آناهیتا راتب‌زاد از بنیانگذاران جنبش چپ در افغانستان درگذشت

Image caption خانم راتب‌زاد که از اعضای ارشد شورای رهبری حزب دموکراتیک خلق افغانستان بود، از سال ۱۹۹۶ تا کنون در آلمان زندگی می‌کرد.

آناهیتا راتب‌زاد، از زنان پیشگام در سیاست و فعالیت‌های اجتماعی زنان در افغانستان در دهه‌های شصت تا هشتاد میلادی در سن ۸۳ سالگی در آلمان درگذشت.

خانم راتب‌زاد که از اعضای ارشد شورای رهبری حزب دموکراتیک خلق افغانستان بود، از سال ۱۹۹۶ تا کنون در آلمان زندگی می‌کرد.

آناهیتا راتب زاد در اکتبر سال ۱۹۳۱ در گل‌دره کابل متولد شد. آموزش متوسطه را تا ختم صنف هشتم در سال ۱۹۴۵در دبیرستان ملالی به پایان برد و سپس در سال ۱۹۴٧،در یک دوره یکساله پرسـتاری در آموزشـگاه قابله‌گی در کابل آموزش دید و پس از آن دو سال در همین رشته در شیکاگو تحصیل کرد.

در سال ١٩۵٧ میلادی وارد دانشکده پزشکی در دانشگاه کابل شد و در سال ۱۹۶۳ میلادی، تحصیلات عالی را در این دانشکده به‌ پایان رساند.

رومان بریالی، نوه خانم راتب‌زاد به بی‌بی‌سی گفت او دیروز به دلیل کهولت سن و بیماری شش در بیمارستانی در شهر دورتموند آلمان درگذشت.

خانم راتب‌زاد اولین زن سیاستمدار افغان بود که در سال ۱۹۶۵ به عنوان نامزد حزب دموکراتیک خلق افغانستان در دوره دوازدهم به شورای ملی افغانستان راه یافت و دو دور نماینده کابل در مجلس نمایندگان بود.

او در همین سال سازمان دموکراتیک زنان افغانستان را بنیاد گذاشت. این سازمان یکی از اولین نهادهای فعال حقوق زنان در افغانستان به شمار می‌رود.

Image caption خانم راتب‌زاد اولین زن سیاستمدار افغان بود که در سال ۱۹۶۵ به عنوان نامزد حزب دموکراتیک خلق افغانستان در دوره دوازدهم به شورای ملی افغانستان راه یافت و دو دور نماینده کابل در مجلس نمایندگان بود.

راتب‌زاد در سال ١٩٧٦، عضو کمیته مرکزی حزب دمکراتیک خلق شد و به مدارج عالی در این حزب و دولت تحت رهبری این حزب رسید. خانم راتب زاد عالی مقام ترین زن در حزب دموکراتیک خلق افغانستان بود.

او با ببرک کارمل سومین رئیس جمهور دولت به رهبری حزب دموکراتیک خلق افغانستان میانه خوبی داشت و بعدها محمود بریالی برادر ببرک کارمل با جمیله ناهید دختر آناهیتا ازدواج کرد و این دو رفیق سیاسی، خویشاوند نیز شدند.

پس از کودتای هفتم ثور که منجر به پیروزی حزب دموکراتیک خلق و ایجاد دولت تحت حمایت شوروی در افغانستان شد، آناهیتا راتب‌زاد به‌عنوان عضو شورای انقلابی افغانستان منصوب شد و در سال ۱۹۸۱، عضو دفتر سیاسی حزب دمکراتیک خلق شد و به‌مقام وزارت معارف رسید.

خانم راتب‌زاد در سال‌های اخیر فعالیت سیاسی‌اش در اواخر دهه هشتاد میلادی، رئیس سازمان صلح و همبستگی افغانستان بود.

از از او دو پسر و یک دختر بجا مانده است.

Image caption آناهیتا راتب‌زاد با ببرک کارمل، رئیس جمهوری پیشین افغانستان میانه خوبی داشت

مطالب مرتبط