دبیرکل ناتو: فرصت در افغانستان از دست می‌رود

حق نشر عکس Reuters

آنرس فو راسموسن، دبیرکل ناتو می‌گوید زمان برای امضای موافقت‌نامه‌ای که به نیروهای ناتو اجازه می‌دهد ماموریت آموزش نیروهای امنیتی افغان را پس از ۲۰۱۴ به پیش ببرند، از دست می‌رود.

آقای راسموسن پیش از آغاز کنفرانس سران ناتو در شهر نیوپورت ولز بریتانیا گفت که "زمان بسیار اهمیت دارد و ما باید زود بدانیم که آیا این موافقت‌نامه امضا می‌شود یا خیر. ما سریعا به تاریخ تصمیم‌گیری نهایی نزدیک می‌شویم."

دبیرکل ناتو از هر دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان خواست تا هر چه زودتر به روند انتخابات به شکلی‌که قابل قبول هر دو طرف باشد، پایان بدهند. آقای راسموسن گفت که هر دو نامزد گفته اند که در صورت پیروزی این موافقتنامه را امضا می‌کنند.

موافقت‌نامه امنیتی با آمریکا و موافقت‌نامه وضعیت نیروها با ناتو، چارچوب‌های حقوقی هستند که به نیروهای ناتو اجازه می‌دهد تا پس از سال ۲۰۱۴ در افغانستان بمانند اما هیچ یک از این موافقت‌نامه بدلیل مشخص نشدن رئیس جمهوری افغانستان امضا نشده اند.

ناتو امیدوار بود که نتیجه انتخابات ریاست جمهوری افغانستان تا نشست سران این سازمان مشخص شود و رئیس جمهوری جدید افغانستان موافقت‌نامه‌ ادامه حضور نیروهای این سازمان را به امضا برساند.

اما بدلیل مشخص نشدن نتیجه انتخابات، بسم‌الله محمدی وزیر دفاع افغانستان ریاست هیات افغانستان در این نشست را به عهده دارد.

حق نشر عکس AFP
Image caption شهر نیوپورت ولز در بریتانیا میزبان اجلاس سران ناتو است

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا گفته است که اگر موافقت‌نامه امنیتی امضا شود، پس از ۲۰۱۴ حدود ۱۰ هزار سرباز آمریکایی در افغانستان باقی می‌مانند.

ناتو هم انتظار دارد تا دیگر کشورهای عضو این سازمان حدود ۴ هزار سرباز در اختیار ماموریت جدید این سازمان موسوم به 'حمایت قاطع' پس از ۲۰۱۴ بگذارند.

هدف از ماموریت جدید ناتو موسوم به 'حمایت قاطع'، ادامه آموزش و مشوره‌دهی به نیروهای پلیس و ارتش افغانستان است و کشورهای عضو در این نشست اعلام می‌کنند که چه نقشی در این ماموریت ایفا خواهند کرد.

نشست سران ناتو در ولز بریتانیا امروز تا ساعاتی دیگر با موضوع افغانستان و آینده ناتو در این کشور آغاز می‌شود. ناتو در حال حاضر حدود ۴۴۰۰۰ سرباز در افغانستان دارد و قرار است ماموریت رزمی خود را در پایان سال جاری میلادی در افغانستان خاتمه دهد.

مطالب مرتبط