دبیرکل ناتو: در حمایت از افغانستان همچنان متعهد هستیم

حق نشر عکس AFP
Image caption سران ناتو برای قربانیان نیروهای این سازمان در افغانستان یک دقیقه سکوت کردند

آنرس فو راسموسن، دبیرکل ناتو می‌گوید که این سازمان به حمایت از افغانستان متعهد است و ثبات در افغانستان برای این سازمان از اهمیت برخوردار است.

آقای راسموسن پس از پایان یافتن بخش مربوط به افغانستان اجلاس سران ناتو در ولز گفت که ماموریت نیروهای بین‌المللی کمک به امنیت (آیساف) تا پایان ماه دسامبر امسال به پایان خواهد رسید و پس از آن ۳۵۰ هزار نیروی امنیتی افغانستان وظیفه کامل تامین امنیت افغانستان را به عهده خواهند داشت.

دبیرکل ناتو که در میان خبرنگاران صحبت می‌کرد، گفت که ناتو پس از ۲۰۱۴ در سه عرصه به حمایت خود از افغانستان ادامه خواهد داد.

اول، ناتو آماده است تا یک ماموریت غیر رزمی را برای آموزش، مشوره‌دهی و حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان در ژانویه سال ۲۰۱۵ آغاز کند. این ماموریت به 'حمایت قاطع' موسوم است. آقای راسموسن گفت که این ماموریت مشروط به امضای موافقت‌نامه امنیتی میان افغانستان و آمریکا و امضای موافقت‌نامه وضعیت نیروها با ناتو است.

دوم، ناتو همچنان نیروهای امنیتی افغانستان را تا سال ۲۰۱۷ مورد حمایت مالی قرار می‌دهد. آقای راسموسن گفت که این حمایت مالی شامل همان تعهداتی است که در نشست سران ناتو در شیکاگو صورت گرفته بود. سران ناتو در شیکاگو تعهد کرده بودند که سالانه حدود ۴ میلیارد دلار به نیروهای امنیتی افغانستان کمک خواهند کرد.

سوم، تعهد دوباره ناتو به 'همکاری پایدار ناتو و افغانستان' که در نشست سران این سازمان در لیسبون تصویب شد و براساس آن ناتو در دراز مدت از افغانستان حمایت خواهد کرد. این همکاری شامل تماس درازمدت میان ناتو و افغانستان پس از اتمام ماموریت آیساف و خروج کامل نیروهای ناتو از افغانستان است. براساس این همکاری ناتو متعهد است تا هیچ وقت دیگر اجازه ندهد که افغانستان به پایگاه 'تروریست‌ها' یا 'تروریسم' تبدیل شود.

پیام نامزدان انتخابات افغانستان

آقای راسموسن تایید کرد که هر دو نامزد انتخابات افغانستان در پیامی به اجلاس سران ناتو گفته‌اند به توافق سیاسی دست خواهند یافت.

او گفت که ما از این پیام نامزدان انتخابات افغانستان به گرمی استقبال می‌کنیم و آنها را تشویق می‌کنیم تا هر چه عاجل به توافق برسند تا زمینه امضا موافقت‌نامه امنیتی با آمریکا و موافقت‌نامه وضعیت نیروها با ناتو فراهم شود.

دبیرکل ناتو گفت که به همین دلیل کشورهای عضو این سازمان در نشست سران در ولز، حاضر نشدند تعهدات خود در مورد شمار نیروهایی را که قرار است برای ماموریت 'حمایت قاطع' به افغانستان بفرستند، اعلام کنند.

حق نشر عکس Getty
Image caption آقای راسموسن گفت که "ثبات افغانستان برای ما از اهمیت برخوردار استو"

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا نیز در سخنرانی افتتاحی این نشست نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان را تشویق کرد تا با هم توافق کنند.

نشست سران ناتو امروز در شهر نیوپورت ولز در بریتانیا آغاز به کار کرد. افغانستان و پایان ماموریت رزمی ناتو در این کشور، نخستین بحث در اجندای این نشست بود.

آقای کامرون "دستاوردهای" ناتو در افغانستان را برشمرد و گفت که افغانستان امروز کشوری است با ۳۵۰ هزار نیروی امنیتی، میلیون‌ها دانش‌آموز و دانشجوی زن و مرد و هزارها بیمارستان و کلینیک صحی.

دیوید کامرون از "قربانی‌های" نیروهای ناتو در افغانستان ستایش کرد و ماموریت افغانستان را یک موفقیت برای این سازمان خواند.

جنگ افغانستان طولانی ترین ماموریت ناتو در تاریخ تشکیل این سازمان است. ناتو در سال ۲۰۰۳ فرماندهی نیروهای آیساف را در افغانستان به عهده گرفت.

ناتو در حال حاضر در چارچوب ماموریت آیساف، ۴۴ هزار نیرو در افغانستان دارد اما ماموریت رزمی این سازمان در افغانستان تا ماه دسامبر امسال به پایان می‌رسد.

Image caption بسم‌الله محمدی رئیس هیات افغانستان در این نشست از افزایش تعهدات به افغانستان خبر داد

ناتو چگونه وارد افغانستان شد؟

نیروهای یاری امنیتی یا آیساف (ISAF) براساس توافقات کنفرانس بن آلمان و با تایید شورای امنیت سازمان ملل متحد به وجود آمد. هدف از ایجاد این نیروها در ابتدا کمک به دولت انتقالی افغانستان برای تامین امنیت کابل و اطراف آن بود.

در یازدهم آگست ۲۰۰۳، پیمان اتلانتیک شمالی ناتو، رهبری آیساف را به عهده گرفت و بدین ترتیب گردش دوره‌ای شش ماهه رهبری آیساف به پایان رسید. ناتو مسئولیت رهبری، هماهنگی و برنامه‌ریزی آیساف را به عهده گرفت و بعد از آن فرماندهان آیساف را هم ناتو مشخص کرد و مراکز فرماندهی آن را در افغانستان ساخت.

گفته می‌شود که هدف از انتقال فرماندهی آیساف به ناتو این بود که جستجو برای کشور جدید هر شش ماه جهت بدست گرفتن فرماندهی آیساف کار پر چالش شده بود.

سازمان ملل متحد، ماموریت آیساف را در قطعنامه گسترش داد و زمینه مساعد شد تا این ماموریت ناتو به سرتاسر افغانستان توسعه بیابد. در سال ۲۰۰۶ ناتو با بدست گرفتن گروه بازسازی ولایتی قندوز ماموریت آیساف را برای نخستین بار به فراتر کابل انتقال داد.

مطالب مرتبط