روزنامه های کابل؛ چهارشنبه ۱۲ سنبله

Image caption پلیس گفته تا حالا شش نفر از افرادی که در تجاوز گروهی به زنان در پغمان دست داشتند را بازداشت کرده است

فرماندهی پلیس کابل می‌گوید که تا حالا شش نفر از عاملان تجاوز گروهی در ولسوالی پغمان در ولایت کابل را بازداشت کرده است.

این افراد هفته گذشته راه را بر چهار خانواده که از یک مراسم عروسی در شمال غرب کابل باز می‌گشتند، بستند و به زنان آنها تجاوز کردند.

بازداشت عاملان این قضیه و ادامه جنجالهای انتخاباتی سرخط مطالب تحلیلی روزنامه های ۱۲ سنبله/شهریور کابل است.

اجرای عدالت

روزنامه ۸‌صبح می نویسد که حادثه پغمان، وجدان جامعه را تکان داد و اقدام به موقع پلیس کابل در شناسایی و بازداشت متهمان به این جنایت، سزاوار تحسین است.

۸‌صبح نوشته که حالا بر مقام‌های قضایی است که عدالت را در حق متهمان به این جنایت اجرا کنند.

۸‌صبح افزوده که نگرانی هایی از فساد گسترده در نهادهای قضایی کشور وجود دارد و مقام‌های قضایی و دادگاه ها باید از این فرصت برای اعاده حداقلی اعتبارشان استفاده کنند.

۸‌صبح می نویسد که اگر روند محاکمه متهمان رویداد ده‌عربان پغمان، طولانی شود و زمینه برای رهایی یا فرار برخی از متهمان فراهم شود، هیچ آبرو و حیثیتی برای قوه قضایی این کشور باقی نمی‌ماند.

روزنامه اطلاعات روز نیز می نویسد که دستگاه‌های عدلی و قضایی کشور در معرض آزمون مهمی قرار گرفته و مردم افغانستان و جهانیان منتظرند، ببینند که این نهادها با این پرونده چه می کنند.

اطلاعات روز نوشته که "تصور غالب این است که دستگاه‌های عدلی و قضایی با سهل‌انگاری در خصوص این پرونده، عوامل جنایت را رها می‌کنند. همان گونه که در گذشته صدها تروریست خطرناک توسط این نهادها آزاد شدند."

اطلاعات روز افزوده که اکنون انتظار مردم افغانستان از نهادهای عدلی و قضایی کشور این است که به این پرونده به صورت متعهدانه، قانونی و جدی رسیدگی کنند.

در آستانه فروپاشی اجتماعی

حق نشر عکس
Image caption بررسی آرای انتخابات افغانستان هنوز ادامه دارد

روزنامه جامعه باز می نویسد که "در میانه جدال‌های چندش‌آور تیم‌های انتخاباتی و وارفتگی نهادهای مسئول، این روزها، افزون بر نگرانی‌های مسایل انتخاباتی، کشور در بخش‌ها و ابعاد مختلف گرفتار ناامنی‌های نگران‌کننده شده است."

جامعه باز نوشته که در روزهای اخیر موارد بسیار از خشونت، دزدی، قتل و تجاوز روی داد و ناکارآمدی دولت در تثبیت اقتدار قانونی‌ و ناتوانی آن را در ایجاد نظم مشروع و تأمین امنیت و آرامش بیش از پیش آشکار کرد.

جامعه باز افزوده که در چنین وضعیت سیاسی جرم‌خیز، امکان فروپاشی نظم سیاسی و اجتماعی و اخلاقی جامعه موجود است.

جامعه باز نوشته "به آنانی که در این بازی‌های شرم‌آور دست دارند، یادآور می‌شویم که تا دیر نشده، به این آب و خاک و مردم بیچاره آن رحم کنید و دست از لجاجت بردارید و به انصاف و خرد سیاسی روی آورید که مردم را دیگر تاب و توانی نیست."

روزنامه آرمان ملی نیز می نویسد این اتفاق که در سه دهه اخیر در افغانستان بی سابقه می باشد نشان می دهد که جنگ چقدر انسان ها را از دایره انسانیت بیرون می کند تا آنها وجدان شان را از دست دهند و دست به سیاه ترین جنایت ها بزنند.

آرمان ملی نوشته که سهل انگاری و چشم پوشی از این جنایت هولناک بیشتر از این بر اخلاق جامعه لطمه وارد می کند و در نتیجه آنگاه هیچ خانواده ای در هیچ جایی در این کشور مصونیت نخواهد داشت.

نگرانی های انتخاباتی

روزنامه افغانستان می نویسد که در افغانستان روندهای دموکراتیک در افغانستان، چون مبتنی بر آگاهی نیست؛ تضمین شده و قابل اعتماد نیست.

افغانستان نوشته که امروزه این سؤال به صورت جدی مطرح می باشد که آیا فرایندهای انتخاباتی و سیاسی موجود به معنای نهادینگی دموکراسی است، یا یک عقبگرد به گذشته سیاسی سیاه و تاریک؟

نویسنده سرمقاله افغانستان از وخیم تر شدن وضعیت در این کشور به دنبال بحران انتخابات نگران است و می نویسد که اگر در اثر برخوردهای محدود گرایانه دامنه نابرابری ها و شکاف های قومی، نژادی، منطقه ای، مذهبی گسترده تر و عمیق تر شد، در آن صورت برگشت به گذشته چندان هم دور از انتظار نخواهد بود.

روزنامه ماندگار نیز می نویسد که اعلام نتیجه انتخاباتی پر از تقلب به معنای کلید زدن زور و جنگ است و اگر این جنگ آغاز شود به آسانی پایان نخواهد یافت.

ماندگار نوشته که "اینک شمارش معکوس برای اعلام دولت نامشروع و کلید خوردن اعتراضات گسترده آغاز شده است."

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان اعلام کرده که به زودی و در ظرف چند روز آینده نتایج انتخابات ریاست جمهوری افغانستان را پس از ختم روند بررسی صد در صد آراء اعلام خواهد کرد.

مطالب مرتبط