غور؛ ولایتی بدون اینترنت

Image caption در ولایت غور حتی یک کافی‌نت نیز وجود ندارد

بهبود وضعیت مخابرات از مهم ترین دست آوردهای دولت افغانستان در یک دهه گذشته به حساب می‌آید در سالهای گذشته، افغانها بصورت گسترده ای با جهان وصل شدند.

بر اساس گزارشها در سال ۲۰۰۸ میلادی از هر هزار نفر ۲۱۰ نفر به خدمات تلفنی و حدود ۱۷ نفر به خدمات اینترنتی دسترسی داشتند، ولی در سال ۲۰۱۲ از هر هزار نفر ۵۴۷ نفر به تلفن و ۵۵ نفر به اینترنت دسترسی پیدا کردند که قرار است تا سال ۲۰۲۰ این تعداد به ترتیب به ۸۰۰ و ۴۰۰ نفر افزایش یابد.

اما هنوز جاهایی را می توان یافت که هنوز از دسترسی به اینترنیت محروم اند.

ولایت غور یکی از محلاتی است که شمار محدودی از ساکنان آن به اینترنت دسترسی دارند. در تمام شهر فیروزکوه، مرکز ولایت غور، یک کافی‌نت نمی توان یافت. و تنها تعداد معدودی اداره‌های دولتی و موسسات غیر دولتی به اینترنت وصل هستند.

ولایت غور مثل گذشته های دور، به علت عدم دسترسی به اینترنت، در فضای محدود و نا آشنا با جهان بیرون زندگی می‌کنند. برای کسانی که وابستگی و یا عادت به استفاده از اینترنت دارند، ماندن مدت کوتاه در شهر فیروزکوه، مرکز این ولایت برایش دشوار خواهد بود.

در مرکز غور حتی یک کافی‌نت وجود ندارد. تنها نهادهای معدود دولتی و برخی از موسسات غیردولتی به اینترنت دسترسی دارند.

خبرنگاران محلی بیش از هرکسی از این وضعیت رنج می‌برند.

حسن حکیمی، خبرنگار و فعال مدنی غور می‌گوید:" وقتی نیاز به اینترنیت داریم، باید برویم به اداره های دولتی که به اینترنت دارند. مثل دفتر والی، فرماندهی پلیس یا دفتر ولایتی کمیسیون مستقل حقوق بشر. مانع کار آنها هم می‌شویم. باید برویم و ساعت‌ها منتظر بمانیم. خلاصه سرگردانیم."

آقای حکیمی افزود:"حسی خوبی ندارم. در دنیای که امروز همه مردم به اینترنت دسترسی دارند، ما در مرکز شهر مان از آن محرومیم."

دانش آموزان و جوانان هم کمتر آموزش از طریق اینترنت را تجربه می‌کنند.

صادق صبا یکی از جوانان غور گفت:"وقتی برای آموزش به اینترنت ضرورت پیدا می‌کنیم، بسیاری از اداره‌ها ما را اجازه نمی‌دهند، اگر بگذارند هم یکی دوبار بیشتر اجازه نمی‌دهند. اگر بخواهیم که کتاب یا چیزی را دانلود کنیم بسیار دشوار است."

برخی از ادارات دولتی هم شکایت دارند، فخرالدین آریاپور، رئیس اطلاعات و فرهنگ غور نیز از این افراد هستند.

آقای آریاپور از تبعات منفی این وضعیت بر نسل جوان در این ولایت سخن گفت:"ما در دفتر خودما به مشکل بر می‌خوریم. اینترنتی که از سوی ریاست مخابرات، ماهانه به ما می‌رسد، سرعت آن پائین است و تنها نامش اینترنت است. اینجا جوانان از دسترسی به دنیای مجازی اطلاعاتی که در اینترنیت موجود است، محروم اند."

به گفته مقام های محلی غور، وزارت مخابرات وعده کرده بود که برای مجهز کردن غور به اینترنیت نسل سوم (۳G) کار می‌کند. سید انور رحمتی، والی غور امیدوار است که بالاخره این وعده ها عملی شود.

آقای رحمتی گفت:"به من خبر رسیده که هنوز وزارت مخابرات آماده نیست که نسل سوم (۳G) را اینجا فعال کند. جز مراکز دولتی و موسسات داخلی و خارجی، هیچ کسی دیگر به صورت آزاد در فیروز کوه به اینترنت دسترسی ندارد."

او افزود، اینترنیتی که از طریق شرکت‌های مخابراتی فعلا آنهم بصورت محدودی فعال است هم مصرفش بالاست و هم سرعتش بسیار پائین است. اینترنت یک ضرورت جدی است که امیدوارم وزیر مخابرات در این زمینه توجه کند.

با نبود اینترنت در ولایت غور، یگانه وسیله‌ای ارتباطی مردم تلفن همراه است که این وسلیه نیز در تمام مناطق غور قابل استفاده نیست.

مطالب مرتبط