مرگ یکی از قربانیان تجاوز در کابل تکذیب شد

Image caption پلیس گفته تا حالا شش نفر از افرادی که در تجاوز گروهی به زنان در پغمان دست داشتند را بازداشت کرده است

وزارت صحت عامه/بهداشت افغانستان گفته که گزارش قبلی این وزارت در مورد مرگ یکی از قربانیان تجاوز گروهی هفته گذشته در منطقه پغمان کابل دقیق نبوده است.

پیشتر این وزارت تایید کرده بود که یکی از قربانیان تجاوز گروهی هفته گذشته در بیمارستانی درگذشته است.

کنشکا ترکستانی، سخنگوی این وزارت گفت که قربانی مورد نظر زنده است و "این که گفته بودم که درگذشته است، یک سو تفاهم بود. وضعیت دختر بهتر شده اما از نظر روانی هنوز مشکل دارد."

تا هنوز منابع دیگر در این مورد ابراز نظری نکرده اند.

فرماندهی پلیس کابل گفته است که تا هنوز شش نفر از گروه هشت نفری متهم به دزدی و تجاوز گروهی در ولسوالی پغمان ولایت کابل بازداشت شده اند.

پنجشنبه شب ۲۸ آگست/اوت زمانی که اعضای چهار خانواده افغان در منطقه پغمان در شمال غرب کابل از یک عروسی عازم خانه‌‌شان بودند، چند مرد مسلح خودروی حامل آنان را متوقف کردند و زنان و مردان را به مکان دورتری انتقال دادند.

Image caption فرمانده پلیس کابل گفته که متهمان "مجرمان جنایی" اند

به گفته مقامات پلیس کابل، مهاجمان اموال این افراد را به سرقت بردند و به زنانی که همراه آنان بودند هم تجاوز کردند.

صدیق صدیقی سخنگوی وزارت امور داخله/کشور افغانستان گفته است دو نفر از متهمان به ولایت غزنی فرار کرده بودند که بازداشت شدند.

ژنرال ظاهر فرمانده پلیس کابل در صفحه فیسبوک خود در مورد جزئیات نتیجه تحقیقات از متهمان این حادثه نوشته است که وقتی شنید که "جنایتکاران" در اعترافات خود گفتند به یک زن بارها تجاوز کرده‌اند، بغض گلویش را فشرد.

ژنرال ظاهر می‌گوید که در جریان این تجاوز گروهی، به یکی از زنان ده بار تجاوز جنسی صورت گرفته در حالی که "چند قدم دور تر شوهران و وابستگان مرد آنان صداها و ضحه و ناله‌های غم انگیز" این زنان را می‌شنیدند.

این یکی از نادرترین رویدادهای تجاوز گروهی به زنان در پایتخت افغانستان است. حامدکرزی بعد از وقوع این حادثه هیاتی را مامور به رسیدگی به آن کرد.

حق نشر عکس ARG
Image caption ولسوالی پغمان در شمال غرب کابل است که در آن شماری از فرماندهان قدرتمند جهادی نفوذ دارند

آقای ظاهر افزوده که این خانواده به پلیس درباره تجاوز جنسی به زنان شکایت نکرده ولی شفاخانه رابعه بلخی شهر کابل به پلیس گزارش داده که زنانی مورد تجاوز قرار گرفته اند.

او در ادامه می‌گوید که پلیس با اطلاع از این واقعه، خود را به محل حادثه رساند ولی موفق نشد عاملان این رویداد را در آنجا بیابد.

فرمانده پلیس گفت که متهمان در اعترافات اولیه خود گفته‌اند که زنان را مورد ضرب و شتم نیز قرار دادند. او گفت که تمام این افراد سابقه جرمی دارند و از جمله رهبر این باند، قبلا به ۵ سال زندان محکوم و یکی دیگر از اعضای رهبری این گروه هشت نفری پیشتر به ۱۶ سال زندان محکوم شده بود.

فرمانده پلیس کابل با انتقاد از برخورد مقامات قضایی افغانستان با مجرمین گفت که ما از این نهادها می‌خواهیم که برای این افراد حکم اعدام صادر کند.

در روزهای اخیر آمار رویدادهای امنیتی و جرایم در پایتخت افغانستان بالا بوده و در یک هفته، دست کم دو مورد قتل مرموز گزارش شده است.

هفته پیش جسد بی سر یک دختر نوجوان در آبرو کنارجاده در غرب کابل پیدا شد. شاهدان عینی در محل گفته اند که افراد ناشناس ابتدا به این دختر تجاوز کرده و بعد سرش را از تنش جدا کرده‌اند.