روزنامه های کابل: سه‌شنبه، ۱۱ سنبله

Image caption سانچارکی: تا فردا مهلت تعیین می‌کنیم که اگر به خواست‌های معقول و منطقی ما توجه نشود و روند تفتیش به صورت واقعی و شفاف صورت نگیرد، ما روند مذاکرات سیاسی برای تشکیل دولت وحدت ملی و روند تفتیش (بررسی) آرا را به صورت مطلق ترک می‌کنیم

تعیین ضرب‌الاجل ۲۴ ساعته تیم اصلاحات و همگرایی مبنی بر خروج از روند گفتگوهای سیاسی و نظارت بر بررسی آرای انتخابات، در صورت قبول نشدن خواسته هایش، در صدر مطالب روزنامه‌های چاپ امروز کابل قرار گرفته است.

دیروز آقاحسین سانچارکی سخنگوی ستاد انتخاباتی عبدالله عبدالله نامزد انتخابات ریاست جمهوری ۲۴ حمل/فروردین گفت هم روند گفتگوهای سیاسی بین نمایندگان هر دو نامزد و هم بررسی آرای انتخابات در مسیر درستی قرار ندارد، اما طاهر زهیر، سخنگوی ستاد اشرف غنی احمدزی مطالبات تیم آقای عبدالله را "فراقانونی" خواند گفت که این تیم "مسئول به بن‌بست کشاندن مذاکرات سیاسی بر سر تشکیل دولت وحدت ملی است."

آرمان ملی ضرب‌الاجل ستاد انتخاباتی آقای عبدالله را در تیتر اول خود به "زنگ خطر" تعبیر کرده و آذرخش قشلاقی در سرمقاله آن نوشته که "این بار دکتر عبدالله عبدالله حکومت خود را اعلام می‌کند". روزنامه افزوده که با تعیین فرصت ۲۴ ساعته از جانب آقای تیم آقای عبدالله، دیگر "کار از کار گذشته" است.

روزنامه سند و مدرکی ارائه نکرده که ستاد آقای عبدالله تصمیم به اعلام حکومت داشته باشد، ولی آرمان ملی با تحلیل وضعیت موجود نوشته که کشور به نقطه‌ای بر می‌گردد که آقای عبدالله قبل از توافقات دو نامزد با میانجیگری وزیر خارجه آمریکا در آستانه اعلام حکومت قرار داشت.

آقای عبدالله روز ۱۷ سرطان/تیر در میان هواداران خود ظاهر شد وتصور می‌شد که او حکومت خود را به عنوان برنده انتخابات ۲۴ حمل اعلام کند، اما در عوض به هوادارانش گفت که باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا با او صحبت کرده و جان کری وزیر خارجه او به زودی به کابل می‌آید و تصمیم‌گیری نهایی را او به یک فرصت دیگر موکول کرد.

Image caption بررسی آرای انتخابات بدون حضور ناظران هر دو نامزد ادامه دارد

در مقابل، کامران یوسفی در سرمقاله روزنامه صدای شهروند با عنوان "از نام مردم باج‌گیری نکنید"، نوشته که "سیاست‌ورزی غیرعقلانی بازیگران سیاسی کشور را در آستانه هرج و مرج تمام عیار قرار داده است". به تعبیر نویسنده، در این وضعیت آشفته، انتخابات و آرای مردم "به گروگان گرفته شده است".

روزنامه تیم اصلاحات و همگرایی به رهبری آقای عبدالله متهم کرده که از نام مردم و "با خلق بحران سعی کرده امتیازگیری کند". صدای شهروند همچنین در مطلب دیگری در ستون تحلیل خود به قلم حسین محمدی نوشته که "آرای مردم را به گروگان نگیرید"، با تاخیر در اعلام انتخابات انتخابات "سرنوشت تلخی در انتظار مردم خواهد بود".

اما روزنامه دولتی انیس ظاهراً راه میانه‌ای را برگزیده و در سرمقاله خود از "افراد بانفوذ و اهل خبره" خواسته که در گفتگو با نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری معضل پیش آمده را حل کنند. نویسنده تاکید کرده که "تمام اشخاص فهمیده" باید تلاش کنند که ارزشهای دموکراتیک و به سر رسیدن روند ملی انتخابات تلاش کنند و جلو بحران را بگیرند.

انیس افزوده که با طولانی شدن روند انتخابات، کشور با چالش‌های متعددی مواجه شده و از جمله مخالفان مسلح با همکاری سازمان‌های اطلاعاتی منطقه از این وضعیت سوء استفاده می‌کنند و به تقویت مواضع خود می‌پردازند. روزنامه در مطلب دیگری "بن‌بست انتخابات را ضربه مهلکی بر پیکر اقتصادی کشور" دانسته است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption دور دوم انتخابات در بیست و چهارم حمل برگزار شد و هنوز مشخص نیست نتایج آن کی اعلام خواهد شد

با این حال، هادی صادقی در ستون یادداشت روز روزنامه اطلاعات روز از هر نامزد انتقاد کرده که "اراده‌ای برای حل رفع بحران انتخاباتی ندارند". به نظر نویسنده این امر ناشی از "ولع" آنها برای رسیدن به قدرت است و هیچ کدام به کمتر از راهیابی به کاخ ریاست جمهوری راضی نیست.

ستون‌نویس اطلاعات روز افزوده که هر یک از دو نامزد در تلاش آن است که روند بازبینی آرای انتخابات را در راستای منافع خود جهت دهد. به باور نویسنده، به دلیل این که بازبینی آرا "پایه حقوقی ندارد" و ماهیت سیاسی دارد، کمیسیون مستقل انتخابات نمی‌تواند از الزامهای قانونی روند انتخابات استفاده کند.

روزنامه هشت صبح بیشتر مطالب اصلی و تحلیلی خود را به مسایل انتخاباتی اختصاص داده است. روزنامه در سرمقاله خود با اشاره به این که هر دو نامزد از صلاحیت و مشروعیت لازم برای رسیدن به توافق برخوردارند، تاکید کرده که آنها نباید زیر فشارهای برخی از متحدان سیاسی خود بروند، چرا که آنها به نظر نویسنده، نمی‌خواهند بحران انتخابات حل شوند.

نویسنده افزوده که مردم به هر دو نامزد رای داده‌اند و آنها باید ابتکار عمل را به دست خود گیرند و به توافق برسند. به نظر نویسنده هشت صبح، "زورآزمایی‌های خیابانی" راه حل کارساز نیست، بلکه دشواری‌ها را بیشتر می‌کند. نویسنده هشدار داده که اگر وضعیت از کنترل بیرون شد، آنها نامزدها مسئول آن خواهند بود.