طالبان: سران ناتو عاقلانه تصمیم بگیرند

Image caption طالبان انتخابات افغانستان را "شرم تاریخ" خواندند

گروه طالبان در آستانه برگزاری نشست سران ناتو در ولز بریتانیا از شرکت کنندگان این نشست خواسته که با توجه به "واقعیت‌ها" در افغانستان یک تصمیم معقول در مورد پایان "اشغال" در این کشور بگیرند.

قرار است سران کشورهای عضو ناتو فردا در نشستی دو روزه ماموریت این سازمان در افغانستان را در آخرین سال حضورش در این کشور بررسی کنند. ماموریت رزمی ناتو تا پایان امسال در افغانستان به پایان می‌رسد.

گروه طالبان در خبرنامه‌ای که لحن آن نرمتر خوانده شده، از سران ناتو خواسته اند تا به جنگ در افغانستان پایان دهند و "مردم افغانستان را بگذارند تا بدون زور و فشار سرنوشت خود را انتخاب کنند."

در بخش از این نامه آمده است که "زور و زر هیچ وقت راه حل مشکلات نیست و تجربه سیزده سال در افغانستان این را ثابت می‌کند. به همین دلیل سیاست زورگویی دیگر نباید تجربه شود. یگانه راه حل دایمی و معقول تامین عدالت و انصاف و دادن حق مظلومان به آنها است."

حق نشر عکس PA
Image caption قرار است سران کشورهای عضو ناتو فردا در نشست‌شان ماموریت این سازمان در افغانستان را در آخرین سال حضورش در این کشور بررسی کند

طالبان در بخشی از این نامه به بحران انتخابات افغانستان نیز پرداخته و آن را "شرم تاریخ" خوانده اند. آنها گفته اند که "خارجی‌ها انتخابات را بزرگترین دستاورد ۱۳ سال گذشته می‌خواندند و می‌گفتند انتخابات برای افغانها به اصطلاح دموکراسی می‌آورد و مردم به دل خود رهبرشان را انتخاب می‌کنند. اما حالا همه می‌بینند که دموکراسی آنها چه شد؟"

پس از بروز بحران انتخابات در افغانستان این نخستین باری است که طالبان در این مورد ابراز نظر می‌کنند. پیش از آن طالبان از مردم خواسته بودند که در انتخابات شرکت نکنند و حتی مقامات افغانستان گفتند که طالبان در شماری از ولایات انگشتان مردم را به خاطر رای دادن بریدند.

مطالب مرتبط