کرزی پرونده تجاوز گروهی به زنان در کابل را 'شخصا دنبال می‌کند'

حق نشر عکس
Image caption آقای کرزی گفته که پرونده تجاوز جنسی گروهی از مردان مسلح به زنان در کابل را شخصا پیگیری می‌کند

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان گفته است در صورتی که دادگاه برای عاملان تجاوز جنسی گروهی کابل حکم اعدام را صادر کند، برای امضای این حکم تاخیر نخواهد کرد.

ایمل فیضی سخنگوی آقای کرزی می‌گوید که رئیس جمهوری منتظر صدور حکم "اشد مجازات" از سوی دادگاه به عاملان رویداد تجاوز جنسی گروهی رویداد پغمان است.

در خبرنامه دفتر ریاست جمهوری که در اختیار رسانه‌ها قرار گرفته آمده است که آقای کرزی هنگامی که از این رویداد خبر شد، به دادستانی کل، وزارت امور داخله/کشور و اداره امنیت ملی دستور داد که "عاملان این جنایت نابخشودنی را هر چه زودتر دستگیر کرده و به پنجه قانون بسپارند تا به سزای اعمال خود برسند."

سخنگوی حامد کرزی می‌گوید که رئیس جمهوری پرونده تجاوز جنسی گروهی به چهار زن در شمال غرب کابل را "شخصا با رئیس دادگاه عالی و دادستان کل" دنبال می‌کند.

آقای فیضی می‌گوید که "رئیس جمهور کرزی برای مجازات عاملان این رویداد خواهان حکم اعدام است."

قربانیان عاملان تجاوز گروهی را شناسایی کردند

Image caption این عکس از فیسبوک رئیس پلیس کابل برداشته شده، دو مامور پلیس در کنار یکی از قربانیان تجاوز که در حال شناسایی متهمان و شهادت علیه آنها است

در همین حال ژنرال ظاهر ظاهر، فرمانده پلیس کابل عکسهایی را در فیسبوک خود منتشر کرده که نشان می‌دهد قربانیان این تجاوز گروهی، متهمان را شناسایی کرده و علیه آنها شهادت داده اند.

پنجشنبه شب ۲۸ آگست/اوت زمانی که اعضای چهار خانواده افغان در منطقه پغمان در شمال غرب کابل از یک مراسم عروسی عازم خانه‌‌شان بودند، چند مرد مسلح خودروی حامل آنان را متوقف کردند و زنان و مردان را به مکان دورتری انتقال دادند.

به گفته مقامات پلیس کابل، مهاجمان اموال این افراد را به سرقت بردند و به زنانی که همراه آنان بودند تجاوز کردند.

فرمانده پلیس کابل در صفحه فیسبوک خود از نتیجه تحقیقات و اعترافات متهمان نوشت: "به یکی از زنان ده بار تجاوز جنسی صورت گرفته در حالی که چند قدم دورتر شوهران و وابستگان مرد آنها صداها و ضجه و ناله‌های غم انگیز این زنان را می‌شنیدند."

Image caption پلیس تاحالا شش نفر از گروه هشت نفری عاملان تجاوز جنسی به زنان در کابل را بازداشت کرده

یکی از قربانیان این تجاوز گروهی که دختر ۱۸ ساله است در بیمارستانی در کابل بستری است و وضعیت روحی خوبی ندارد.

صدیق صدیقی سخنگوی وزارت امور داخله/کشور افغانستان گفته است دو نفر از متهمان به ولایت غزنی فرار کرده بودند که بازداشت شدند.

مقامات پلیس می‌گویند که تا هنوز شش نفر از هشت متهم این رویداد که همه "مجرمان جنایی با سابقه" بوده‌اند بازداشت شده و تلاش برای بازداشت دو نفر دیگر همچنان ادامه دارد. یکی از سردسته های این گروه هشت نفری پیشتر به شانزده سال و دیگری به پنج سال حبس محکوم شده بودند.

پیش از این هم رهایی مجرمان جنایی از زندان و عدم پیگیری پرونده های مجرمان بزرگ در افغانستان بحث برانگیز بوده و نهادهای عدلی و قضایی متهم به سهل انگاری در این زمینه شده بودند.

تجاوز جنسی گروهی به زنان در کابل بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی داشته است.

تجاوز جنسی چهار زن توسط گروهی از مردان در کابل پایتخت افغانستان کم سابقه بوده و شماری از نهادهای فعال مدنی خواستار به دادگاه کشانیدن و اعدام متهمان شده و گفته اند که برای طرح این خواست خود، در پایتخت راهپیمایی خواهند کرد.

کاربران افغان در شبکه‌های اجتماعی نیز عکس‌هایی از متهمان را به اشتراک گذاشته و گفته اند که هر چه زودتر عاملان رویداد پغمان اعدام شوند. اما تعدادی هم مراحل تحقیق و دادگاهی شدن متهمان را غیرشفاف می‌دانند و می‌گویند که این گونه پرونده ها به تحقیقات بیشتری نیاز دارد.

حق نشر عکس ARG
Image caption پغمان در شمال غرب کابل از محلات تفریحی است و در تابستان شمار زیادی از کابلی ها برای تفریح به پغمان می‌روند

مطالب مرتبط