ستاد عبدالله تهدید کرد که مذاکرات تشکیل دولت وحدت ملی را ترک می‌کند

ستاد عبدالله عبدالله، نامزد معترض دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرده که اگر "خواسته‌ها و شرایط" این تیم تا فردا پذیرفته نشود، از روند مذاکرات سیاسی برای تشکیل دولت وحدت ملی به صورت کامل بیرون خواهد رفت.

سید آقا حسین فاضل سانچارکی، سخنگوی ستاد آقای عبدالله امروز در نشستی خبری اعلام کرد که "تا فردا مهلت تعیین می‌کنیم که اگر به خواست‌های معقول و منطقی ما توجه نشود و روند تفتیش به صورت واقعی و شفاف صورت نگیرد، ما روند مذاکرات سیاسی برای تشکیل دولت وحدت ملی و روند تفتیش (بررسی) آرا را به صورت مطلق ترک می‌کنیم."

آقای سانچارکی گفت که پس از پایان یافتن این مهلت، رهبران تیم اصلاحات و هم‌گرایی موقف نهایی خود را اتخاذ خواهند کرد و "با مردم افغانستان صحبت خواهیم کرد."

در همین حال طاهر زهیر، سخنگوی ستاد اشرف غنی احمدزی در واکنش به این تصمیم ستاد آقای عبدالله گفت که "تیم اصلاحات و هم‌گرایی با طرح مطالبات فراقانونی و با خواسته‌های خلاف قانون خود مسئول به بن‌بست کشاندن مذاکرات سیاسی بر سر تشکیل دولت وحدت ملی هستند."

فضل احمد معنوی، مسئول گروه فنی ستاد انتخاباتی اصلاحات و همگرایی پنج روز پیش اعلام کرد که ناظران این ستاد روند بررسی را ترک کرده اند و از این روند بیرون شده اند.

با این وجود محمد محقق، معاون آقای عبدالله گفته بود که علی‌رغم آن، ستاد آنها مذاکرات سیاسی برای تشکیل دولت وحدت ملی با ستاد اشرف غنی احمدزی، دیگر نامزد انتخابات افغانستان را ادامه می‌دهند.

اما امروز آقای سانچارکی ستاد آقای احمدزی را متهم که در روند مذاکرات سیاسی "صداقت ندارند و فقط بازی سیاسی می‌کنند."

آقای سانچارکی افزود که تیم آنها تنها وقتی حاضر به تشکیل دولت وحدت ملی اند که آرای "تقلبی" باطل شده باشد و آنها با جانبی حاضر به تشکیل این دولت هستند که رای شان "پاک" باشد.

"خواسته‌های فراقانونی"

Image caption آقای زهیر گفت امیدوار است تیم رقیب‌شان دوباره به مذاکرات بازگردند

طاهر زهیر در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی گفت که "از این تصمیم ستاد آقای عبدالله متاسف هستیم. ما مانع بر سر راه رسیدن به یک نتیجه نبودیم و نیستیم. ما طرفدار ایجاد دولت وحدت ملی و به نتیجه رسیدن مذاکرات هستیم."

او گفت که "همیشه موضع اشرف غنی احمدزی این بوده که قانون اساسی ملاک و معیار همه ملت افغانستان و سیاست ورزی باشد و قانون اساسی خط قرمز ما است."

آقای زهیر افزود که "اساسا از نظر ما این گونه ضرب‌الاجل‌ها و تعیین کردن مهلت بی مفهوم و بی اساس است."

پس از بیرون شدن تیم آقای عبدالله از روند بررسی آرا، دفتر سیاسی سازمان ملل در کابل از ناظران تیم آقای احمدزی نیز خواست تا از روند بیرون شوند و بررسی آرا زیر نظر ناظران بین‌المللی ادامه یابد.

کمیسیون انتخابات افغانستان نیز اعلام کرده که روند بررسی آرا به مراحل نهایی خود رسیده و نتیجه نهایی انتخابات به زودی اعلام خواهد شد.

مذاکرات سیاسی بر سر تشکیل دولت وحدت ملی هفته ها است ادامه دارد اما دو طرف نتوانستند بر سر صلاحیت‌های رئیس اجرایی به توافق برسند.

"برای اعتراض آماده می‌شویم"

Image caption والی بلخ و از حامیان قدرتمند عبدالله عبدالله

در همین حال، عطا محمد نور، والی بلخ و از حامیان قدرتمند عبدالله عبدالله در خبرنامه‌ای از حامیان تیم اصلاحات و هم‌گرایی خواسته تا برای حرکت‌های اعتراضی آمادگی بگیرند.

آقای نور در صفحه فیس‌بوک خود نوشته: "خود را ملزم به دفاع از آرای پاک مردم افغانستان می دانیم و برای پاسداری و تحقق این حق مشروع در سایه دموکراسی، حقوق و وجایب مدنی به اقداماتی متوسل می‌شویم که بتوانیم حقوق مردم سربلند افغانستان را حصول نماییم."

او افزوده که "از همه آنانی‎که با ما هم باور و هم راه هستند، می‌خواهیم که از همین حالا تمامی تدابیر و اقدامات مقتضی را برای راه اندازی حرکت های سبز و نارنجی که قبلاً نیز از عملی شدن آنها آگاهی داده بودیم، روی دست گیرند."

آقای نور که ریاست شورای اجرایی حزب جمعیت را نیز به عهده دارد، به عنوان والی بلخ در سال‌های اخیر برای امنیت نسبتا خوب و توسعه اقتصادی در بلخ از سوی بعضی مورد ستایش قرار گرفته است. اما برخی دیگر او را متهم به داشتن هزاران فرد مسلح وفادار و عدم اطاعت کامل از کابل می‌کنند که در سالهای اخیر از او یک چهره خبرساز ساخته است.

مطالب مرتبط