وزیر دفاع افغانستان در اجلاس ناتو در ولز شرکت می‌کند

ارگ ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرد که قرار است بسم الله محمدی، وزیر دفاع افغانستان به نمایندگی از این کشور در نشست سران کشورهای ناتو در ولز بریتانیا شرکت کند.

انتظار می‌رفت سران ناتو، رئیس جمهوری جدید افغانستان را در این اجلاس ببینند. اما به دلیل عدم حل بحران انتخابات و مشخص نشدن رئیس جمهوری جدید، حالا قرار شده وزیردفاع از افغانستان در این نشست نمایندگی کند.

فایق واحدی، معاون سخنگوی رئیس جمهور افغانستان گفت امروز در شورای امنیت ملی تصمیم گرفته شد تا بسم الله محمدی وزیر دفاع در این نشست شرکت کند.

از عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی نامزدان ریاست جمهوری افغانستان نیز برای شرکت در این نشست دعوت شده است.

ستاد عبدالله عبدالله نامزد رقیب آقای احمد زی نیز گفته که نخست وزیر بریتانیا از او نیز به صورت تلفنی دعوت کرده که در این اجلاس شرکت کند ولی به دلیل درگیر بودن به مسایل انتخابات افغانستان نمی تواند به این اجلاس برود.

ستاد اشرف غنی احمدزی اعلام کرد که دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا به صورت شخصی از وی برای شرکت در کنفرانس سران ناتو دعوت کرده است ولی تاکنون برای مشارکت در این نشست تصمیم نگرفته است.

در این نشست قرار است رهبران ناتو از جمله باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، انگلا مرکل، نخست وزیر آلمان و دیوید کامیرون نخست وزیر بریتانیا شرکت خواهند کرد و بحث در مورد ادامه کمک به نیروهای امنیتی افغان و ادامه حضور ناتو در افغانستان از بحث هایی اصلی در این نشست خواهد بود.

Image caption آینده ماموریت ناتو در افغانستان، از بحث های اصلی سران ناتو در ولز است

اعضای ناتو قبل از این بارها تاکید کرده بودند که رئیس جمهور جدید افغانستان باید در این نشست شرکت کند و ثابت کند که کشورش پس از دریافت میلیاردها دلار کمک نظامی و غیر نظامی در حال ایستاد شدن روی پای خود است.

انتظار می‌رفت مراسم تحلیف رئیس جمهور جدید تا دو روز دیگر برگزار شود، اما بن بست انتخاباتی این روند را حد اقل تا چند هفته دیگر به تاخیر انداخت.

'کرزی در ارگ باقی می‌ماند'

ریاست جمهوری افغانستان همچنین اعلام کرده است که حامدکرزی تا زمان انتقال قدرت به رئیس جمهور جدید، ارگ (کاخ ریاست جمهوری) را ترک نخواهد کرد.

قبل از این شماری از رسانه‌های گزارش‌هایی را نشر کرده بودند که آقای کرزی روز سه‌شنبه دوم سپتامبر از قدرت کنار می‌رود.

اما عادله راز، معاون سخنگوی رئیس جمهور با رد این گزارش‌ها می‌گوید که بر اساس قانون اساسی آقای کرزی پس از تحویل دهی قدرت به رئیس جمهور جدید، ارگ را ترک می‌کند.

مطالب مرتبط