

روزنامه جامعه باز نوشته که سیاست‌ورزی غیرمسئولانه دولت‌مردان، رهبران و بازیگران سیاسی، کشور را در آستانه هرج‌و‌مرج تمام‌عیار قرار داده است. تیم آقای عبدالله تهدید کرده است که نتیجه تفتیش آرا را، هرچه باشد، نمی‌پذیرد. از طرف دیگر سخنگوی رئیس‌جمهور کرزی، در مصاحبه با روزنامه گاردین، از تصمیم جدی و قاطع رئیس‌جمهور برای ترک ارگ ریاست‌جمهوری سخن‌گفته است، حتی اگر نتایج انتخابات اعلام نشود.

این روزنامه از آقای فیضی نقل قول کرده که رئیس‌جمهور کرزی تمامی وسایل شخصی خود را بسته و مهیای انتقال به منزل شخصی‌اش در بیرون ارگ( کاخ) نموده است. در طرف سوم، یان کوبیش، نماینده ویژه سازمان ملل در افغانستان مدعی است که روند شمارش آرا، پیش از دهم سپتامبر به پایان نمی‌رسد؛ زمانی که دیرتر از موعد رئیس‌جمهور، برای برگزاری مراسم تحلیف است.

در نهایت سرمقاله نویس این روزنامه با طرح این پرسش که چه کار می‌شود کرد؟ افزوده که به‌رغم همه پیچیدگی‌ها، فرصت تغییر وضعیت تمام نشده‌است. مردم، نهادهای مدنی و گروه‌های سومی که در بیرون از دوتیم قرار دارند، می‌توانند نقش چشم‌گیری برای جلوگیری از وضعیت بازی کنند.

روزنامه چراغ نیز با اشاره به وضعیت ناهنجار انتخابات افغانستان نوشته که صلاحیت‌های پست اجرایی "نقطه اصلی" اختلاف‌ها است که تا کنون بی‌نتیجه مانده و قرار است یک کمیته مشترک کاری برای بحث روی این مسئله ایجاد شود.

به نوشته سرمقاله نویس این روزنامه، ادامه گفتگوهای دو ستاد در حالی صورت می‌گیرد که میانجی گری دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد اخیرا توسط تیم انتخاباتی آقای عبدالله به چالش کشیده شده و بی‌طرفی آنها زیر سوال برده شده است.

این روزنامه افزوده که موضع گیری‌های سازمان ملل متحد اگرچه همواره محتاطانه، ظاهرا منطقی و اغلب چالش گریز بوده تا بی‌پروا، مغرضانه و چالش برانگیز؛ اما نه دیگر مجامع بین المللی استقلال و بیطرفی کامل خود را در قبال مسایل گوناگون افغانستان دارند و نه افغانستان کشوری است که مورد لطف بی‌شایبه جهان قرار گیرد.

چراغ افزوده جای شکی نیست که عدم مدیریت بحران توسط نامزدهای پیشتاز و رئیس جمهور کرزی نقش تردید ناپذیر در آشفتگی سیاسی، امنیتی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی افغانستان داشته است. ولی این نویسنده پرسیده که سازمان ملل در کجایی این بلوای انتخاباتی افغانستان قرار دارد؟

این روزنامه در ادامه افزوده که سهم مجامع جهانی از آشفته بازار افغانستان چقدر است؟ چرا و از چه زمانی مردم اینگونه بی‌اعتماد به سیاستمداران و دولتمردان داخلی و اعتماد کورکورانه به مستشاران و نظامیان خارجی گردیده‌اند؟ سقوط افغانستان درصورتی نزدیک تر خواهد بود که شکاف ملت و دولت هر روز عمیق تر و رژه غرب و عرب هر روز وسیعتر گردد.

'تلاش‌های بین‌المللی'

روزنامه افغانستان با اشاره به سفر نماینده ویژه آمریکا به افغانستان و تماس دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس با دو نامزد نوشته است که دیدارها و کنفرانس‌های متعددی در ارتباط با انتخابات افغانستان در سطح منطقه و جهان صورت می‌گیرد و همه اینها نشانه آن است که جهان در برابر اوضاع رو به وخامت افغانستان بی‌تفاوت نخواهند نشست.

این روزنامه افزوده که یک نکته را باید توجه داشت که مسایل افغانستان تنها به خود افغان‌ها مربوط نمی‌شود. جامعه بین المللی در طول چهارده سال گذشته میلیاردها دلار به افغانستان کمک کرده و نزدیک به صد هزار نیروی نظامی به این کشور اعزام کرده و هزاران نفر از این نیروها در این کشور کشته شده اند. اکنون جامعه بین‌المللی، نمی‌خواهد شاهد بحران‌های سیاسی و امنیتی بیشتر در این کشور باشد.

