اوباما نامزدان انتخابات افغانستان را به ادامه گفت‌وگو تشویق کرد

حق نشر عکس White House
Image caption آقای اوباما برای حل جنجال‌های انتخاباتی افغانستان با نامزدان انتخابات صحبت کرد

ستادهای انتخاباتی عبدالله عبدالله و اشرف‌غنی احمدزی، رقبای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری می‌گویند که شام گذشته (شنبه ۱۵ سنبله/شهریور) بارک اوباما رئیس جمهوری آمریکا با رهبران دو ستاد تماس تلفنی داشته و آنها را به ادامه گفت‌وگوها تشویق کرده است.

نمایندگان ستادهای انتخاباتی دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری می‌گویند که به اساس تقاضای رئیس جمهوری آمریکا فردا در کابل نشستی خواهند داشت و اختلافات را به بحث خواهند گذاشت.

فضل الرحمان اوریا عضو ستاد انتخاباتی اصلاحات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله گفت که این ستاد قرار بود امروز موقف نهایی خود را در مورد روند سیاسی و انتخابات اعلام کند که "به اساس خواهش آقای اوباما" اعلام تصمیم نهایی خود را به تاخیر انداختند.

آقای اوریا همچنین گفت که اعلام تصمیم نهایی آنها بستگی به نتیجه گفت‌وگوهای آینده دو نامزد دارد.

حق نشر عکس Arg
Image caption در هفته‌های گذشته دو نامزد با حامد کرزی و با یکدیگر نشست‌های پیهم داشته‌اند اما این نشست‌ها هیچ نتیجه نداشته است

اختلاف اصلی میان دو نامزد روی حدود صلاحیت‌‎ها و اختیارات سمت ریاست اجرایی دولتی است که انتظار می‌رود با اشتراک دو ستاد زیر نام "دولت وحدت ملی" تشکیل شود. آقای عبدالله انتظار دارد که کسی که سمت اجرایی را می‌گیرد ریاست کابینه هم به عهده او باشد اما آقای احمدزی این موضوع را غیرقانونی خوانده است.

طاهر زهیر عضو ستاد انتخاباتی تحول و تداوم به رهبری اشرف‌غنی احمدزی هم گفت که قرار است دو نامزد فردا در نشستی رو در رو موضوعات انتخاباتی و اختلافات خود را به بحث بگذارند.

در مورد جزئیات تماس تلفنی آقای اوباما با نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان رسما از سوی کاخ سفید چیزی پخش نشده است.

آقای زهیر گفت که رئیس جمهوری آمریکا با آقای احمدزی صحبت کرده و تاکید کرده که نتیجه انتخابات "به اساس اصولی که در سفر اول جان کری مورد توافق" دو نامزد قرار گرفت؛ پذیرفته شود و حکومت وحدت ملی تشکیل شود.

حق نشر عکس AFP
Image caption دو نامزد فردا یکبار دیگر با هم اختلافات را بررسی خواهند کرد

او می‌گوید که تماس‌ها میان دو ستاد انتخاباتی از پنجشنبه هفته گذشته و پس از پایان کار تیم‌های کاری هشت نفره قطع بوده است. او افزود که ستاد آقای غنی در هر شرایطی و در هر سطحی آماده گفت‌وگو با تیم رقیب است.

ستاد انتخاباتی عبدالله عبدالله گفته که اگر این گفت‌وگوها نتیجه ای ندهد تصمیم نهایی شان را اعلام خواهند کرد.

هنوز چیزی در مورد تصمیم نهایی این ستاد گفته نشده است اما پیشتر آقای عبدالله به ترک گفت‌وگوهای سیاسی و روند بررسی آرا و اقدام به تشکیل دولت دیگر هشدار داده است.

با این حال روند بررسی میلیون‌ها رای جنجالی و مشکوک دور دوم انتخابات ریاست جمهوری پایان یافته و کمیسیون انتخابات و ناظران مشغول ابطال آرای مشکوک اند.

مطالب مرتبط