روزنامه‌های کابل؛ یکشنبه ۹ سنبله

حق نشر عکس daily afghanistan
Image caption کارتون روز، روزنامه افغانستان

روزنامه‌های روز شنبه کابل بیشتر به اوضاع بد امنیتی کشور و تاثیر انتخابات ریاست جمهوری افغانستان بر آن پرداخته‌اند.

روزنامه افغانستان نوشت که بحث‌های امنیت و بحران اقتصادی کشور نیز به خاطر مشکلات خاصی که در انتخابات به وجود آمده به کلی افغانستان را تهدید می‌کنند. اما تهدیدهای امنیتی و اقتصادی نیز در نبود حکومت مقتدر و برنامه منسجم به هیچ صورت کم نخواهد شد.

به نوشته این روزنامه، تهدیدهای اقتصادی و امنیتی نمی‌توانند بدون زمینه‌ها به وجود بیایند. زمینه‌هایی که این تهدیدها را بیشتر ساخته است نیز گرهی است که باز شدن آن در دست نامزدان انتخابات ریاست جمهوری قراردارد.

روزنامه آرمان‌ملی نیز با اشاره به درگیری گسترده نیروهای امنیتی افغانستان با نیروهای شورشی، افزوده که از ایثار و فداکاری نیروهای امنیتی افغانستان باید قدردانی شود.

نویسنده تاکید کرده که نیروهای امنیتی کشور اعم از ارتش، پلیس و امنیت ملی به همه مناطقی که در معرض تهاجم دشمن قرار داشتند، شتافتند و در سرکوب دشمنان آرامش و آسایش مردم دلیرانه عمل کردند.

نویسنده این مطلب از رسانه‌های دیداری، شنیداری و نوشتاری خواسته است که "در راستای نشان دادن پیروزی‌های سربازان امنیتی افغان به مسئولیت خود عمل کنند. زیرا شجاعت، دلیری، ایثار این فرزندان مبارز افغانستان مایه امید و مباهات هر افغان وطن دوست است."

روزنامه چراغ نیز با طرح این پرسش که گروه طالبان قصد دارند در سال ۲۰۱۵ نیروهای امنیتی افغان را بیازامایند؟ نوشته که افراد گروه طالبان در مناطق مختلف این کشور حملات مرگباری را انجام دادند.

این روزنامه از ژنرال دانفورد، فرمانده نیروهای آمریکا در افغانستان نقل قول کرده که حل مشکل انتخابات می‌تواند تاثیر مستقیم بر روند پیروزی نیروهای امنیتی افغان بر مخالفان مسلح این کشور داشته باشد.

۸صبحنیز با اشاره به اوضاع بحرانی افغانستان، نوشته که اگر دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری روی تشکیل و ساختار دولت وحدت ملی توافق نکنند، نمی‌توانند با کوله‌باری از اختلاف‌ها به نشست ناتو در ولز بروند.

به نوشته هشت صبح، نیاز است تا افغانستان در نشست ناتو یک صدا داشته باشد. هر دو نامزد می‌توانند در آن شرکت کنند، این مساله‌ای نیست، اما لازم است تا آن زمان بحران سیاسی حل شده باشد و نامزدان انتخابات از افغانستان واحد نمایندگی کنند.

حق نشر عکس etelatroz
Image caption ویژه نامه، اطلاعات روز

نویسنده این روزنامه افزوده که ناتو تنها حامی نظامی افغانستان نیست. کشورهای عضو ناتو تمامی مصارف دولت افغانستان و هزینه پروژه‌های عمرانی را می‌پردازند. حتا بخشی از بودجه عادی کشور نیز از ناحیه کمک‌های کشورهای عضو ناتو تامین می‌شود. بنابراین حضور افغانستان در نشست ناتو بسیار مهم است.

روزنامه اطلاعات روز نیز ویژه نامه زنان را تحت عنوان "توانایی و تنهایی" منتشر کرده است. خانم حمیرا رسا در مقاله اول این ویژه نامه نوشته است که "گذشته‌ زنان کشور ما غم انگیز است. افزایش روز افزون خشونت علیه زنان و پنداشت‌های ناروا از نقش و حقوق زنان، مصداق‌های باررز این غم تاریخی است."

نویسنده این مقاله افزوده که برای توانمند شدن این بخش از جامعه، زنان باید حمایت و از تنهایی اجباری بیرون شوند و این رهایی ممکن نیست مگر اینکه نگاه یکسان به مردان و زنان در کشور ایجاد شود.