روزنامه های کابل؛ دوشنبه ۱۰ سنبله

Image caption وزیر دفاع افغانستان در نشست ولز اشتراک می کند

دولت افغانستان اعلام کرد که بسم الله محمدی، وزیر دفاع این کشور به نمایندگی از افغانستان در نشست سران کشورهای ناتو که قرار است تا چهار روز دیگر در ولز بریتانیا برگزار شود، شرکت خواهد کرد.

انتظار می‌رفت سران ناتو، رئیس جمهوری جدید افغانستان را در این اجلاس ببینند. اما به دلیل عدم حل بحران انتخابات و مشخص نشدن رئیس جمهوری جدید، حالا قرار شده وزیردفاع از افغانستان در این نشست نمایندگی کند.

اشتراک وزیر دفاع در نشست ولز، به تعویق افتادن مراسم تحلیف و ادامه جنجالهای انتخاباتی مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه های ۱۰ سنبله/شهریور کابل است.

حضور افغانستان در اجلاس ناتو

روزنامه اطلاعات روز امروز مطلبی را زیرعنوان "حضور ضعیف افغانستان در نشست ناتو" چاپ کرده است.

اطلاعات روز می نویسد که قرار بود در این اجلاس، رئیس جمهوری جدید افغانستان حضور یابد و از برنامه‌های آینده‌اش و چگونگی همکاری‌های ناتو با افغانستان سخن گوید.

اطلاعات روز نوشته که در این نشست باید رئیس جمهوری جدید حضور می‌یافت و به سوالات سران ناتو در مورد این‌که کشورش پس از سیزده سال تلاش و کمک‌های هنگفت مالی، سیاسی و نظامی در چه وضعیتی قرار دارد و چقدر پیشرفت کرده، پاسخ دهد.

نویسنده سرمقاله اطلاعات روز به این باور است که وزیر دفاع کشور می‌تواند وضعیت امنیتی، چگونگی همکاری‌های ناتو و افغانستان و برنامه‌های حکومت موجود را برای سران ناتو تشریح کند؛ اما هرگز نمی‌تواند به پرسش‌های کلیدی ناتو در مورد حکومت آینده افغانستان پاسخ بگوید.

روزنامه وحدت نیز می نویسد که هرچند موضوع اصلی نشست ولز افغانستان نیست اما افغانستان یکی از مهمترین موضوعات آن خواهد بود.

نویسنده سرمقاله وحدت نیز، حضور وزیر دفاع افغانستان را در این نشست حضور "حداقلی افغانستان" خوانده و تاکید کرده که باید در این نشست رئیس جمهوری جدید اشتراک می کرد.

روزنامه افغانستان می نویسد که غیبت رئیس جمهوری افغانستان در این اجلاس، ضربه بزرگی به نحوه سیاست گذاری های جامعه جهانی در قبال افغانستان است.

افغانستان نوشته که حضور وزیر دفاع افغانستان در این نشست نمی تواند توقعات اجلاس را از افغانستان برآورده سازد.

افغانستان می نویسد هیاتی که از افغانستان در این نشست نمایندگی خواهد کرد، گویای آن خواهد بود که افغانستان مطابق انتظار جامعه جهانی پیش نرفته و این مساله بدون شک به اعتبار این کشور در انظار بین المللی لطمه خواهد زد.

ترک ارگ

Image caption روند بررسی آرای انتخابات افغانستان هنوز ادامه دارد

روزنامه ۸‌صبح می نویسد که دیروز اعلام شد که آقای کرزی تا زمان مشخص شدن سرنوشت انتخابات و اعلام پیروزی رئیس‌جهموری جدید، ارگ را ترک نخواهد کرد.

۸‌صبح نوشته که پیش از این شایعاتی به گوش می‌رسید که آقای کرزی این هفته از ارگ بیرون می‌شود و قدرت را به قاضی‌القضات یا شخص دیگر می‌سپارد که این کار هیچ مبنای قانونی ندارد.

۸‌صبح افزوده لزومی ندارد که آقای کرزی قدرت را پیش از مشخص شدن رئیس‌جمهوری جدید و توافق سیاسی میان نامزدان، به کسی دیگر واگذار کند و باید تا زمانی در ارگ بماند که نامزدان به توافق سیاسی برسند و جنجال انتخابات حل شود.

به باور نویسنده سرمقاله ۸‌صبح، اگر او زودتر از پایان جنجال انتخابات، ارگ را ترک کنند، جنجال سیاسی پیچیده‌تر می‌شود و بی‌اعتمادی‌های سیاسی بیشتر.

روزنامه سخن جدید مطلبی را زیر عنوان "شور ترک ارگ و شیدای رفتن به آن" چاپ کرده است.

سخن جدید نوشته که رفتن به ارگ آرزویی است که برای رسیدن به آن در دوره های مختلف تاریخ در افغانستان خون های زیادی ریخته شده است.

سخن جدید می نویسد که رهبران این کشور تازه آموخته بودند که به جای خون ریزی می شود از راه دموکراتیک نیز به این قدرت رسید اما گویا در تقدیر مردم این کشور چنین چیزی نوشته نشده است.

سخن جدید افزوده که نامزدان ریاست جمهوری اکنون برای رفتن به ارگ می کوشند و آقای کرزی برای بیرون شدن از آن عجله دارد.

نویسنده سرمقاله سخن جدید به این باور است که رئیس جمهور کرزی باید برای جلوگیری از وخیم تر شدن اوضاع، تا زمان مشخص شدن رئیس جمهوری جدید، ارگ را ترک نکند.

گره انتخابات کورتر می شود؟

روزنامه انصار می نویسد که با ابطال آراء و اعلام نتایج دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، منازعه میان دو نامزد انتخابات افغانستان تشدید می شود.

انصار نوشته که توافقات برای تشکیل دولت وحدت ملی نیز تاکنون صورت نگرفته و هر روز تنش ها میان دو ستاد بیشتر می شود.

انصار افزوده که تاخیر در اعلام نتایج نهایی انتخابات، وضعیت سیاسی این کشور را مبهم تر ساخته و گره انتخابات را کورتر کرده و این وضعیت می تواند به بحرانی خطرناک ختم شود.

روزنامه جامعه باز نیز می نویسد انتخاباتی که می‌توانست زمینه مناسبی برای تحکیم دموکراسی و نهادینه‌سازی ارزش‌های دموکراتیک باشد، اکنون به چالش کشدار و پرماجرا تبدیل شده است.

جامعه باز نوشته که رهبران سیاسی این کشور در در جریان انتخابات اخیر، هم بی‌اعتقادی‌شان را به روش‌های دموکراتیک، هم عدم پایبندی‌شان را به توافقات سیاسی عملا ثابت کردند.

جامعه باز افزوده که خشونت فراگیر و جنگ در کشورهایی مانند عراق، سوریه، لیبی و اوکراین می‌تواند هشدار جدی به افغانستان باشد و اگر حداقل نظم موجود یک‌بار دیگر به سبب مسئولیت ناپذیری و زیاده‌خواهی برخی رهبران سیاسی از بین برود، سرنوشت مردم افغانستان نیز متفاوتتر از این کشورهای نخواهد بود.

مطالب مرتبط