ولز آماده میزبانی سران ناتو

Image caption بریتانیا پس از بیست و چهار سال باردیگر میزبان اجلاس سران ناتو شده است

در اجلاس سران ناتو در ولز که قرار است چهارم و پنجم سپتامبر برگزار شود، از رهبران و روسای شصت رهبر دولت و سازمان دعوت شده و آینده امنیتی افغانستان و رابطه این کشور با ناتو پس از سال ۲۰۱۴ یکی از محورهای اصلی بحث در این اجلاس است.

قرار بود رئیس جمهوری جدید افغانستان، در این اجلاس شرکت کند، اما به دلیل عدم مشخص شدن نتیجه انتخابات، بسم الله محمدی وزیر دفاع، در راس هیاتی به ولز خواهد آمد. بریتانیا از عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی نیز برای شرکت در اجلاس ولز دعوت کرده است اما هنوز مشخص نیست آنها در حالی نمی توانند نمایندگان رسمی افغانستان در این اجلاس باشند، شرکت خواهند کرد یانه؟

میزبانی پس از ۲۴ سال

بریتانیا بعد از ۲۴ سال بار دیگر میزبان اجلاس سران ناتو است که هر دوسال یکبار گردهم می‌آیند. اجلاس قبلی ناتو در شیکاگو بود.

مجموع اعضای هیات های دعوت شده در این اجلاس چهار هزار نفر اند. ده هزار تن نیز مامور فراهم آوری تسهیلات و انجام امور اجلاس سران ناتو شده اند.

حق نشر عکس Getty images
Image caption در چهار سمت محل برگزاری اجلاس، دروازه های مجهز به سیستم هشدار دهنده، نصب شده است

۲۵ هزار مسافر اضافی در خدمات حمل و نقل شهری پیش بینی شده و پیش بینی شده حدود ۲۰ هزار نفر برای برگزاری تظاهرات به ولز خواهند رفت. معمول است که برخی از معترضان به سیاست های اقتصادی و نظامی کشور های عضو ناتو در شهری که اجلاس سران این سازمان برگزار می‌شود، راه پیمایی می‌کنند.

پوشش وسیع رسانه‌ای

اجلاس سران ناتو در ولز را هزار و پنجصد رسانه پوشش خواهند داد و در محلی که اجلاس برگزار می شود ۱۱۰ مدرسه/مکتب بسته خواهد شد چیزی که موجب نارضایتی خانواده های ساکن در نزدیکی محل اجلاس نیز شده است.

در کاردیف مرکز ولز، مساحتی ۱۲ مایلی را با موانع فلزی پوش امنیتی داده اند و در نقاط مختلف دروازه های ورودی با سیستم هشدار دهنده نصب کرده اند، درعین حال نزدیک به ده هزار پلیس برای تامین امنیت این اجلاس مامور شده اند.

گذشته ولز

ولز دارای تاریخ طولانی است. از سال ۱۳۰۱ میلادی به بعد مرسوم بوده که به بزرگترین فرزند خانواده شاهی لقب شهزاده ولز داده می شد. ولز دارای یک شهزاده بود. در حال حاضر شهزاده چارلز شهزاده ولز خطاب می شود ولی نقش اجرایی ندارد.

بریتانیا ششمین اقتصاد بزرگ جهان از نظر تولید ناخالص ملی و هشتمین اقتصاد از نظر قدرت خرید است. بریتانیا در سال ۱۹۴۶ دارای قدرت اتمی شد و از جمله پنج کشور نیرومند و عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به شمار می آید.

شمار زیادی در افغانستان بریتانیا را با انگلیس یا انگلستان یکی می‌دانند، بریتانیا از چهار کشور، انگلستان، ولز، اسکاتلند و ایرلند شمالی تشکیل شده و نام کامل آن پادشاهی متحده بریتانیای کبیر و ایرلند شمالی است.

ولز در غرب بریتانیا واقع است و مساحت این کشور بیش از ۲۰ هزار کیلو متر مربع یا معادل نیم مساحت سویس است و جمعیت آن به بیش از سه میلیون نفر ‌می‌سد.

ولز از ۱۹۹۷ پارلمان محلی خودش را داشته و در عین حال نمایندگانی در پارلمان بریتانیا دارد.

ولز دارای ۶۰۰ قلعه های تاریخی یا کاخ قدیمی است که اولین آن توسط ادوارد اول پادشاه انگلستان در ۱۲۷۶ بنا شده است.

Image caption ولز با داشتن قلعه های تاریخی، مشهور است

مطالب مرتبط