'گره کور پست ریاست اجرایی'

اطلاعات روز نیز نوشته که سخن‌گویان هردوستاد انتخاباتی تایید کرده‌اند که گفتگوهای دونامزد در مورد تعیین صلاحیت‌های پست ریاست اجرایی بی‌نتیجه مانده و قرار است یک کمیته‌ای مشترکی برای بحث روی این موضوع تشکیل شود. هنوز هم این گفتگوها نتیجه نداده و دو ستاد انتخاباتی دقیقا در همان نقطه‌ای قرار دارد که یک ماه پیش، پس از اعلان نتایج ابتدایی دور دوم انتخابات قرار داشتند.

نویسنده این روزنامه افزوده که عدم وضاحت صلاحیت‌ها و جایگاه پست ریاست اجرایی ثابت می‌سازد که هر دو ستاد انتخاباتی هنوز روی مفاهیم و مولفه‌های اولیه طرح حکومت وحدت ملی به توافق نرسیده‌اند. اگر مفاهیم اساسی و اصول اولیه اعلامیه‌ای که هر دو نامزد منتشر کردند روشن نباشد، اساسا توافق سیاسی بی‌معنی است.

نویسینده سر مقاله این روزنامه نوشته که تنها راه چاره این است که دو نامزد صادقانه به مردم افغانستان بیاندیشند و در صدد حل بحران برآیند. حلقه‌های اطراف دو ستاد هیچ‌گاه به حل بن بست نمی‌اندیشند؛ بلکه آن‌ها نان و آب خود را در التهاب، نفاق و بی‌ثباتی می‌بینند و از این‌رو تلاش می‌کنند که این بحران شدت یابد.

'یخن انتخابات را رها کنید'

روزنامه ماندگار نوشته که انتخابات کنونی به جز بن‌بست و بحران هیچ چیزی نیافریده است. اما با آن هم تلاش بر آن است که به هر طریقی ممکن، تعین کننده اصلی انتقال قدرت همین انتخابات نشان داده شود.

حق نشر عکس afghan daily
Image caption عکس و تیتر، روزنامه سخن جدید

این روزنامه افزوده که اکنون دو نکته برای رسیدن به دولت وحدت ملی ضروری است. نخست آن که از رئیس جمهور کرزی از محور محاسبات به دور نگه‌داشته شود. زیرا ئیس جمهور کری برای رسیدن به هدفش به هیچ‌وجه نمی‌خواهد بحران کنونی پایان بیابد.

نکتۀ دوم به نظر این نویسنده این روزنامه این است که از انتخابات به عنوان راهکاری جهانی و مشروع، سوگ‌مندانه با تقلب طوری همراه شده که اکنون شفاف‌سازی آن از ناممکنات است. اینک هیچ مشروعیتی از آن برون نخواهد شد. بنابراین، تا زمانی که این شروط تطبیق نگردد و در کنار آن، هر دو نامزد در پهلوی هم، به هدف رعایت منافع عمومی کشور به تشکیل دولت وحدت ملی نپردازند، روند به همین گونه ادامه می‌یابد.

'کشور باید از مسیر قانون اساسی خارج نشود'

روزنامه ۸صبح نیز نوشته است: "ما هم به این باور هستیم که توافق دو نامزد در بخش سیاسی، هر نوع مشکل فنی را در روند بررسی آرا حل می‌کند. مهم این است که دو نامزد محترم انتخابات ریاست‌جمهوری، در بخش سیاسی به یک توافق جامع و مورد قبول برسند؛ توافقی که اهداف استراتژیک هر دو جانب در آن لحاظ شود."

این روزنامه افزوده که تردیدی نیست که در هر دو دسته انتخاباتی، جریان‌هایی هستند که نمی‌خواهند دولت وحدت ملی تشکیل شود و خواستار کسب صد درصدی قدرت‌اند. اما واقعیت این است که پیروزی مطلق برای هر دو دسته انتخاباتی ممکن نیست. هر دو دسته انتخاباتی، تنها و تنها می‌توانند یک حکومت مشارکتی که از آن به دولت وحدت ملی تعبیر می‌شود، تشکیل دهند.

افزوده که تشکیل حکومت موقت یا سپردن قدرت به روسای یکی از قوه‌های دولت، کشور را از مسیر قانون اساسی بیرون می‌کند و پیچیدگی‌ها را بیشتر می‌سازد. جامعه جهانی و کشورهای حامی افغانستان هم، خواستار تشکیل دولت وحدت ملی هستند. این کشورها نمی‌خواهند تجربه عراق در افغانستان تکرار شود. از سوی دیگر اوضاع اقتصادی و امنیتی کشور هم نیازمند تشکیل دولت وحدت ملی است.

مطالب مرتبط