روزنامه‌های کابل: شنبه، ۱۵ سنبله

حق نشر عکس
Image caption سران ناتو گفته اند که به حمایت از افغانستان متعهدند

پایان اجلاس سران پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، در ولز بریتانیا از موضوعهای اصلی مورد بحث مطالب خبری و تحلیلی روزنامه‌های چاپ امروز کابل است.

این نشست در روزهای چهارم و پنجم سپتامبر با حضور سران ۶۰ کشور جهان برگزار برگزار شد و افغانستان موضوع نخست مورد بحث آنها بود. سران ناتو در اعلامیه‌ای ادامه حمایت مالی و آموزشی خود از نیروهای مسلح افغانستان را اعلام کرد. در این نشست بسم‌الله محمدی وزیر دفاع افغانستان به نمایندگی از این کشور شرکت کرد.

ماندگار در تیتر اول خود از قول بسم‌الله محمدی نوشته که دستاورد نشست ولز "بیشتر از توقع ما بود". به نوشته این روزنامه، دستاورد مورد اشاره آقای محمدی افزایش یک میلیارد دلاری است که آمریکا سالانه به نیروهای امنیتی افغانستان می‌دهد.

آمریکا در اجلاس شیکاگو در سال ۲۰۱۲ وعده داده بود که تا سال ۲۰۱۷ مبلغ چهار میلیارد و صد میلیون دلار به ۲۳۸ سرباز نیروهای مسلح افغانستان کمک می‌کند، اما در اجلاس ولز باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا گفت که این مبلغ را به ۵.۱ میلیارد می‌رساند تا شمار نیروهای افغان به ۳۵۲ هزار نفر برسد.

ماندگار در مقاله دیگری این اظهارات آقای محمدی را به نحوی به چالش کشیده و نوشته که او "از سر ناگزیری" به عنوان نماینده افغانستان در نشست سران ناتو شرکت کرد. به نوشته احمد عمران، ناتو افغانستان را از فهرست موضوع‌های اصلی مورد بحث خود بیرون و اعلام تعهدات خود در قبال افغانستان را به یک فرصت دیگر موکول کرد.

به نظر نویسنده این روزنامه، نبودن فردی به عنوان رئیس جمهوری افغانستان در اجلاس باعث شد که سران ناتو از مناسبات تازه نسبت به افغانستان سخن نگویند یا مطالباتی را که آقای محمدی مطرح کرد، جدی نگیرند. مقاله‌نویس ماندگار معتقد است که سران ناتو در ولز تعهد تازه‌ای در قبال افغانستان اعلام نکردند.

حفیظ‌الله زکی در سرمقاله روزنامه افغانستان با عنوان "فرصت‌هایی که از دست می‌رود"، نوشته که موضوع افغانستان در صدر موضوع‌های مورد بحث ناتو در ولز بود، ولی بحران سیاسی و ابهام‌های موجود در سیاست خارجی افغانستان، بر تصمیم‌های سران ناتو در مورد افغانستان "تاثیر منفی" گذاشت.

به باور سردبیر این روزنامه، سران ناتو زمانی که آخر سال ۲۰۱۴ را به عنوان پایان ماموریت رزمی خود در افغانستان تعیین کردند، فکر نمی‌کردند که انتخابات ریاست جمهوری افغانستان تا این حد به درازا بکشد. آنها تصور می‌کردند که پیمان امنیتی هم پیش از برگزاری نشست ولز امضا می‌شود.

اعلام نشدن آینده حضور ناتو در افغانستان، چگونگی همکاری ناتو با افغانستان در آینده و به ویژه حمایت درازمدت این پیمان از افغانستان، به باور روزنامه افغانستان از تاثیرات منفی مبهم ماندن نتایج انتخابات ریاست جمهوری و عدم امضای پیمان امنیتی بین افغانستان و آمریکا و ناتو است.

سروش ملت تیتر اصلی خود را به گفتگوهای سیاسی میان نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری بر سر تشکیل دولت وحدت ملی اختصاص داده و نوشته که در حال حاضر از طرح تشکیل این دولت "سه قرائت" وجود دارد. به نظر روزنامه هرچند با این طرح می‌توان انتخابات را به سامان رساند، ولی در وضعیت پرالتهاب کنونی به نیتجه رسیدن آن نامشخص است.

Image caption بسم الله محمدی به نمایندگی از افغانستان در نشست ولز شرکت کرد

براساس تحلیل آصف حسینی در این مقاله، قرائت جامعه مدنی از دولت وحدت ملی عبارت است از گرد هم آمدن سران سیاسی و متخصصان جامعه در ساختار دولتی فراگیر و عادلانه. قرائت دیگر مربوط به ستاد اشرف غنی احمدزی است که خود را برنده انتخابات می‌داند و به پست ریاست اجرایی با بی‌میلی تمام می‌نگرد.

رویکرد سوم به دولت وحدت ملی مربوط به ستاد عبدالله عبدالله است که به تعبیر نویسنده، می‌خواهد با تقسیم قدرت سیاسی، ریاست اجرایی دولت را به دست آورد و دارای صلاحیت عزل، نصب و تغییر پست‌های کلیدی حکومت شود. مقاله‌نویس سروش ملت رویکردی را که به تیم آقای عبدالله نسبت داده نقد کرده و "خطرساز" توصیف کرده است.

آرمان ملی حمله نمازگزاران به خطیب دیروز مسجد پل خشتی در مرکز شهر کابل را موضوع تیتر اول خود قرار داده و در شرح آن نوشته که حمایت زین‌العابدین فرید از گروه طالبان حمله فیزیکی نمازگزاران را در پی داشت. به نوشته روزنامه، آقای فرید از طالبان به عنوان "فرشته‌های صلح" نام برده و گفته بود که این گروه صلح سراسری را در کشور تامین می‌کند.

گزارش آرمان ملی حاکی است که ماموران امنیتی آقای فرید را از چنگ نمازگزاران خشمگین نماز جمعه نجات دادند. روزنامه از قول یک شاهد عینی افزوده که مردم از کارکردهای گروه طالبان خسته شده‌اند و دیگر نمی‌خواهند که این گروه به قدرت برگردد.

نماینده پیشین ولایت کاپیسا در مجلس نمایندگان در هنگام عضویتش در مجلس هم به ایراد سخنرانی‌های تند و داشتن افکار تندروانه شهرت داشت. او در رشته اقتصاد اسلامی در پاکستان تحصیل کرده و براساس زندگی نامه او در وبسایت مجلس، در موسسه‌های خیریه عربستان سعودی سابقه کاری دارد.

مطالب مرتبط